https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojciech Chudziak

Kamila Mróz
Lech Kamiński
Ma 43 lata i już został profesorem. Archeologii oczywiście. Inaczej być nie mogło, bo jak sam mówi - urodził się na wykopaliskach.

     Bakcyla archeologii prof. Wojciechowi Chudziakowi zaszczepiła jego mama - prof. Jadwiga Chudziak, wieloletnia dyrektor Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Od małego jeździł z nią na wykopaliska i już jako dziecko prowadził własne notatki. Tamte czasy wspomina z rozrzewnieniem, a na ich pamiątkę przechowuje książki z dedykacjami, które nieraz dostawał od archeologów.
     Studia archeologiczne na UMK traktował z wielkim zaangażowaniem i skończył z rocznym wyprzedzeniem.
     Czy miał chwile zwątpienia? - Raczej moment zawahania, kiedy po skończeniu studiów w latach osiemdziesiątych koledzy wyjeżdżali dorobić na Zachód, a ja nie miałem z czego utrzymać żony i dziecka - opowiada.
     Kierownikiem badań po raz pierwszy został w 1986 roku - w Jedwabnie nad Drwęcą. Odkryto tam grodzisko pochodzące z czasów plemiennych. Potem były inne miejsca związane z okresem plemiennym m.in. Gronowo i Napole.
     Za najważniejsze wykopaliska w swojej karierze profesor uznaje badania w Kałdusie - sercu regionu, gdzie odkryto najstarszą na Pomorzu bazylikę wczesnoromańską i komory grobowe Wikingów. Owocem tych badań jest wystawa - "Tajemnice góry św. Wawrzyńca", prezentowana w najważniejszych muzeach Polski - obecnie w Krakowie. Ostatecznie ma być umieszczona w miejscu swojego pochodzenia, czyli w Kałdusie, o którym profesor, jak sam twierdzi, mógłby opowiadać godzinami. Od 1998 roku jest kierownikiem innych istotnych badań archeologicznych - w strefie budowy autostrady A-1 w Kujawko-Pomorskiem.
     Od dziesięciu lat Wojciech Chudziak ma stały zespół współpracowników i czuje się z niego bardzo dumny. Do zespołu należy np. dr Ryszard Kaźmierczak - kierownik badań na skwerze przy ul. Wały gen. Sikorskiego (pisaliśmy o nich w sobotę).
     Od samego początku swego życia zawodowego prof. Chudziak związany jest z UMK. Pracę doktorską obronił w 1991 roku, w 1997 uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Obecnie pełni funkcję wicedyrektora Instytutu Archeologii oraz kierownika Zakładu Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych.
     Prof. Wojciech Chudziak ma w swym dorobku ponad 100 publikacji. Jedne z najważniejszych to dwie książki o Górze św. Wawrzyńca - autorska o miejscu sakralnym i, pod jego redakcją, o środowisku przyrodniczo - kulturowym.
     Od dziecka był aktywny, długo grał w koszykówkę, a teraz znajduje czas na basen, narty, czy rower.
     Żona profesora jest sędzią sądu okręgowego w Toruniu, najstarszy syn - Mateusz studiuje prawo i stosunki międzynarodowe. Młodsi - bliźniacy Piotr i Paweł są gimnazjalistami.
     

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska