Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Damian Świderski
Damian Świderski
Marek Majewski
Marek Majewski
Według ukraińskiego majora Grupa Wagnera istnieje już tylko w teorii
Według ukraińskiego majora Grupa Wagnera istnieje już tylko w teorii Fot: Telegram/concordgroup_official
24 marca 2023 roku jest 394. dniem wojny. W ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili 37 nalotów, 4 ataki rakietowe i 82 ostrzały artyleryjskie na cele w Ukrainie. W porannym raporcie poinformował o tym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Celem jednego z ataków rakietowych był Kramatorsk. Rosyjskie wojska kontynuują natarcia na Bachmut, Łyman, Awdijiwkę, Marinkę i Szachtarsk. W tych rejonach ukraińskim siłom udało się odeprzeć ponad 79 ataków.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
11:0024.03.2023

Sąd aresztował ukryte aktywa Oksany Marczenko na kwotę około 12 milionów dolarów. Żona Viktora Medveczuka posiadała udziały w zakładzie Zaporoże Dneprospetsstal poprzez spółki offshore.

10:4824.03.2023

W obwodzie żytomierskim obowiązują ograniczenia w konsumpcji. W innych regionach nie ma ograniczeń w sieciach Ukrenergo, - Ukrenergo. Sytuacja pozostaje trudna w rejonach wzdłuż linii frontu, gdzie Rosjanie uszkadzają sieci ciągłym ostrzałem.

10:3324.03.2023

Rano Rosjanie otoczyli Belozerok zmasowanym ogniem artyleryjskim, - poinformowała Obwodowa Administracja Wojskowa. Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne.

10:0124.03.2023

Liczba osób zabitych w ataku rakietowym na Konstantynówkę wzrosła do pięciu!

09:5124.03.2023

Według materiałów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy „ukryty” majątek żony Medwedczuka Oksany Marczenko został zatrzymany za ponad 440 mln Hrywien.

09:4124.03.2023

Alarm przeciwlotniczy obwodu odeskiego!

09:3024.03.2023

W okupowanym Melitopolu ulica zostanie nazwana imieniem Darii Dugina, rosyjskiej propagandystki i córki szowinistycznego filozofa Aleksandra Dugina. Kobieta zginęła w zamachu bombowym na samochód.

09:1424.03.2023

W Kostiantyniwce śmierć poniosły trzy kobiety, które były uchodźczyniami z innych miejscowości w Donbasie, a czwarta osoba zginęła w Czasiw Jarze. Siły rosyjskie zaatakowały Kostiantyniwkę z wyrzutni rakietowych S-300.

Od 24 lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w obwodzie donieckim odnotowano już 1429 ofiar śmiertelnych, a 3258 osób doznało obrażeń.

09:0024.03.2023

Według informacji Chersonskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Rosjanie 74 razy atakowali pokojowe osady obwodu chersońskiego.

08:4524.03.2023

W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęły cztery osoby w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i jedna osoba w obwodzie chersońskim na południu kraju - powiadomiły w piątek rano władze tych regionów i ukraińska Prokuratura Generalna w komunikatach na Telegramie.

08:3324.03.2023

Na Ukrainie minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy zginęli w wyniku zbrodni Federacji Rosyjskiej.

08:2124.03.2023

Wieczorem i nocą Rosjanie użyli pocisków Kh-59 na południu, bomb powietrznych w rejonie Sumy i „Szahedy” na północy, a także uderzyli w Krzywy Róg – powiedział rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat.

08:1024.03.2023

23 marca Rosjanie zabili 3 mieszkańców obwodu donieckiego: 2 w Kostiantynówce i 1 w mieście Chasiv Yar – szef Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyrylenko. Kolejne 5 osób w regionie zostało rannych.

07:5124.03.2023

Liczba najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera, walczących pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy, zmniejszyła się z ponad 45 tys. do około 7 tys.; w porównaniu ze stanem sprzed kilku miesięcy można ocenić, że ta formacja istnieje już tylko w teorii - oznajmił w czwartek major ukraińskiej armii Ołeksij Hetman.

07:1524.03.2023

Dniepropietrowsk, Połtawa, Kirowohrad, Zaporoże, Charków i Sumy - alarm przeciwlotniczy!

07:0624.03.2023

Sztab Generalny: Ukraińskie lotnictwo w ciągu minionej doby przeprowadziło 12 nalotów na obszary koncentracji personelu i sprzętu wojskowego Federacji Rosyjskiej. Ukraińscy obrońcy zestrzelili także dwa kierowane pociski rakietowe Kh-59 i 4 bezzałogowce różnych typów.

06:5624.03.2023

Szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł poinformował, że wojska rosyjskie wczesnym rankiem w piątek zaatakowały za pomocą dronów irańskiej produkcji miasto Krzywy Róg - podał portal "The Kyiv Independent".

Ukraiński portal poinformował, że do ataku na miasto użyto dronów irańskiej produkcji typu Shahed. Alarm przeciwlotniczy był aktywny w mieście od 2:50 do 5:07 czasu lokalnego.

06:4524.03.2023

Europejski Bank Centralny żąda od Raiffeisen zaprzestania działalności w Rosji Europejski Bank Centralny (EBC) zwiększa presję na Raiffeisen Bank International – regulator wzywa go do opuszczenia rosyjskiego rynku. Informuje o tym Reuters, powołując się na pięć kompetentnych źródeł. Presja nasiliła się po wizycie wysokiego urzędnika amerykańskiego w Wiedniu, gdzie wyraził zaniepokojenie pracą jednego z największych europejskich banków w Rosji.

06:3524.03.2023

"Ruski mir" w Awdijiwce, obwód Doniecki.

22:1023.03.2023

Uprowadzanie i deportowanie ukraińskich dzieci do Rosji, to zbrodnia wojenna; wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nakaz aresztowania Władimira Putina jest w związku z tym jak najbardziej uzasadniony - oświadczyła w czwartek wieczorem na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Kwestia uprowadzanych ukraińskich dzieci, to straszliwe przypomnienie o najciemniejszych czasach naszej historii. Deportowanie dzieci, to zbrodnia wojenna. Dziś wiemy o 60,2 tys. dzieci, które zostały deportowane. Tylko 300 do tej pory wróciło. Te przestępcze działania całkowicie uzasadniają wydanie nakazów aresztowania przez MTK" - powiedziała von der Leyen po zakończeniu obrad pierwszego dnia szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.

"W partnerstwie z Ukraińcami premier (Mateusz) Morawiecki i ja zapoczątkowaliśmy inicjatywę, której celem jest powrót tych dzieci, które zostały uprowadzone przez Rosję. Zorganizujemy konferencję. Jesteśmy na samym początku bardzo ciężkiej pracy. Będziemy budować międzynarodową presję. Użyjemy wszelkich środków, by ustalić, gdzie znajdują się uprowadzone dzieci - również te, które zostały adoptowane czy przekazane rodzinom zastępczym w Rosji" - dodała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

21:5023.03.2023

W kontrolowanej przez Kijów części obwodu chersońskiego ponad 50 wsi jest prawie całkowicie zniszczonych przez rosyjskie wojska - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W czwartek złożył on wizytę w tym regionie na południu Ukrainy.

Zełenski podkreślił na opublikowanym wieczorem nagraniu, że w przypadku niektórych wsi zniszczonych jest ponad 90 proc. budynków. Mimo tego - jak dodał - nawet do takich miejscowości wracają ludzie. "To dowód, że życie zwycięża" - oznajmił prezydent.

Szef państwa podziękował wszystkim, którzy pomagają w "przywróceniu normalnego życia po rosyjskim źle", w tym m.in. osobom biorącym udział w rozminowywaniu terenu.

"Tak przyjemnie widzieć, kiedy oczyszczone z rosyjskich min i pocisków pola obwodu chersońskiego znowu są uprawiane, znowu żyją. Oczywiście na razie tych ziem jest jeszcze niewiele i nasi saperzy mają dużo pracy... Ale jestem przekonany, że oczyścimy naszą ziemię ze wszystkich śmiercionośnych przejawów Rosji. Cała Ukraina będzie żyć" - podsumował.

21:3523.03.2023

Około godz. 21:30 ukraińskie siły obrony powietrznej zestrzeliły dwa pociski Kh-59 wystrzelone przez rosyjskie myśliwce Su-35 w kierunku obwodu odeskiego. Alarmy przeciwlotnicze obowiązują też w obwodach czernihowskim i sumskim.

21:1023.03.2023

Odgłosy eksplozji słychać w Odessie. Rzecznik obwodowej administracji wojskowej przekazał, że w regionie pracuje obrona przeciwlotnicza. O zagrożeniu ostrzałem informują też władze regionu nikopolskiego w obwodzie dniepropietrowskim.

20:4423.03.2023

Planowana jest rozmowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przywódcą Chin Xi Jinpingiem; w prace na rzecz przeprowadzenia tej rozmowy zaangażowało się kilka państwowych instytucji, w tym m.in. MSZ - oznajmił w czwartek doradca Zełenskiego - Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Poza prezydentem Zełenskim nie ma dzisiaj praktycznie nikogo, kto mógłby wyjaśnić konsekwencje (sytuacji), w której wojna (Ukrainy i Rosji) zakończyłaby się w niewłaściwy sposób. Prezydent wyraźnie to akcentuje (podczas rozmów) zarówno z naszymi partnerami, jak też z krajami neutralnymi" - podkreślił Podolak, wskazując na potencjalne korzyści płynące z inicjatywy dyplomatycznej Kijowa wobec Pekinu.

Urzędnik przyznał, że negocjacje ze stroną chińską są trudne. 

"Chiny jeszcze nie wypracowały swojego nowego stanowiska politycznego. Chodzi o to, czy chcą podjąć się (roli mediatora) pomiędzy Rosją i Ukrainą, czy też raczej ostrożnie pozostać z boku" - oznajmił doradca prezydenta.

20:2023.03.2023

Sytuacja w Awdijiwce jest pod względem liczby rosyjskich ostrzałów i szturmów porównywalna do tej w Bachmucie - powiedział Witalij Barabasz, szef władz tego położonego w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy miasta, cytowany w czwartek przez Radio Swoboda.

"Ciężko, (jest) bardzo ciężko. Naciskają. Na razie nic im nie wychodzi, ale nie porzucają ani chęci, ani tych wszystkich swoich chorych działań szturmowych" - stwierdził Barabasz, odpowiadając na pytanie o to, czy istnieje ryzyko oblężenia miasta przez rosyjskie wojsko.

Przedstawiciel władz podkreślił w rozmowie z Radiem Swoboda, że wokół Awdijiwki dochodzi do wielu ostrzałów, a ich liczba jest porównywalna z tymi odnotowywanymi w Bachmucie. 

"Już zrównaliśmy się z Bachmutem pod względem wielu wskaźników (...) W Bachmucie w ciągu doby jest 200-300 ostrzałów, czasem więcej - u nas tak samo" - przekazał.

Porównywalna jest także liczba prowadzonych przez wojsko przeciwnika działań szturmowych. Barabasz poinformował, że straty rosyjskie na tym odcinku są bardzo wysokie.

Pytany o to, dlaczego rosyjskie wojska podjęły teraz próby szturmowania Awdijiwki, zauważył, że siły ukraińskie uniemożliwiły Rosjanom przedarcie się do Wuhłedaru i armia przeciwnika próbuje podejmować działania ofensywne tam, gdzie może.

19:4323.03.2023

Prezydent Ukrainy zaapelował na unijnym szczycie o szybsze przekazywanie uzbrojenia. Połączenie wideo Wołodymyra Zełenskiego z europejskimi przywódcami trwało około dziesięciu minut. Ukraiński przywódca odwiedza właśnie tereny zniszczone przez rosyjskiego najeźdźcę. Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że podziękował między innymi Polsce za decyzję o dostawach MiG-ów.

Z liderami dwudziestki siódemki Wołodymyr Zełenski połączył się będąc w pociągu. Mówił o druzgocącym widoku zniszczonych miast i podkreślał zacięty opór stawiany przez Ukraińców. "Apeluję o przyspieszenie dostaw broni, bo w przeciwnym razie wojna będzie trwać bardzo długo" - miał, według relacji unijnych dyplomatów, powiedzieć prezydent Ukrainy. Podziękował za poniedziałkowe porozumienie krajów członkowskich w sprawie wspólnych zamówień i zakupów amunicji pilnie potrzebnej teraz Ukrainie. Podkreślił, że opóźnienia w dostawach, w przyjmowaniu kolejnych sankcji i w decyzji w sprawie akcesji Ukrainy do Unii oddalają zakończenie wojny. 

Wołodymyr Zełenski poinformował też przywódców, że chciałby zorganizować szczyt dotyczący planu pokojowego w Kijowie. Dodał, że zdaje sobie sprawę, iż trudno byłoby zebrać wszystkich, dlatego zapytał, czy taki szczyt mógłby się odbyć w którejś z unijnych stolic.

19:2223.03.2023

Rosyjskie siły pozostają w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - napisał w czwartek wieczorem sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy, wycofując swój wcześniejszy komunikat o opuszczeniu miasta przez wrogie jednostki.

"Okupanci nadal tymczasowo znajdują się w Nowej Kachowce. Informacja o rzekomym wycofaniu się przeciwnika z tej miejscowości była opublikowana wskutek nieprawidłowego wykorzystania posiadanych danych" - napisał sztab na Facebooku. "Jednak z pewnością wyzwolimy też Nową Kachowkę" - dodano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 53

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zb
Wystarczy pozwolić komentować,a już onuce aktywne:).
P
Plus
19 marca, 10:43, Jack:

Śmierć 500 000 martwych irackich dzieci była „bardzo trudnym wyborem, ale uważamy, że cena jest tego warta” ~ Madeleine Albright.

https://twitter.com/PanasukPetr/status/1637046092708577281

21 marca, 21:39, Bui:

do tego trzeba doliczyc dziesiatki tysiace dzieci japonskie i wietnamskie ! Prezydencci USA ozaczynawszy od Roosvelta a konczac na Bidenie maja na recach krew dzieci i kobiet ! Kazdy z nich byl czy jest dawajacym rozkazy do mordowania !!

23 marca, 16:46, Ruska Onuca:

Dodajmy moze ze 25 mln. zamordowanych ludzi od Drugiej Wojny to tez "dobry wynik" jak na bandziorow USraelskich. Ale o tym w tym nieoczytanym smiesznymn kraiku malo kto wie.

A ci Mordowani w Palestynie wedle ciebie to nie ludzie i nie naród ?

M
Max Golonka z USraela
Chcesz przestraszyć Ukraińca to pokaż mu flagę Norwegii pomyśli ze to flaga Skonfederowanych :)
R
Ruska Onuca
19 marca, 10:43, Jack:

Śmierć 500 000 martwych irackich dzieci była „bardzo trudnym wyborem, ale uważamy, że cena jest tego warta” ~ Madeleine Albright.

https://twitter.com/PanasukPetr/status/1637046092708577281

21 marca, 21:39, Bui:

do tego trzeba doliczyc dziesiatki tysiace dzieci japonskie i wietnamskie ! Prezydencci USA ozaczynawszy od Roosvelta a konczac na Bidenie maja na recach krew dzieci i kobiet ! Kazdy z nich byl czy jest dawajacym rozkazy do mordowania !!

Dodajmy moze ze 25 mln. zamordowanych ludzi od Drugiej Wojny to tez "dobry wynik" jak na bandziorow USraelskich. Ale o tym w tym nieoczytanym smiesznymn kraiku malo kto wie.

U
Ubawiony
Pewnie będzie jak w tekście piosenki rosyjskiego zespołu VIA GRA o Oldze z ukrai...

ja w polszu podupaju a potem wrócę na ukr.. i wybuduję swój dom a Putinowi STOP , STOP
H
Herr Baca
Cztery dlaczego nie aż trzy jak trójząb ;E) , które pewnie jak ostatnio uciekną z wyposażeniem do Rumuni , tak jak Słynny Duch Kijowa , pojawił się i znikł z samolotem jak Stealth .
p
patriarcha IVAN
KATOLICY ruskiego kosciola- razem ze zbrodniarzem putinem na STOS!
B
Borsuk
Wesz Kijowska skamle ,a konto rośnie.Co tam naród,przecie to nie jego.Wesz pochodzi z tych w d lepszych.
a
ab
Czy słoiki z ogórcami w odpowiedniej ilości są przygotowane do odparcia nalotu?
B
Bui
19 marca, 10:43, Jack:

Śmierć 500 000 martwych irackich dzieci była „bardzo trudnym wyborem, ale uważamy, że cena jest tego warta” ~ Madeleine Albright.

https://twitter.com/PanasukPetr/status/1637046092708577281

do tego trzeba doliczyc dziesiatki tysiace dzieci japonskie i wietnamskie ! Prezydencci USA ozaczynawszy od Roosvelta a konczac na Bidenie maja na recach krew dzieci i kobiet ! Kazdy z nich byl czy jest dawajacym rozkazy do mordowania !!

l
lipp
19 marca, 11:28, Gość:

Pan Prezydent Federacji Rosyjskiej Władymir PUTIN !

19 marca, 12:22, Gość:

Zbrodniarz wojenny, gwałciciel i seryjny zabojca, w tym też niewinnych dzieci. Jest to już potwierdzone. Moskowia przez niego upada. Tak zapisze się w historii świata.

piszesz o Bajdenie ? gwalciciel ? przeciez mu juz nie staje !!

l
lipp
co on tam chce robic na tym G-7 ?? najlepiej jak Unia przyjmie Ukraine juz jutro do Unii ! W koncu trzeba bedzie odbudowac Ukraine a kto sie da bardziej wydoic od Europy ?Niemcy juz by zaczeli finasowac ta odbudowe ! Az sie trzesa do wydawania miliardow momo ,ze jeszcze byla NRD jeszcze ,po 35 latach , jeszcze nie jest w pelni odbudowana !
G
Gość
tusk się nie wybiera do Kijowa żeby sobie zrobić fotkę z Zełeńskim ?
G
Gość
23 listopada 2022, 15:19, PI Grembowicz:

Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).

Masz przyjacielu rację,tego moskiewskiego nowotwora trzeba wypalić ogniem,oni się już nie zmienią azjatyckie bękarty,pomioty mongolskie,kacapy w ryja karmione!!!

r
rydzyk
A w Polsce, aby popierali kaczana i kk.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie