Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie. Niezwykła decyzja wywiadów USA i Wielkiej Brytanii. "Zapadła na najwyższym szczeblu"

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Decyzja o ujawnieniu informacji wywiadowczych zapadła na najwyższym szczeblu
Decyzja o ujawnieniu informacji wywiadowczych zapadła na najwyższym szczeblu Fot. Wikipedia/ The White House/ Domena publiczna
"Tradycyjnie zadaniem szpiega jest utrzymywanie tajemnic, ale gdy zbliżała się inwazja na Ukrainę, zachodni urzędnicy wywiadu podjęli niezwykłą decyzję, aby powiedzieć światu, co wiedzą" – pisze BBC News.

Stacja zwraca uwagę, w jaki sposób rosyjska agresja zbrojna na Ukrainę zmieniła podejście do informacji wywiadowczych. Przypomina, że w okresie poprzedzającym wybuch wojny, ale także już po jej rozpoczęciu wywiad Wielkiej Brytanii upublicznił niektóre ze swoich najściślej strzeżonych informacji w ramach "bezprecedensowej kampanii".

"Pierwsze oznaki intencji Rosji pojawiły się rok temu. Dane wywiadowcze ze zdjęć satelitarnych wskazywały na gromadzenie się wojsk rosyjskich w pobliżu Ukrainy" – czytamy. Jak podkreślono, wówczas jednak analitycy nie rozumieli prawdziwych zamiarów Moskwy. To zmieniło się w połowie ubiegłego roku. Wówczas służby wywiadowcze zrozumiały, że niewielka grupa osób ze ścisłego przywództwa Rosji planuje inwazję na pełną skalę.

"Nie było jednej chwili zrozumienia, ale raczej obraz, który stawał się coraz wyraźniejszy w miarę upływu czasu" – pisze BBC.

Decyzja zapadła na najwyższym szczeblu

Jesienią Waszyngton stanął przed decyzją, co zrobić ze zgromadzonymi przez szpiegów informacjami. Według informatorów BBC, w USA na ujawnienie informacji wywiadowczych naciskali dyrektor wywiadu narodowego Avril Haines i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Ostatecznie decyzja miała być podjęta na najwyższym szczeblu Białego Domu, przez prezydenta Joe Bidena.

"Jaki jest sens wiedzieć o tym wszystkim, jeśli nie możemy czegoś z tym zrobić?"

– Kluczowy moment nastąpił na początku listopada, kiedy dyrektor CIA William Burns udał się do Moskwy, aby ostrzec, że Waszyngton wie, co jest planowane. Podróż nie była utrzymywana w tajemnicy. Po raz pierwszy niektórzy rosyjscy urzędnicy usłyszeli, że ich kraj może poważnie zamierzać działać przeciwko Ukrainie, kiedy usłyszeli to od dyrektora CIA – powiedział jeden z amerykańskich urzędników, chcący zachować anonimowość.

Następnym etapem było upublicznienie części informacji wywiadowczych. Jedna z osób zaangażowanych w dyskusję w tej sprawie mówi o często stawianym wówczas pytaniu: "Jaki jest sens wiedzieć o tym wszystkim, jeśli nie możemy czegoś z tym zrobić?". W tamtym czasie eksperci ds. odtajnienia, przeszkoleni by rozumieć ryzyko, zaczęli wytężoną pracę, by dokonać wyboru informacji, które mogą zostać udostępnione. Dopiero pod koniec roku, po tym jak materiał przeszedł formalny proces oceny, oficjalnie uznano, że inwazja jest "wysoce prawdopodobna".

"Rygor tego procesu był bezpośrednim wynikiem lekcji wyciągniętych prawie dwie dekady temu, kiedy wywiad został wykorzystany do publicznego przedstawienia argumentów za wojną w Iraku w przypadkowy, improwizowany sposób. W 2003 roku, wśród oskarżeń o upolitycznienie, reputacja szpiegów USA i Wielkiej Brytanii została nadszarpnięta (...)" – zauważa BBC.

Ujawnienie informacji nie zatrzymało Putina

Jak czytamy, amerykańscy i brytyjscy szpiedzy uważają, że upublicznienie tego materiału pozbawiło Moskwę możliwości usprawiedliwienia inwazji przed własnym narodem i innymi krajami jako posunięcia obronnego. "Jeden ze szpiegów mówi o tamtych dniach przed inwazją, że nigdy nie widział czegoś podobnego – ściśle tajne materiały były na jego biurku jednego dnia, a następnego pojawiały się w domenie publicznej" – pisze stacja i wskazuje, że bezprecedensowy napływ informacji wywiadowczych nie wystarczył jednak, aby powstrzymać inwazję. Ich upublicznienie nie odstraszyło Moskwy. Rozmówcy BBC nie wykluczają, że zatrzymanie Putina być może w ogóle nie było możliwe. Ich zdaniem, ujawnienie informacji skomplikowały jego plany. Wskazują tu, że reakcja Zachodu była szybsza i bardziej jednolita, niż mogłoby to mieć miejsce w innym przypadku.

BBC podkreśla, że większość danych wywiadowczych okazała się trafna i to nie tylko w kwestii planów Rosji, ale również jej błędnego przekonania, z jakim przyjęciem spotka się na Ukrainie. – Oni naprawdę wierzyli, że na ich powitanie wywieszone zostaną flagi – podkreśla jeden z oficerów zachodniego wywiadu.

"Ale jedno założenie okazało się błędne – że wojsko Moskwy zwycięży w ciągu kilku tygodni" – kwituje stacja.

bbc.com

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie. Niezwykła decyzja wywiadów USA i Wielkiej Brytanii. "Zapadła na najwyższym szczeblu" - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska