Obecnie na terenie 6 powiatów służbę zastępczą odbywa 43 poborowych. Pracują w placówkach służby zdrowia, sanatoriach, ośrodkach pomocy społecznej, samorządach, zakładach użyteczności publicznej, fundacjach, a także... w parafiach i organizacjach kościelnych. Poborowi są sanitariuszami, dozorcami, opiekunami w schroniskach dla bezdomnych, pomagają w remontach i konserwacji obiektów sakralnych.
Najwięcej poborowych (27 osób) zatrudniają włocławscy pracodawcy. Aktywni są także pracodawcy z powiatu alekasandrowskiego. Ale miejsc jest wciąż za mało. Na skierowanie do służby zastępczej we wszystkich powiatach na obszarze byłego woj. włocławskiego czeka nadal 462 poborowych (240 we Włocławku).
Za pośrednictwem Oddziału Zamiejscowego Wojewódzkiego Urzędu Pracy 15 zakładów i instytucji wpisanych zostało do centralnego rejestru Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. I w nich już poborowi mogą odbywać służbę zastępczą. Włocławski oddział WUP zaprosił ostatnio do współpracy także szpitale oraz domy pomocy społecznej licząc na szybki odzew.
Nadal poborowych mogą zatrudniać m.in. jednostki administracji państwowej i samorządowej, fundacje, kościoły i związki wyznaniowe o uregulowanej sytuacji prawnej. Szczegółowych informacji o warunkach organizowania służby zastępczej udzielają pracownicy Oddziału Zamiejscowego WUP przy ul. Bulwary 5B, tel. 231-27-78.
