Sytuacja na rynku pracy we Włocławku i powiecie włocławskim. Handel i usługi zatrudniają u nas najchętniej

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Dla kogo jest praca we Włocławku i powiecie włocławskim? Przed wybuchem wojny w Ukrainie to przemysł w naszym regionie potrzebował najwięcej pracowników. Ale to się zmieniło. Obecnie 22 procent spośród wszystkich ofert pochodzi z przemysłu. - Ale na przełomie tego i ubiegłego roku to było 15 procent
Dla kogo jest praca we Włocławku i powiecie włocławskim? Przed wybuchem wojny w Ukrainie to przemysł w naszym regionie potrzebował najwięcej pracowników. Ale to się zmieniło. Obecnie 22 procent spośród wszystkich ofert pochodzi z przemysłu. - Ale na przełomie tego i ubiegłego roku to było 15 procent Archiwum GP
Sytuacja na rynku pracy we Włocławku i powiecie włocławskim jest stabilna. Bezrobocie nie rośnie. Jeśli zaś chodzi o oferty pracy, to spadek został wyhamowany. Ale też jest sporo nowych rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku. Dotyczy to między innymi tych osób, które miały zawarte umowy na czas określony.

W Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku obserwuje się ostatnio dużą rotację, jeśli chodzi o bezrobotnych. Bezrobocie spada. A to oznacza, że z rejestru bezrobotnych wykreślane są kolejne osoby. - Ale też jest sporo nowych rejestracji - podkreśla Anna Jackowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku.

Dotyczy to między innymi tych osób, które miały zawarte umowy na czas określony i pracodawcy nie zdecydowali się na przedłużenie zatrudnienia, tłumacząc się między innymi tym, że koszty pracy wciąż rosną. Przypomnijmy, że od 1 lipca najniższe wynagrodzenie ma wynieść 3 600 złotych brutto (obecnie to 3 490 złotych brutto).

Są jednak i tacy pracodawcy, jak ci, którzy zainwestowali w Brzeskiej Strefie Gospodarczej, którzy po pół roku wstrzymywania się z zatrudnieniem, znów przyjmują. Ale są to raczej zatrudnienia na poziomie kilku niż kilkudziesięciu pracowników.

Ze strony pracodawców widoczne są także starania zmierzające do uzyskania w PUP różnych form wsparcia. Chodzi o refundację kosztów zatrudnienia w ramach na przykład stażów, robót publicznych, prac interwencyjnych. W ciągu pięciu miesięcy tego roku PUP we Włocławku wydał już na tego typu wsparcie pracodawców 60 procent zaplanowanych funduszy.

Z ostatnich danych wynika, że we włocławskim PUP zarejestrowanych jest 7 tysięcy 300 bezrobotnych. Wskaźnik bezrobocia w mieście to 8 procent, w powiecie włocławskim - 14,3 procent. Ale od dawna wiadomo, że nie wszyscy zarejestrowani rzeczywiście szukają pracy. Część osób rejestruje się, żeby mieć ubezpieczenie zdrowotne, otrzymywać wsparcie z pomocy społecznej. Są w tej grupie też dłużnicy alimentacyjni, którzy starają się, żeby nie otrzymać propozycji pracy, a zwykle zatrudniają się w szarej strefie.
Inna kwestia, że kompetencje poszukujących pracy we Włocławku i powiecie włocławskim nie zawsze odpowiadają na oczekiwania pracodawców. No i z odpowiedzią na oczekiwania płacowe pracowników też jest problem. Bo na starcie najczęściej oferowana jest najniższa krajowa.

Z informacji przekazanych nam przez dyrektor PUP we Włocławku wynika, że w ostatnich miesiącach napływa coraz więcej ofert pracy. W ciągu pierwszych miesięcy tego roku do dyspozycji bezrobotnych było 3 tysiące 234. To co prawda mniej niż w tym czasie w roku ubiegłym, ale tendencja w ostatnich dwóch miesiącach jest rosnąca.

Dla kogo jest praca we Włocławku i powiecie włocławskim? Przed wybuchem wojny w Ukrainie to przemysł w naszym regionie potrzebował najwięcej pracowników. Ale to się zmieniło. Obecnie 22 procent spośród wszystkich ofert pochodzi z przemysłu. - Ale na przełomie tego i ubiegłego roku to było 15 procent - dodaje dyrektor Jackowska.

Podobną liczbę ofert pracy co z przemysłu ma PUP we Włocławku z budownictwa. Z tego sektora gospodarki też pochodzi 22 procent wszystkich ofert. Ale nie tak dawno temu zapotrzebowanie na pracowników w budownictwie było większe. Liczba ofert sięgała 30 procent.

Największe zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają ostatnio handel i usługi. Wśród poszukiwanych pracowników są fryzjerzy, pielęgniarki, mechanicy samochodowi, magazynierzy.

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie