Wojsko > Nowe mundury dla żołnierzy

  Roman Laudański

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wojsko > Nowe mundury dla żołnierzy
  Nowe mundury opiniowali żołnierze jeżdżący na misje. Od starszego szeregowego po pułkownika.
  Wojsko > Nowe mundury dla żołnierzy


  O zmianach w umundurowaniu polskich żołnierzy "Pomorska" napisała pod koniec kwietnia br. Bydgoski Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych przygotował wtedy propozycję nowego kroju munduru. Projektanci np. zrezygnowali z dotychczasowych pagonów, za które przeciwnik może złapać podczas walki wręcz na rzecz oznaki stopnia wojskowego umieszczanej nad kieszenią bluzy mundurowej. Nowe mundury miały skośne kieszenie, wkładki chroniące łokcie i kolana oraz inaczej umieszczone kieszenie. Kilkadziesiąt nowych kompletów trafiło do Afganistanu, by przetestowali je w warunkach polowych.

  Po kilkumiesięcznych testach przyszedł czas podsumowań. W Wojskowym Ośrodku Badawczo-Wdrożeniowym Służby Mundurowej w Łodzi spotkali się nie tylko oficerowie Inspektoratu Wsparcia i Wojsk Lądowych, ale przede wszystkim przekrój żołnierzy od starszych szeregowych zawodowych po pułkowników noszących nowe mundury. Zdecydowanie została zaakceptowana tkanina, z której uszyto mundury. Pozostają dwa rodzaje kamuflażu: pustynny i pantera.

  - Żołnierzom spodobały się proponowane stójki zamiast dotychczasowych kołnierzy - mówi podpułkownik Andrzej Lis, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. - Nie będzie też dotychczasowych naramienników, a oznaki stopni wojskowych będą noszone na pagonie przyszytym centralnie na piersi bluzy mundurowej na wysokości kieszeni.

  Żołnierzom spodobał się luźniejszy krój mundurów - zebrał on pozytywne oceny. Polska flaga naszyta była nad bocznymi kieszeniami bluzy mundurowej, teraz będzie umieszczona nad kieszeniami na obu rękawach. Żołnierze zaproponowali też zmniejszenie kieszeni na rękawach, na których umieszczone zostaną oznaki rozpoznawcze jednostek.

  W starych mundurach z przodu były cztery kieszenie. Projektanci zaproponowali dwie i to skośne. Żołnierzom pomysł się spodobał, ale poprosili, by miały one jeszcze większy kąt nachylenia i poprosili, by umieszczone były one trochę wyżej. Zamykane na rzepy.

  Kieszenie na rękawach będą miały boczny zamek. Guziki znajdą się na mankietach rękawów (z trzema dziurkami do regulacji). Nowe mundury zostały wyposażone we wkładki chroniące kolana i łokcie. Pomysł przypadł do gustu, jednak żołnierze poprosili o jeszcze mocniejszy materiał, który będzie wkładany pomiędzy warstwy munduru.

  Boczne kieszenie w spodniach mają być przyszyte trochę wyżej, podobnie jak dodatkowe kieszonki nad butami. Nowe mundury będą również wyzwaniem dla miłośników szelek. Generalnie ma ich już nie być, ale jeśli ktoś się bardzo przyzwyczaił do noszenia spodni na szelkach, to będzie jeszcze miał do tego okazję, ostatecznie projektanci nie zrezygnowali z guzików na szelki przy spodniach. Szelki zastąpić ma pas z tkaniny poliamidowej z klamrą. Na wyraźne życzenie żołnierzy z tyłu na spodniach zostaną naszyte dodatkowo dwie kieszenie zapinane na guziki. - W najbliższym czasie zostanie uszyta partia wdrożeniowa nowych mundurów, która trafi do testowania przez naszych żołnierzy w jednostkach w kraju i na misji w Afganistanie. Testy potrwają do końca marca 2009 roku - dodaje ppłk Andrzej Lis.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo