Partnerstwo Grudziądza z Czerniachowskiem w Rosji
W Grudziądzu panuje przeświadczenie, że jednym z naszych miast partnerskich jest rosyjski Czerniachowsk. To około 35-tysięczne miasto w obwodzie kaliningradzkim. Zgodnie z informacjami, które były publikowane na oficjalnym portalu internetowym Grudziądza, miasta umowę w sprawie współpracy podpisały w 1995 roku.
Na liście zagranicznych partnerów Czerniachowska oprócz Grudziądza są także trzy inne polskie samorządy: Suwałki, Brzeg Dolny i Węgorzewo.
Po inwazji Rosji na Ukrainę polscy partnerzy Czerniachowska - a także wielu innych rosyjskich miast - na znak protestu wypowiadają umowy o współpracy.
W przypadku Czerniachowska:
- 6 marca radni Suwałk, na wniosek prezydenta miasta, jednogłośnie podjęli decyzję o uchyleniu uchwały o współpracy pomiędzy miastem Suwałki i Czerniachowskiem w obwodzie kaliningradzkim.
- Wcześniej uchwałę o zawieszeniu na czas nieokreślony współpracy z rosyjskim miastem - także jednogłośnie - podjęła rada dolnobrzeska.
A co z partnerstwem Grudziądza z Czerniachowskiem?
Grudziądz umowy partnerskiej z Czerniachowskiem najpewniej nie wypowie, bo... jej nie ma?
- Z informacji jakie uzyskałem wynika, że nie ma formalnej umowy z miastem Czerniachowsk. Kilkadziesiąt lat temu powstał taki projekt, ale do sformalizowania nie doszło - informuje Karol Piernicki, rzecznik prezydenta miasta.
W 1995 roku, kiedy nawiązywano kontakty między Grudziądzem a Czerniachowskiem, prezydentem naszego miasta był Tomasz Pasikowski, obecnie prezes "Wodociągów". Dziś przypomina sobie, że zarząd miasta gościł w 1995 r. w Czerniachowsku, a celem tej wizyty miało być określenie obszarów wzajemnej współpracy. Wizytowano wówczas miejski szpital, przedszkole oraz jeden z lokalnych zakładów spożywczych.
Tomasz Pasikowski wspomina też, że grudziądzanie chcieli w ramach współpracy doposażyć wizytowany wtedy szpital, w którym pracowali polscy lekarze, ale z powodów leżących po stronie rosyjskiej do udzielenia takiego wsparcia jednak nie doszło.
Karol Piernicki, rzecznik obecnego prezydenta miasta: - Grudziądzki samorząd przez lata podejmował próby nawiązania kontaktów z władzami tego miasta, jednak bez odzewu z drugiej strony, w związku z czym zaprzestano prób.
- Dziś trudno więc mówić o zerwaniu umowy, skoro jej formalnie nie ma - podsumowuje rzecznik Piernicki.
To informacja, która zaskoczy wielu grudziądzan, bo Czerniachowsk, jako miasto partnerskie Grudziądza wymieniany był przez lata. Informacja o tym zamieszczona była na oficjalnej stronie internetowej Grudziądza, w zakładce poświęconej miastom partnerskim.
W 2010 roku na oficjalnym portalu Grudziądza czytaliśmy:
"Kolejnym miastem, z którym Grudziądz nawiązał partnerskie stosunki jest Czerniachowsk w obwodzie kaliningradzkim w Rosji. Akt podpisania współpracy z tym miastem miał miejsce w 1995 r. Od samego początku kontakty między obu miastami rozwijają się na niwie kulturalnej i sportowej."
Wpis ten jednak przed laty zniknął z miejskiego portalu.
O partnerstwie miast wciąż informuje Wikipedia - i to zarówno polskojęzyczna w artykule poświęconym Grudziądzowi TUTAJ, jak i rosyjskojęzyczna w artykule poświęconym Czerniachowskowi TUTAJ.
Miasta partnerskie Grudziądza
Wbrew opublikowanemu przez ratusz w 2010 roku komunikatowi: "od samego początku kontakty między obu miastami rozwijają się na niwie kulturalnej i sportowej", o współpracy Grudziądza z Czerniachowskiem w naszym mieście nigdy nie było słychać.
Co innego w przypadku pozostałych miast partnerskich Grudziądza:
- Gütersloh w Niemczech, z którym współpraca zapoczątkowana została we wrześniu 1989 roku,
- Falun w Szwecji, w którym współpraca trwa od maja 1991 roku,
- Nanning w Chinach, z którym współpracę nawiązano w październiku 2011 roku.
Z miastami z Niemiec i Szwecji współpraca dotyczy przede wszystkim kultury i edukacji. Natomiast z Nanning umowę zawarto, kiedy tworzono centrum medycyny chińskiej przy grudziądzkim szpitalu. Z czasem z prowadzenia tej działalności szpital jednak zrezygnował.
Pisaliśmy o tym:
