Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wręczono Medale Sędziwoja. Okazją 651 urodziny Szubina [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Medale wręczono na uroczystej sesji, która otworzyli w muzeum burmistrz Artur Michalak i przewodniczący Rady Miejskiej Szubina Remigiusz Kasprzak
Medale wręczono na uroczystej sesji, która otworzyli w muzeum burmistrz Artur Michalak i przewodniczący Rady Miejskiej Szubina Remigiusz Kasprzak Maja Stankiewicz
Sędziwoj Pałuka to założyciel Szubina. Dlatego honorowe medale, które wręcza się zasłużonym mieszkańcom podczas Dni Szubina noszą jego imię. Podczas Dni Szubina medalem uhonorowano pięć osób i jedną firmę.

Pierwszy raz uhonorowano medalem Sędziwoja z Szubina wybitne osobowości w gminie rok temu, podczas obchodów 650-lecia grodu Pelikana. Wtedy laureatów było pięcioro. W tym medalistów jest więcej. Uchwały o przyznaniu odznaczenia Rada Miejska Szubina podjęła w miniony piątek.

Medale wręczono na uroczystej sesji, na którą goście zaproszeni zostali do Muzeum Ziemi Szubińskiej. Jako pierwszy wywołany został na środek sali najstarszy z laureatów, 95-letni Edmund Bałka, zasłużony działacz sportowy. O jego odznaczenie zabiegali w ratuszu od wiosny przedstawiciele Ludowego Klubu Sportowego Szubinianka.

- Był kapitanem drużyn KS Zryw, KS Sparta i KS Gwardia. Później został trenerem. Do dziś jest encyklopedią wiedzy o piłce nożnej w Szubinie - przedstawiała laureata Wioletta Borys- Stachowiak, przewodnicząca komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miejskiej Szubina.

Ks. kanonik Leszek Kroll jest proboszczem w Słupach. W całej gminie głośno o akcjach charytatywnych podejmowanych w jego parafii.

- Wykracza poza ramy duszpasterstwa. Podejmuje inicjatywy mające na celu rozwój obszarów popegeerowskich. Szczególną jego troską jest poprawa sytuacji parafian, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i zdrowotnej. Organizuje pomoc, imprezy kulturalne oraz charytatywne dla takich rodzin...

To tylko niektóre argumenty działaczy parafialnego oddziału Akcji Katolickiej w Słupach, którzy zgłosili swego proboszcza do odznaczenia. Szubińscy rajcy przystali na tę prośbę. - To nie moja zasługa - powiedział na sesji ks. Leszek Kroll. - My w parafii stanowimy jedną rodzinę. Jest wiele ludzi dobrych, działających.

- To wielki zaszczyt znaleźć się w takim gronie - powiedział po odebraniu odznaczenia kolejny z medalistów. Stanisław Głowacki, nauczyciel, wychowawca, działacz samorządowy, współzałożyciel LO w Szubinie i długoletni dyrektor tej szkoły. O jego nagrodzenie wystąpiło do ratusza Szubińskie Towarzystwo Kulturalne. „Działalność pana Stanisława Głowackiego, jego społeczny autorytet, a przede wszystkim jego ogromne zasługi dla oświaty w gminie zasługują na uhonorowanie przez Radę Miejską Szubina” - czytamy we wniosku, który trafił do radnych.

Z szubińskim LO im. Wyspiańskiego związany jest też Mariusz Zieliński. On także podczas tegorocznych Dni Szubina odebrał medal Sędziwoja i gratulacje od burmistrzów: Artura Michalaka i Krystyny Sichel oraz Remigiusza Kasprzaka, przewodniczącego Rady Miejskiej Szubina.

W miniony weekend w auli LO mieszkańcy Szubina obejrzeć mogli musical „Pulsary”, najnowsze przedstawienie teatru „Meandry”. Mariusz Zieliński założył ten teatr przy LO 16 lat temu. Do dziś reżyseruje, pisze scenariusze do spektakli, projektuje scenografię. W ciągu minionych lat powstało 36 spektakli. - Mariusz Zieliński angażuje także młodzież w akcje charytatywne. Uczy młodych ludzi wrażliwości na potrzeby innych - podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Liceum w Szubinie. To oni złożyli wniosek o odznaczenie Mariusza Zielińskiego medalem Sędziwoja.

Większość odznaczonych ma już na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Dotyczy to także Artura Krajewskiego z Szubina. W 2012 r. odebrał on w Nakle tytuł „Wolontariusza Roku”. Za działalność społeczną nagrodzony został również przez Urząd Marszałkowski. Jest znanym w gminie organizatorem festynów i akcji charytatywnych.

Ostatni medal Sędziwoja z Szubina trafił w tym roku do firmy w Zamościu. Chodzi o Hurtownię Motoryzacyjną „Gordon”, która działa na terenie gminy od 7 lat. O to, by tę firmę nagrodzić wystąpili: burmistrz Szubina oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Pracodawców Gminy Szubina. Główne argumenty za przyznaniem medalu to: tworzenie miejsc pracy, angażowanie się właścicieli, którymi są Anna i Wacław Gordon, w sprawy gminy, działalność charytatywną, a także promowanie gminy Szubin.

Nie zabrakło podczas uroczystej sesji części artystycznej. Dla medalistów i gości wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni: Monika Gaszczyńska, Wiktoria Kasperek oraz Maciej Sytek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska