Przetarg na TRM ogłoszono w grudniu 2017 roku. W styczniu 2018 roku nastąpiło otwarcie ofert. Chęć realizacji zadania zgłosiły: BIKEU Sp. z o.o. i Nextbike Polska S.A.
- Od tamtego czasu sprawa Toruńskiego Roweru Miejskiego była trzykrotnie rozpatrywana przez KIO, w tym raz trafiła do Sądu Okręgowego w Toruniu. Ponadto, w czasie trwającego przetargu, MZD złożyło także zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Konsorcjum. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Toruniu - informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD.
Toruński Rower Miejski. Czy się uda w 2019 roku?
Chodziło m.in. o użycie sfałszowanych dokumentów przez uczestników jednej z firm startującej w jednym z przetargów. - W pierwszym przetargu ogłoszonym jeszcze w 2017 roku, wystartowała jedna firma z ofertą przewyższającą możliwości miasta. W drugim, ogłoszonym na początku roku 2018, zainteresowanych było już więcej, jednak to postępowanie także zostało unieważnione. Jedna firma odwołała się od jego wyniku, doprowadziła do wyeliminowania drugiej, ale jej oferta okazała się zbyt droga. W trzecim podejściu o kontrakt ubiegały się trzy firmy. Miasto wybrało jedną, konkurenci się odwołali - informowaliśmy na łamach gazety w lutym br. Niedawno prokuratura częściowo umorzyła prowadzone od lipca postępowanie.
Polecamy
- Najlepsze kluby na toruńskiej starówce. Zobacz ranking!
- Kobiety ścigane przez policję. Zobacz, czy je znasz!
- Najgorsze wypadki w Toruniu i okolicach w 2019 roku. Zobacz zdjęcia
- Hospicjum dla zwierząt w Toruniu. Mamy zdjęcia!
- Plac Chrapka i rondo Pokoju Toruńskiego z drona. Zobacz zdjęcia!
- Dziewczyny z Torunia na Instagramie. Zobacz zdjęcia!
W miniony czwartek - Krajowa Izba Odwoławcza ostatecznie potwierdziła zasadność działań MZD w zakresie odrzucenia oferty Konsorcjum: WIM System Sp. z o.o. i Arkus&Romet Group Sp. z o.o. - Pamiętać jednak należy, że odrzucone Konsorcjum może zaskarżyć wczorajszy wyrok KIO do sądu. Nie wstrzymuje to jednak możliwości przejścia do następnego etapu przetargu i dokonania wyboru oferty spośród pozostałych dwóch wykonawców. Komisja przetargowa w tej sprawie zbierze się jak najszybciej - dodaje rzecznik.
Toruński Rower Miejski 2019. Jakie są szanse?
Szef MZD podkreśla, że: - Czwartkowy wyrok KIO daje szansę na to, że jeszcze w tym roku pojedziemy rowerem miejskim. W tej chwili, w grze jest dwóch oferentów, tj. BIKEU Sp. z o.o. i Nextbike Polska S.A. To spośród nich komisja będzie dokonywała wyboru operatora Toruńskiego Roweru Miejskiego - mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD.
Nadal możliwe jest złożenie przez wykonawców - odwołania do KIO. Mają na to 10 dni. - Jeśli odwołania nie wpłyną, to zwycięska firma będzie miała 75 dni od podpisania umowy na uruchomienie systemu, co przy sprzyjających okolicznościach pozwoli korzystać z rowerów jeszcze w wakacje - dodaje Wiewiórski.
Przypomnijmy
Toruński Rower Miejski funkcjonuje od 2014 roku. W 2015 r. odnotowano blisko 125 tys. wypożyczeń w kolejnym - 2016 roku - już ponad 182 tys., w 2017 r. ponad 160 tys.
Flash Info - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.