
ŻAREK, DOLNY ŚLĄSK
Brachów i Żarek - te dwie niewielkie wsie poświęcono, tworząc zalew Słup. W latach 70. ubiegłego wieku mieszkańcy musieli opuścić swoje domy, miejscowości zostały zalane wodą. Pod wodą Nysy znalazły się m.in. obelisk bitwy napoleońskiej i okazały pałac, w którym rezydował pruski feldmarszałek Gebhard Leberecht von Blücher.
Długość linii brzegowej wynosi 19 km.

ŻAREK, DOLNY ŚLĄSK
Zdjęcie pochodzi z 2020 roku, kiedy ruiny wsi zostały odkryte przez naturę. Niski poziom wody w Słupie odsłonił - nie po raz pierwszy, ale wyjątkowo wiele. Zobaczyliśmy fundamenty domostw i idealnie zachowaną kamienną przedwojenną drogę w Żarku (niemiecki Bramberg).

STARE MANIOWY, JEZIORO CZORSZTYŃSKIE
320 domów i 1900 mieszkańców - tak wyglądała wioska Maniowy, która powstała jeszcze w czasach średniowiecza. Po decyzji o budowie zapory i powstaniu Jeziora Czorsztyńskiego, rozpoczęło się przesiedlanie. Wioskę trzeba było wyburzyć, część jej zabytków trafiła do skansenu. Do nowej miejscowości - kilka kilometrów dalej - przeniesiono m.in. cmentarz. Dodajmy, że ostatni mieszkańcy zalanej wsi opuścili swoje domy w 1995 roku.

JEZIORO LUBACHOWSKIE (BYSTRZYCKIE)
Po górniczej wiosce Schlesiertal pozostały wyłącznie wspomnienia. Jak doszło do jej zalania? Po dramatycznej powodzi, postawiono na system zapór wodnych na rzekach, w tym - na Bystrzycy. Prace ruszyły w 1911 roku. Częściowo rozebrana wioska Schlesiertal, znalazła się pod wodą trzy lata później.