W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonuje w tej chwili około siedemdziesiąt schronisk, noclegowni, ogrzewalni, stołówek i jadłodajni oraz mieszkań wspomaganych.
Ośrodki pomocy społecznej w naszym regionie utrzymują 38 jadłodajni, 19 całodobowych schronisk dla bezdomnych, 6 noclegowni, 4 działające od października do kwietnia ogrzewalnie, 8 mieszkań wspomaganych i jeden hostel dla kobiet i matek z dziećmi.
Łącznie w schroniskach, noclegowniach i ogrzewalniach jest około 1,3 tys. miejsc. W razie potrzeby mogą dodatkowo przyjąć jeszcze ponad 200 osób. Z danych urzędu marszałkowskiego w Toruniu wynika, że w 2015 roku z takiej formy pomocy skorzystało 2,5 tysiąca osób.
Zobacz równieżPOLICJANCI SZUKAJĄ BEZDOMNYCH W INOWROCŁAWIU [ZDJĘCIA]
Najwięcej miejsc – bo około 1,2 tys. - mają schroniska, w których można przebywać całą dobę, zjeść posiłek, umyć się, dostać nowe ubrania i zrobić pranie. Część ze schronisk przyjmuje całe rodziny.
"15 tego rodzaju placówek zatrudnia lekarza lub pielęgniarkę, 11 pracowników socjalnych, 5 psychologów, 5 terapeutów ds. uzależnień, 6 zatrudnia streetworkerów lub z nimi współpracuje. Indywidualnymi programami wychodzenia z bezdomności udało się w ubiegłym roku objąć blisko 300 osób, w większości w Bydgoszczy i Toruniu" - czytamy w komunikacie urzędu marszałkowskiego.
W 27 jadłodajniach dla bezdomnych wymaga się okazania dokumentu wystawionego przez lokalny ośrodek pomocy społecznej. Do jedenastu – prowadzonych przez Caritas i inne instytucje kościelne oraz Polski Czerwony Krzyż w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Radziejowie – wystarczy przyjść w porze obiadu.
Szacuje się, że w całym kraju z bezdomnością boryka się około 36 tysięcy osób. Ta liczba może być jednak o wiele większa. Przyczyny bezdomności są bardzo różne od problemów z uzależnieniem przez brak pracy po przemoc w rodzinie.
Pogoda na dzień (05.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news