- Na 7 marca złożono 63,5 tys. wniosków o wsparcie w związku ze szkodami, które powstały w 2023 r. w uprawach. Nabór trwa do 15 marca – uczula Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wsparcie dotyczy producentów rolnych, u których wystąpiły szkody powyżej 30 procent średniej rocznej produkcji roślinnej.
Obowiązują cztery stawki pomocy:
- 1000 zł/ha powierzchni upraw (w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 DJP/ha), w przypadku których szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 70 proc. plonu.
- Stawka ta nie dotyczy wieloletnich użytków zielonych, na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi mniej niż 0,3 DJP/ha oraz upraw drzew i krzewów owocowych lub truskawek, w przypadku których w 2023 r. wystąpiły szkody spowodowane przez przymrozki wiosenne, grad lub huragan;
- 500 zł/ha powierzchni upraw (w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 DJP/ha), w przypadku których szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. plonu.
- Stawka ta nie dotyczy wieloletnich użytków zielonych, na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi mniej niż 0,3 DJP/ha oraz upraw drzew i krzewów owocowych lub truskawek, w przypadku których w 2023 r. wystąpiły szkody spowodowane przez przymrozki wiosenne, grad lub huragan;
- 500 zł/ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na których szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 70 proc. plonu, i na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi poniżej 0,3 DJP/ha;
- 250 zł/ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na których szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny spowodowały utratę co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. plonu, i na których obsada bydła, owiec, kóz, koni lub gęsi wynosi poniżej 0,3 DJP/ha.
- Co istotne, w przypadku producentów rolnych nieposiadających polisy ubezpieczenia co najmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych (z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych) kwota wsparcia będzie pomniejszana o połowę – zaznacza ARiMR.
- To dotyczy większości rolników, bo mało który był ubezpieczony – komentuje Marcin Paziewski, rolnik z gminy Unisław w powiecie chełmińskim. - Większość rolników z naszego regionu ma straty oszacowane na około 40 procent, więc znajdą się w tym drugim pułapie, pomniejszonym o połowę z powodu nieubezpieczenia upraw. I tak generalnie dostaną 250 zł do hektara, a wszędzie mówi się o największej kwocie, czyli tysiącu złotych. Spotkałem się już z komentarzem, że ktoś ma 10 hektarów i dostanie 10 tys. zł za za nic. To nieprawda, bo to, co faktycznie otrzyma taki rolnik, ledwie na tonę nawozu wystarczy – kwituje Marcin Paziewski.
Wnioski przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można składać osobiście lub przez osobę upoważnioną w placówce ARiMR, drogą listową, przez platformę ePUAP lub przy pomocy usługi mObywatel (na stronie gov.pl).
