https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspólne święto siedmiu samorządów w Mogilnie

(aj)
Członkowie "Sąsiadów" wspólnie świętowali
Członkowie "Sąsiadów" wspólnie świętowali Agnieszka Nawrocka
Takiego wydarzenia w historii samorządu jeszcze nie było. Z okazji Święta Wolności na wspólnych obradach spotkali się radni gmin Mogilno, Strzelno, Jeziora Wielkie, Dąbrowa, Trzemeszno i Orchowo oraz rada powiatu mogileńskiego.

Wykorzystaliśmy daną nam szansę

Wszystkie samorządy są zrzeszone w stowarzyszeniu "Sąsiedzi". Obchody 25. rocznicy przeprowadzenia pierwszych, częściowo wolnych wyborów rozpoczęły się od mszy w mogileńskim klasztorze. Potem delegacje gmin złożyły kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Walk o Wolność i Polskość. Na wspólnej sesji każda z rad gmin i radni powiatowi przyjęli własne oświadczenia związane z przypadającą rocznicą.

Wcześniej burmistrz Leszek Duszyński, prezes stowarzyszenia "Sąsiedzi" przypominał: - Nigdy historia nie dała nam takiej szansy jak teraz. Wszystko dziś od nas zależy. W ciągu tych 25 lat odnieśliśmy jeden z największych sukcesów w całej naszej historii. Dostaliśmy szansę, którą wykorzystaliśmy i wykorzystujemy do dziś.

Burmistrz dodawał, że choć nie wszystko zostało zrobione, bilans przemian jest dodatni. Leszek Duszyński podkreślił, że ważną sprawą jest współpraca między samorządami, a gminy stowarzyszenia "Sąsiedzi" są tego przykładem.

- Chcę podkreślić, że nikt nie zmuszał nas, by działać w stowarzyszeniu. To były decyzje suwerenne każdego samorządu.

Przeczytaj także: W Mogilnie strażacy odebrali nagrody za rok pracy [zdjęcia]

Honory dla opozycjonistów

Każda z gmin, członków stowarzyszenia, uhonorowała osoby, które przyczyniły do przemian ustrojowych. Radni gminy Dąbrowa za zasługi w działalności opozycyjnej wyróżnili Wojciecha Kotlarka, Mariana Skrzypczaka i Piotra Łagowskiego. Władze gminy Jeziora Wielkie przygotowały grawerton dla wszystkich mieszkańców, którzy oddali głos na suwerenną i demokratyczną Polskę. Grawerton odebrał Tadeusz Ciałkowski, prowadzący gminną izbę tradycji. Z gminy Mogilno wyróżniono: Eugeniusza Kończala i Edwarda Kaczyńskiego. Wyróżniona została także Barbara Podhorodecka, jako symbol wszystkich kobiet, zaangażowanych w działalność opozycyjną. Wśród uhonorowanych znalazł się także doktor Lechosław Majewski z Orchowa. Radni strzeleńscy zdecydowali się nie wyróżniać poszczególnych osób grawertonami. Jak mówi Piotr Pieszak, przewodniczący rady miejskiej: - Podjęliśmy decyzję, aby jeden bezimienny grawerton złożyć na ręce osób, o których możemy powiedzieć, że są ikonami demokratycznych przemian.

Wyróżnienie odebrali: Jan Harasimowicz, Lech Tomaszewski, Józef Powałowski i Włodzimierz Wdowiak. Samorządowcy z Trzemeszna wyróżnili Tadeusza Skrzypczaka, Jerzego Zemrau, Sylwestra Nowickiego oraz Jana Szymańskiego.

W imieniu wszystkich wyróżnionych głos zabrał Eugeniusz Kończal, który wspominał początki działalności opozycyjnej na ziemi mogileńskiej. Obchody Świętaści uświetniły występy młodzieży - m.in. trzemeszeńskiego zespołu "Strzecha" oraz wystawa dokumentów z czasów pierwszych wyborów przygotowana przez MuzeumMogileńskiej w Chabsku.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska