Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnie działamy. "Stop dopalaczom" w Brodnicy

Krzysztof Piersa
Aula I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy wypełniła się wczoraj po brzegi. Uczniowie rozmawiali z przybyłymi gośćmi na temat dopalaczy i ryzyka, jakie niesie ich przyjmowanie.
Aula I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy wypełniła się wczoraj po brzegi. Uczniowie rozmawiali z przybyłymi gośćmi na temat dopalaczy i ryzyka, jakie niesie ich przyjmowanie. KP
Akcja „Stop dopalaczom”, którą prowadzimy z policją i samorządami, zawitała do Brodnicy.

Dopalacze nadal stanowią poważne zagrożenie dla młodzieży, także w powiecie brodnickim. Łatwy dostęp połączony z absolutną niewiedzą dotyczącą składu chemicznego czyni te używki śmiertelnie niebezpiecznymi.

W tym celu dla brodnickiej młodzieży przygotowano spotkanie uświadamiające, które odbyło się wczoraj w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy. W akcji uczestniczyli przedstawiciele trzech różnych organów zajmujących się tym samym zagadnieniem.

Przedstawicielka Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej Anita Kabaczyńska opowiedziała uczniom o statystykach
dotyczących zatruć dopalaczami oraz innymi substancjami psychoaktywnymi. Aspiranci Bydgoskiej Policji, Adam Kumkowski i Tomasz Trybuszewski, przedstawili prawne konsekwencje korzystania z dopalaczy.

Czytaj też: "Mocarz" w akcji. Rozpoczynamy naszą kampanię "Stop Dopalaczom"

Gwoździem programu okazał się Artur Warszawski z Ośrodka Terapii i Rozwoju Osobistego w Brodnicy. Jego szczere i luźne podejście spotkało się z pozytywnym odzewem oraz zainteresowaniem ze strony młodzieży.

- Największym zagrożeniem jest dostępność. Pod przykrywką produktów modelarskich, kolekcjonerskich można zamówić wszystko do domu ze sklepu internetowego. Młodzież czuje się też bezpieczna, bo te środki z prawnego punktu widzenia są legalne, heroina i kokaina już nie - mówi Artur Warszawski promujący program interwencyjny FRED skierowany do ludzi, którzy spróbowali, interesują się, ale nie są jeszcze uzależnieni.

Dodatkowo w ramach projektu „Sztuka Wyboru” uczniowie zobaczyli filmy ostrzegające przed dopalaczami, nakręcone przez swoich kolegów. Produkcje zaskakiwały profesjonalnym wykonaniem i oryginalnym pomysłem. Organizatorzy spotkania zachęcali do brania udziały w kolejnych edycjach konkursu, widząc w brodnickiej młodzieży kwiat przyszłej filmówki.

Na zakończenie każda szkoła otrzymała komiks „Mocarz”. Z zaskoczeniem trzeba przyznać, że rysunkowe dzieło w niczym nie przypomina infantylnych prób edukacji młodzieży, jakie niejednokrotnie można zobaczyć w szkołach i poradniach terapeutycznych. Komiks jest bardzo mroczny, zahaczający o psychodelię stanu upojenia w smutny sposób obrazujący konsekwencje nawet jednorazowej współpracy z tytułowym „Mocarzem”.

Wygląda na to, że organy przeciwdziałające uzależnieniom nauczyły się wreszcie o nich mówić. Organizatorzy mieli prosty, konkretny przekaz, naświetlali fakty i rozbijali mity dotyczące środków zastępczych. W ten sposób lepiej trafiają do młodzieży, co w konsekwencji może przełożyć się na malejącą liczbę zatruć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska