Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspominamy Szczepana Jankowskiego

Małgorzata Wąsacz [email protected]
Szczepan Jankowski przez ponad 60 lat grał na organach w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu Piastowskim.
Szczepan Jankowski przez ponad 60 lat grał na organach w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu Piastowskim.
... o Szczepanie Jankowskim, niewidomym organiście z kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu Piastowskim.

- To był człowiek zasłużony dla naszego miasta. Dlatego też na kamienicy przy ul. Śniadeckich 55, w której mieszkał, jak najszybciej powinna się znaleźć tablica poświęcona jego pamięci - tak o Szczepanie Jankowskim, niewidomym organiście z kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu Piastowskim, mówi Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Pod koniec maja, po raz pierwszy w "Albumie bydgoskim", napisaliśmy o pomyśle ufundowania tablicy temu wybitnemu organiście. Napisaliśmy, że zgodę na jej umieszczenie na elewacji kamienicy już wyraziła jej właścicielka.

Liczy się każdy datek
Kiedy jest szansa, że tablica pojawi się na budynku? - Przygotowujemy jej projekt. Równocześnie zbieramy pieniądze na ten cel. Tablica pamiątkowa to wydatek około 7 tysięcy złotych. Każdy, kto chciałby wesprzeć te inicjatywę, może wpłacać pieniądze na konto Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy: PKO BP SA I Oddział Centrum w Bydgoszczy, nr 06 1020 1462 0000 7902 0018 68 17 - mówi Jerzy Derenda.

Szczepan Jankowski
Urodził się 26 grudnia 1900 roku w Wudzynie koło Bydgoszczy. W wieku dziecięcym mimo starań lekarzy stracił wzrok. W Zakładzie dla Niewidomych w Bydgoszczy zwrócono uwagę na jego muzyczne zdolności. W 1915 rozpoczął naukę w Bydgoskim Konserwatorium Muzycznym. W latach 1926-1930 uczył się w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu, gdzie otrzymał dyplom organisty- wirtuoza. Od 1935 roku zaocznie studiował na Akademii Muzycznej w Lipsku i Monachium. W 1936 roku zdobył pierwsze miejsce na konkursie muzyki organowej. W 1939 roku uzyskał stypendium Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, ale studia w Paryżu uniemożliwił mu wybuch wojny. W 1921 roku rozpoczął pracę jako drugi organista w kościele N.S.P.J. w Bydgoszczy.

Od 1928 roku był samodzielnym organistą w tej parafii i podjął współpracę z "Harmonią". Koncertował w Polsce i za granicą. Za rozpowszechnianie muzyki kościelnej papież Paweł VI w 1964 roku odznaczył go medalem "Pro Eccelesia et Pontifice. Jeszcze rok przed śmiercią, od czasu do czasu, grywał na "swoich ukochanych" organach. Zmarł 7 kwietnia 1990 roku w Bydgoszczy. Spoczywa na cmentarzu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Ludwikowo. W ślady Szczepana Jankowskiego poszedł jego syn Olaf, odznaczony Medalem Prymasowskim. Obecnie gra w szpitalu Jurasza, jak również pomaga organiście w Kościele pod wezwaniem św. Trójcy.

Czekamy na książkę
Warto dodać, że o Szczepanie Jankowskim powstało już sześć prac magisterskich: trzy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy na kierunku wychowanie muzyczne, dwie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Teologicznym oraz jedna w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Promotorką jednej z prac była dr habil. Barbara Gogol-Drożniakiewicz, czołowa badaczka życia muzycznego Bydgoszczy w latach 1920-39. Autorka szykuje już książkę poświęconą życiu i pracy Szczepana Jankowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska