https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wstęga przecięta, ale nie wypaliło

Adrianna Ośmiałowska
Statuetkę Bramy otrzymał prof. Mirosław  Krajewski, wręczył burmistrz Marek  Błaszkiewicz
Statuetkę Bramy otrzymał prof. Mirosław Krajewski, wręczył burmistrz Marek Błaszkiewicz Adrianna Ośmiałowska
Otwarcie Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej nie wypaliło, dosłownie. Nie wyszedł inauguracyjny wystrzał z hakownicy.

Otwarcie Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej nie wypaliło, dosłownie. Nie wyszedł inauguracyjny wystrzał z hakownicy. Poza tym gościom bardzo się podobało.

- Jestem wzruszona. Tyle tu się zmieniło przez ten remont. Pięknie - mówiła Urszula Smolińska, która pracowała w muzeum przed moderniacją jako przewodnik.

Uroczystość otwarcia zgromadziła wielu gości. Wstęgę przeciął burmistrz Marek Błaszkiewicz i dyrektor Andrzej Szalkowski. Obiekt poświęcił ks. Tadeusz Zaborny, proboszcz parafii św. Trójcy.

Najbardziej zasłużeni dla otwarcia placówki otrzymali statuetki Bramy.

- Nazwałem tak statuetkę, parafrazując Order Podwiązki. Chodziło o to, by nadać jej rangę najwyższego odznaczenia - tłumaczy dyrektor Szalkowski. - Brama to przenośnia, bo muzeum jest bramą do przeszłości.

Statuetka jest miniaturą bramy, na której wspiera się książę Władysław Łęczycki (Dobrzyński) i trzyma w dłoni pergamin z aktem lokacyjnym miasta. Wyróżnienie odebrał m.in. historyk Roman Piotrowski, poseł Mirosław Krajewski, trafi też ono do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz do Muzeum Okręgowego w Toruniu. Statuetkę otrzymali, ale nie odebrali, były burmistrz Krzysztof Maciejewski i była dyrektor muzeum Elżbieta Budzanowska.

Goście z zainteresowaniem oglądali wystawy, zwłaszcza te, z którymi mogli się utożsamić. - Pochodzę z Łomży, mój mąż jest z Rypina. Długo nie wiedziałam, że mam tu jakieś swoje korzenie. Na wystawie martyrologicznej znalazłam zdjęcie księdza, brata mojej babci, Bolesława Pędzicha - mówi Joanna Krukowska.

Przypomnijmy, że można zobaczyć także ekspozycję prezentującą pierwsze ślady człowieka na Ziemi Dobrzyńskiej, a także czasową wystawę wielkanocną. Jest także Rypin na starej pocztówce i fotografii oraz przedmioty użytkowe, podarowane placówce przez mieszkańców.

Muzeum jest otwarte i co dalej? - Chcemy tu stworzyć centrum wiedzy o historii i informacji Ziemi Dobrzyńskiej. To wymaga czasu i lat pracy - zapowiada dyrektor Szalkowski.

W piątek kolejna uroczystość w wyremontowanym budynku przy ul. Warszawskiej - otwarcie nowej siedziby Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska