Otwarcie Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej nie wypaliło, dosłownie. Nie wyszedł inauguracyjny wystrzał z hakownicy. Poza tym gościom bardzo się podobało.
- Jestem wzruszona. Tyle tu się zmieniło przez ten remont. Pięknie - mówiła Urszula Smolińska, która pracowała w muzeum przed moderniacją jako przewodnik.
Uroczystość otwarcia zgromadziła wielu gości. Wstęgę przeciął burmistrz Marek Błaszkiewicz i dyrektor Andrzej Szalkowski. Obiekt poświęcił ks. Tadeusz Zaborny, proboszcz parafii św. Trójcy.
Najbardziej zasłużeni dla otwarcia placówki otrzymali statuetki Bramy.
- Nazwałem tak statuetkę, parafrazując Order Podwiązki. Chodziło o to, by nadać jej rangę najwyższego odznaczenia - tłumaczy dyrektor Szalkowski. - Brama to przenośnia, bo muzeum jest bramą do przeszłości.
Statuetka jest miniaturą bramy, na której wspiera się książę Władysław Łęczycki (Dobrzyński) i trzyma w dłoni pergamin z aktem lokacyjnym miasta. Wyróżnienie odebrał m.in. historyk Roman Piotrowski, poseł Mirosław Krajewski, trafi też ono do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz do Muzeum Okręgowego w Toruniu. Statuetkę otrzymali, ale nie odebrali, były burmistrz Krzysztof Maciejewski i była dyrektor muzeum Elżbieta Budzanowska.
Goście z zainteresowaniem oglądali wystawy, zwłaszcza te, z którymi mogli się utożsamić. - Pochodzę z Łomży, mój mąż jest z Rypina. Długo nie wiedziałam, że mam tu jakieś swoje korzenie. Na wystawie martyrologicznej znalazłam zdjęcie księdza, brata mojej babci, Bolesława Pędzicha - mówi Joanna Krukowska.
Przypomnijmy, że można zobaczyć także ekspozycję prezentującą pierwsze ślady człowieka na Ziemi Dobrzyńskiej, a także czasową wystawę wielkanocną. Jest także Rypin na starej pocztówce i fotografii oraz przedmioty użytkowe, podarowane placówce przez mieszkańców.
Muzeum jest otwarte i co dalej? - Chcemy tu stworzyć centrum wiedzy o historii i informacji Ziemi Dobrzyńskiej. To wymaga czasu i lat pracy - zapowiada dyrektor Szalkowski.
W piątek kolejna uroczystość w wyremontowanym budynku przy ul. Warszawskiej - otwarcie nowej siedziby Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.