Możliwość korzystania z sieci i niezbędny sprzęt zapewni im Telekomunikacja Polska. Podpisała w tej sprawie porozumienie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W całym kraju ma zostać zinternetyzowanych 2600 bibliotek, w naszym regionie - 173, czyli wszystkie, które jeszcze nie mają dostępu do sieci.
Po kablu lub drogą radiową
Do tej pory do sieci podłączono 125 bibliotek z Pomorza i Kujaw. W kolejce czeka 48. Zdecydowana większość otrzyma internet w technologii kablowej, w pozostałych lokalizacjach będzie to internet radiowy w technologii CDMA. Dzięki niej dostęp do sieci będzie możliwy nawet w najbardziej odległych bibliotekach i ich filiach. Do końca tego roku zasięg radiowego internetu ma objąć 98 procent powierzchni kraju.
Maciej Witucki, prezes zarządu TP, mówi wprost: - Od słów przeszliśmy do czynów. Codziennie nowe biblioteki otrzymują dostęp do globalnej sieci. Zyskują nie tylko lokalne społeczności, ale my wszyscy. Jednym z najważniejszych aspektów budowy społeczeństwa informacyjnego jest umożliwienie każdemu mieszkańcowi naszego kraju dostępu do szybkiego internetu.
Za darmo przez trzy lata
Internetyzacji bibliotek przyklaskuje Beata Szymańska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu. Za darmo w sieci mogą surfować nie tylko czytelnicy tej placówki, jej sześciu filii w gminie (m.in. we wsi Czaple), jak również trzech bibliotek partnerskich: w Lnianie, Osiu oraz Drzycimiu. - Zgodnie z założeniami planu internetyzacji, przez trzy lata za korzystanie z sieci nie zapłacimy ani złotówki - mówi Beata Szymańska.
