https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie bydgoskie szkoły pod tą samą kuratelą

kad
W Bydgoszczy powstanie Centrum Usług Wspólnych
W Bydgoszczy powstanie Centrum Usług Wspólnych Marcin Osman/Polska Press
Cała oświatowa księgowość prowadzona w jednym miejscu - prezydent podpisał zarządzenie, które powołuje Centrum Usług Wspólnych.

Temat powstania wspólnego centrum administracyjnego, które obsługiwałoby przedszkola, szkoły podstawowe, średnie i gimnazja co jakiś czas powraca w Bydgoszczy. Zgodnie z Wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej od pierwszego stycznia 2017 roku jednostki budżetowe gmin, w zakresie rozliczania podatku VAT,należy traktować jak jeden podmiot. Oznacza to, że ten obowiązek z dyrektorów placówek przejdzie na urzędy miast.

Nowy kurator oświaty Marek Gralik zaczyna pracę

Podpisane 14 marca przez prezydenta Bydgoszczy zarządzenie powołało dwunastoosobowy Zespół ds. utworzenia Centrum Usług Wspólnych. W jego składzie znaleźli się m.in. Piotr Tomaszewski - skarbnik miasta, Edward Dobrowolski - sekretarz miasta i Janusz Popielewski - dyrektor wydziału informatyki. Do połowy przyszłego miesiąca mają przygotować projekt funkcjonowania nowej jednostki.

Regionalny Zarząd NSZZ „Solidarność” ma jednak wątpliwości, czy takie rozwiązanie jest dobre. - Słyszymy o tym pomyśle już od dawna - uważa Leszek Walczak, jego przewodniczący. - Próbowano już je wprowadzić w przedszkolach, ale wtedy nie było ku temu przesłanek. Nikt z nami nie poruszał tego tematu, ale przed utworzeniem takiego centrum najpierw należałoby dokładnie określić kompetencje dyrektorów placówek, oszczędności, które będą możliwe po jego wprowadzeniu i przede wszystkim jego cel.

Jak czytamy w ekspertyzie stworzonej na zlecenie Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego plusami takiego rozwiązania ma być odciążenie dyrektorów, lepsza kontrola nad wydatkami, poprawa organizacji pracy i ujednolicenie procedur we wszystkich jednostkach oświatowych. - Z naszych informacji wynika, że pracownicy szkół niczego nie tracą - mówi Sławomir Wittkowicz, reprezentant Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność-Oświata”. - Mieli możliwość, aby aplikować o przeniesienie i wiemy, że część osób z tego skorzystała. Zatrudniono ich na normalnych warunkach i tym samym wszystkie wymogi pracownicze zostały zachowane.

Dzisiaj ratusz zwoła konferencję poświęconą temu tematowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
asaaaa

a może własnie będzie lepiej....bo przy kupnie 1000 ryz papieru jest inna cena niz dla 20...

tak samo zakup sprzetu, programow komputerowych...

same etaty to tez koszt...a w szkolach jest tylko jedna ksiegowa -

pewnie, ze przykro, gdy ktos traci prace, ale ile ksiegowych ma juz mozliwosc przejscia na emeryture...

podejrzewam, ze ksiegowe nie znikna, tylko beda mialy inny zakres pracy..

 
W dniu 20.04.2016 o 08:02, Janek napisał:

Problem w tym, że jeśli będzie się chciało kupić np. 5 książek do biblioteki to nauczyciel bibliotekarz ze dwa dni straci jak nic na załatwienie zezwolenia a potem rozliczenie. O większych zakupach nie wspomnę a o prowadzeniu ksiąg inwentarzowych na podstawie tych faktur, spisów itp. to już nie wspomnę.

 

J
Janek

Problem w tym, że jeśli będzie się chciało kupić np. 5 książek do biblioteki to nauczyciel bibliotekarz ze dwa dni straci jak nic na załatwienie zezwolenia a potem rozliczenie. O większych zakupach nie wspomnę a o prowadzeniu ksiąg inwentarzowych na podstawie tych faktur, spisów itp. to już nie wspomnę.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska