Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory na rektorów trzech bydgoskich uczelni publicznych. Znamy nazwiska kandydatów

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Wybory na rektora przeprowadzone zostaną także na Politechnice Bydgoskiej. Tu o reelekcję ubiegać się będzie prof. dr hab. inż. Marek Adamski.
Wybory na rektora przeprowadzone zostaną także na Politechnice Bydgoskiej. Tu o reelekcję ubiegać się będzie prof. dr hab. inż. Marek Adamski. Tomasz Czachorowski/Archiwum
Na uczelniach publicznych w regionie wiosną tego roku odbędą się wybory na rektorów. Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy o tę funkcje ubiegać się będzie trzech kandydatów, na Politechnice Bydgoskiej - jeden, a na UMK - dwóch profesorów.

Jak już informowaliśmy, prof. dr hab. Jacek Woźny, dotychczasowy rektor UKW w Bydgoszczy, który pełni tę funkcję już drugą kadencję, zgodnie z przepisami nie może ubiegać się już o reelekcję. Jego 4-letnia kadencja zakończy się 31 sierpnia 2024 r. Bydgoski uniwersytet będzie miał więc nowego rektora.

Wiadomo już, o czym także pisaliśmy, że w wyborach na rektora UKW wystartują: dr hab. Artur Laska, prof. uczelni - dziekan Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW; prof. dr hab. Jarosław Burczyk, który od ponad 7 lat pełni funkcję prorektora ds. nauki na UKW oraz prof. dr hab. Bernard Mendlik - dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW.

W miniony wtorek (23 stycznia) odbyło się posiedzenie Senatu UKW i została wybrana 37-osobowa komisja wyborcza.

- Pierwsze jej zebranie odbyło się 24 stycznia i miało charakter organizacyjny - mówi Sebastian Nowak, rzecznik UKW. - Kolejne spotkanie zaplanowane zostało na 13 lutego i wtedy ustalony będzie harmonogram wyborów na rektora.

Na PBŚ jeden kandydat. O reelekcję ubiega się obecny rektor uczelni

Wybory na rektora przeprowadzone zostaną także na Politechnice Bydgoskiej. Tu o reelekcję ubiegać się będzie prof. dr hab. inż. Marek Adamski.

- 12 stycznia br. upłynął termin zgłaszania kandydatów - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, rzecznik uczelni. - Jest jeden kandydat. To właśnie prof. dr hab. inż. Marek Adamski. Kolejne etapy procesu wyborczego to będzie opiniowanie przez Senat PBŚ i wskazanie przez Radę Uczelni. Pierwszy termin zebrania wyborczego został wyznaczony przez Uczelnianą Komisję Wyborczą na 6 marca br.

Na razie prof. dr hab. inż. Marek Adamski nie ogłosił oficjalnie, komu powierzy funkcję prorektorów. Jak informuje rzecznik uczelni, te informacje mają być dostępne po zatwierdzeniu kandydata. Przypomnijmy, że obecnie funkcję prorektorów na PBŚ pełnią: dr hab. inż. Małgorzata Gotowska, prof. PBŚ - prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich; dr hab. inż. Łukasz Skowroński, prof. PBŚ - prorektor ds. nauki i ewaluacji oraz dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ - prorektor ds. rozwoju.

Warto dodać, że prof. dr hab. inż. Marek Adamski pełni funkcję rektora od 1 września 2020 roku. Przejął wtedy obowiązki rektora ówczesnego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego (obecnie Politechnika Bydgoska) zastępując na stanowisku prof. dr. hab. inż. Tomasza Topolińskiego.

Wyboru prorektora ds. Collegium Medicum dokonają elektorzy CM

Nowego rektora będzie miał także Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tu wiadomo już, że o to stanowisko w kadencji 2024-2028 ubiegać się będzie dwóch kandydatów: prof. dr hab. Andrzej Tretyn z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz prof. dr hab. Wojciech Wysota z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.

- 18 stycznia br. minął termin zgłaszania kandydatur, tak więc nie będzie nikogo więcej poza tymi dwoma kandydatami - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Prof. dr hab. Andrzej Sokala, obecny rektor UMK, nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Wybór nowego rektora UMK ma też znaczenie w kontekście wyboru prorektora ds. Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. W tej kadencji funkcję tę pełni prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska.

- Obaj kandydaci na rektorów wskazali na swoich wszystkich prorektorów poza właśnie prorektorem ds. Collegium Medicum - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek. - Wynika to stąd, że zgodnie z naszym Statutem tego prorektora wybierają elektorzy z CM, a potem rektor elekt akceptuje kandydaturę, bądź nie.

Jak informuje UMK, otwarte zebranie wyborcze elektorów, którzy wybiorą nowego rektora, odbędzie się 12 marca br. o godz. 16 w Auli UMK w Toruniu.

Zobacz wideo: UKW w Bydgoszczy zakupił defibrylator AED. Ten sprzęt ratuje życie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory na rektorów trzech bydgoskich uczelni publicznych. Znamy nazwiska kandydatów - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska