MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019. Sławomir Mentzen: Przygotowałem "100 ustaw Mentzena" gotowych do złożenia w Sejmie

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Wybory parlamentarne 2019. Sławomir Mentzen: Przygotowałem "100 ustaw Mentzena" gotowych do złożenia w Sejmie
Wybory parlamentarne 2019. Sławomir Mentzen: Przygotowałem "100 ustaw Mentzena" gotowych do złożenia w Sejmie Jacek Smarz / Polska Press
- "100 ustaw Mentzena" to projekty, które są już gotowe do złożenia w Sejmie. Są to m.in. ustawy gospodarcze, podnoszące poziom sprawiedliwości, czy zwiększające zakres wolności osobistej Polaków - mówi Sławomir Mentzen, wiceprezes partii KORWiN i lider Konfederacji w okręgu toruńskim.

Skąd pomysł na "Sto ustaw Mentzena" (pełna lista ustaw jest dostępna tutaj)?
W 2016 roku zostałem mianowany szefem Dobrego Rządu. To był zespół powołany przez partię KORWiN. Pomyślałem wtedy, że dobrze byłoby, gdyby ten zespół wypracował program partii na kolejne wybory parlamentarne, który będzie w sporej mierze składał się właśnie z projektów ustaw. Zarzucano nam często, że nie mamy programu, że nie wiemy, co tak naprawdę chcemy zrobić. Dlatego ja chciałem pokazać, że można przygotować taki program oparty na solidnych fundamentach i który będzie można pokazać w trakcie kampanii. Wtedy postawiłem przed zespołem zadanie przygotowania stu projektów ustaw do wyborów parlamentarnych w 2019 roku.

Quiz preferencji wyborczych

W przypadku porażki miał Pan...
...zjeść własny but. Uczestniczyłem w nagraniu filmu dla kanału na YouTube "Nam Zależy". Pytający mnie wątpił chyba, że uda mi się napisać sto projektów ustaw, więc dość spontanicznie rzuciłem zobowiązanie, że jeżeli tego nie zrobię, to zjem własny but. Muszę przyznać, że ta obietnica w trakcie prac nad projektami naprawdę mnie dopingowała (śmiech).

Ile czasu zajęło zespołowi napisanie tych stu projektów?
Zajęło nam to trzy lata pracy, choć oczywiście nie była to ciągła praca. Nie jestem w stanie oszacować tego wysiłku w godzinach, ale naprawdę dużo czasu trzeba było na te projekty poświęcić. "Sto ustaw Mentzena" to tak naprawdę dzieło kilku osób. Ja napisałem niecałą połowę projektów, resztą zajmowały się inne osoby. Na koniec rzecz jasna przeczytałem wszystkie projekty i je akceptowałem. Przy czym nie z wszystkimi, które zaakceptowałem, całkowicie się zgadzam. Co do niektórych mam pewne wątpliwości, pewne kwestie rozwiązałbym nieco inaczej, ale nie chciałem też autorom za wszelką cenę narzucać mojej wizji.

Wasze projekty są w stu procentach gotowe do złożenia w Sejmie?
Przed złożeniem do Sejmu prawdopodobnie rozbudowałbym uzasadnienia niektórych ustaw, ale projekty - jako zapis prawny - są jak najbardziej gotowe do złożenia w Sejmie.

Przy konstruowaniu projektów zastosowaliście jakiś specjalny podział? Np. ze względu na ważność, czy na dziedziny?
Te ustawy dotyczą wielu dziedzin. Są ustawy zmieniające kodeks karny, podnoszące nasz poziom sprawiedliwości. Mamy też pakiet ustaw gospodarczych, obniżających, bądź likwidujących niektóre podatki. Do tego pakiet ustaw zwiększający zakres wolności osobistej Polaków, jak choćby dekryminalizacja posiadania pewnych substancji odurzających, czy przechodzenie na czerwonym świetle, gdy nie jedzie żaden samochód.

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

  1. 90.88%
  2. 5.23%
  3. 3.89%

A które projekt uznałby Pan za najważniejsze, za takie, które należałoby wprowadzić od razu?
Ciężko mi wybrać, ponieważ są np. ustawy bardzo potrzebne, choć dotyczące pewnej wąskiej dziedziny, jak choćby ustawa uwalniająca grę w pokera. Po wejściu w życie mojego projektu poker będzie traktowany jak brydż - można będzie spotkać się ze znajomymi i zagrać w pokera, tak jak teraz można zagrać w brydża. Ale nie jest to ustawa istotna dla fundamentu państwa. Ważnym projektem jest rozszerzenie prawa do posiadania broni w Polsce. To samo ustawa zmniejszająca ZUS dla przedsiębiorców, czy ustawa zwiększająca limit kwoty, po której przedsiębiorca musi "wejść na VAT". Jest też np. ustawa umożliwiająca poszukiwanie skarbów wykrywaczami metalu, co teraz jest nielegalne i przez co cierpią detektoryści, pasjonaci, których jest w Polsce sporo. Są ustawy ograniczające aborcję, likwidujące areszty wydobywcze, ograniczające areszty tymczasowe. Te instytucje w Polsce są zdecydowanie nadużywane. Przygotowaliśmy też projekt ustawy przywracający karę śmierci.

A co z Telewizją Publiczną?
Mamy też projekt ustawy prywatyzującej media publiczne. Myślę, że jest dziś przydatny, jak nigdy wcześniej.

Jak Pana partyjni koledzy oceniają "Sto ustaw Mentzena"?
Nie konsultowałem ich specjalnie, ponieważ gdybym miał dziś konsultować się z naszymi koalicyjnymi partiami, to pewnie nie wyrobilibyśmy się do końca roku. Nie uzgadniałem ich nawet z partią KORWiN, zresztą z tego samego powodu. Ale jestem przekonany, że partia KORWiN poparłaby zdecydowaną większość tych ustaw. A i nasi koalicjanci nie mieliby problemu, żeby poprzeć wiele z nich.

Dowiedz się więcej

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska