27 sierpnia, a więc do najbliższy poniedziałek jest ostatnim dniem, kiedy trzeba zawiadomić komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. Najbliższe wybory samorządowe 21 października będą pierwszymi, w których obowiązywać będą przepisy zmienionego Kodeksu wyborczego.
Dziś o godz. 10 w PKW zarejestrowanych było 8 ogólnopolskich komitetów. W wszystkich komisarzy jest ruch, bo czasu na rejestrację komitetów wyborczych jest w tym roku bardzo mało.
W województwie kujawsko-pomorskim jest sześciu komisarzy wyborczych - po dwóch w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. To zmiana wprowadzona nowelizacją Kodeksu wyborczego.
Znamy wyniki sondażu wyborczego na PREZYDENTÓW MIAST! [WYBORY 2018]
Wszyscy oni dziś do godz. 10 zarejestrowali 203 komitety wyborcze utworzone przez organizacje i wyborców. Wśród nich tylko 6 było zgłoszonych przez organizacje - pięć Bydgoskiem i jeden u komisarza dla Torunia II.
Komitety z nazwiskami
W większości gmin zarejestrowany jest już przynajmniej jeden komitet, w wielu - po dwa albo i więcej. Widać też, kto z dotychczasowych wójtów czy burmistrzów będzie ponownie ubiegał się o następną kadencję, kto nowy jest chętny.
W Sicienku KWW Jan Wach oznacza, że obecny wójt chce jeszcze raz kandydować. Wach jest wójtem Sicienka od 1995 roku.
Także w Dąbrowie Chełmińskiej zarejestrował się komitet obecnego wójta Radosława Ciechackiego, a w Nakle - KWW Sławomira Napierały Razem dla Nakła. W Złotnikach Kujawskich - KWW Witolda Cybulskiego "Bliżej demokracji".
W Szubinie zarejestrowany jest KWW Artur Michalak Wspólna gmina Szubin.
Jeśli już zostać przy komitetach wyborców, firmowanych nazwiskami konkretnych osób, to o mandaty powalczą m.in.: w gminie Białe Błota KWW Dariusz Fundator - Zafunduj sobie lepszą przyszłość; KWW Adama Straszyńskiego (Gniewkowo); KWW Dariusz Kośmider Liczą się ludzie (gm. Rogowo, pow. żniński); KWW Mariusz Piotrkowski Gmina Szubin razem (Szubin); KWW Janusza Radzikowskiego Inowrocław na tak (Inowrocław); KWW Sławomir Mentzen (zarejestrowany w Toruniu); w Wielkiej Nieszawce - KWW Agnieszka Gołębiowska; KWW Andrzej Walkiewicz (gm. Książki); w gm. Grudziądz - KWW Andrzeja Rodziewicza Blisko ludzi.
We Włocławskiem w Dobrzyniu nad Wisłą do wczoraj zarejestrowane były dwa komitety wyborcze wyborców: Andrzeja Szyjkowskiego i Piotra Wiśniewskiego oraz komitet Razem dla gminy w Dobrzyniu n/Wisłą; w Ciechocinku - KWW Jerzego Wojciech Skotnickiego.
Rusza właściwa kampania wyborcza na prezydenta Warszawa. Wybory odbędą się 21 października.
Źródło:
TVN 24
Komitety wyborcze zachęcają kontynuacją, skutecznością, gospodarnością
W ogóle do tej pory w Ciechocinku zarejestrowały się 3 komitety, w Zakrzewie - 4.
Komitet wyborczy utworzyli sołtysi gminy Dobrcz i tak się nazwali. W gminie powstały na razie 3 komitety.
W Drzycimiu wyborcy utworzyli komitet Kontynuacja pozytywnych przemian, w Dragaczu - Skuteczni w działaniu.
W gminie Włocławek zarejestrowano komitet wyborców Gmina plus oraz dwa inne komitety: Gospodarni i Dla dobra gminy. W Choceniu są dwa komitety samorządowe: Niezależna grupa samorządowa gminy Choceń i Wspólnota samorządowa gminy Choceń. Podobnie w Osięcinach: Porozumienie samorządowe Osięciny i Samorządowe forum gminy Osięciny.
To oczywiście tylko niewielka część zarejestrowanych do tej pory w naszym regionie komitetów wyborczych.
Jedna koalicja
W kraju koalicyjny komitet zarejestrowała PO i .Nowoczesna pod nazwą Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.
Komitety wyborcze zarejestrowały partie polityczne: Zieloni, Porozumienie Jarosława Gowina, PiS, PSL, Partia Razem, Ruch Narodowy RP. Natomiast wyborcy zarejestrowali komitet Bezpartyjni Samorządowcy.
Ważne dla wyborców
Z powodu późnego ogłoszenia terminu wyborów samorządowych, mocno skrócił się kalendarz wyborczy.
Przypominamy terminy ważne dla wyborców.
- Najpóźniej 3 tygodnie przed wyborami, wyborcy powinni dostać do skrzynek pocztowych podstawowe informacje o wyborach.
- Do 8 października wyborcy niepełnosprawni mogą zgłosić w gminie zamiar głosowania korespondencyjnego lub przy pomocy nakładek Braille'a.
- 12 października to ostatni dzień, w którym wyborcy niepełnosprawni i starsi składają w gminie wniosek o głosowanie przez pełnomocnika.
- Do 16 października wyborcy mogą składać w gminie wniosek o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania w gminie, w której mieszkają na stałe.
19 października o północy zacznie obowiązywać cisza wyborcza i potrwa do zakończenia głosowania.