https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory w Święto Niepodległości?! PKW prosi o zmianę daty

Jolanta Zielazna
archiwum AIP
Państwowa Komisja Wyborcza wysłała do Sejmu petycję, by zmienił termin przyszłorocznych wyborów samorządowych. Przypadają 11 listopada. A to nie tylko Święto Niepodległości, ale także 100. rocznica jej odzyskania.

Data wyborów samorządowych wynika wprost z Kodeksu wyborczego i kalendarza.

Wybory do samorządu powinny odbyć się w ostatni dzień wolny od pracy przed upływem kadencji. Tym dniem w 2018 r. jest właśnie święto narodowe, Święto Niepodległości 11 listopada.

Państwowa Komisja Wyborcza obawia się, że wystąpienia polityków i samorządowców, których tego dnia nie zabraknie w całym kraju, będą łamać ciszę wyborczą. Proponuje, by Sejm zmienił kodeks wyborczy tak, by te dwa wydarzenia z sobą nie kolidowały.

- Stanowisko PKW jest słuszne - ocenia prof. Roman Bäcker, politolog z UMK. - Bardzo dobrze, że Komisja wystąpiła z tym problemem ponad rok wcześniej, bo może to zapobiec nieszczęśliwemu zbiegowi dat. Jest czas na zmianę ustawy.

Inny politolog, dr Sławomir Sadowski (UKW) w propozycji PKW nie widzi żadnych podtekstów politycznych. - Jak wiemy, każda opcja świętuje inaczej, nie mamy tu jedności. Zakłócenie ciszy wyborczej byłoby nieuniknione, bo trudno byłoby uniknąć odniesień do aktualnej sytuacji.

Obecni posłowie, a wcześniej samorządowcy, czyli Piotr Król (PiS) i Tomasz Szymański (PO) także nie negują stanowiska PKW.
- Szanuję je - mówi Piotr Król. - Jest tyle czasu do wyborów, że zmiany można spokojnie wprowadzić. Kluczową sprawą jest frekwencja, żeby jak najwięcej Polaków poszło do wyborów i skutecznie wzięło w nich udział oraz żeby wyniki były znane szybciej, bo ostatnio PKW miała z tym problem - przypomniał poseł.

Tomasz Szymański podkreśla, że Kodeks wyborczy jednoznacznie określa, kiedy upływa kadencja rad w samorządach. - Jestem jednak przekonany, że jest na tyle wcześnie, że sprawę uda się rozwiązać. Moim zdaniem połączenie tych dwóch dat jest niewłaściwe.

Dr Wojciech Peszyński, politolog z UMK przypomina, że już raz, w 1998 r. przy okazji reformy samorządowej Sejm przedłużył kadencję samorządów. Wybory, które powinny odbyć się w czerwcu, przesunięto na jesień.
- W 100-lecie odzyskania niepodległości atmosfera powinna być uroczysta, podniosła, sprzyjać świętowaniu, powinna łączyć, a nie dzielić, natomiast wybory oparte są na konflikcie - zauważa. Zdaniem Peszyńskiego Sejm powinien się porozumieć i ustalić wcześniejszy termin. - By świętu 11 listopada nie towarzyszyła już kampania wyborcza.

Petycja PKW została wysłana do Sejmu 21 kwietnia.

W ocenie Komisji wymagana byłaby taka zmiana Kodeksu wyborczego, by organ zarządzający wybory samorządowe - czyli premier - miał możliwość pewnej dowolności określenia terminu wyborów w granicach ustalonych ustawowo.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (05-11 maja 2017)

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jeszcze miesiac
beda sie mogli jeszcze nachapac co nieco.
s
stary kopciuch
a nie księżna. Księżną trzeba urodzić, a nie omamionym lewactwem i antypolskością kopciuchem.
K
Księżna Daisy
POLACY CHYBA NIE PAMIĘTAJĄ TEGO FAKTU HISTORYCZNEGO. WARTO IM GO PRZYPOMNIEĆ !

DLA MNIE NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI KOJARZY SIĘ ICH Z KOLONIALNĄ OKUPACJĄ ŚLĄSKA, KTÓRY MAMIONY NIEDOTRZYMANYMI OBIETNICAMI POLAKÓW STARCIŁ SZANSE NA SWOJĄ NIEPODLEGŁOŚĆ, O KTÓRĄ WALCZYLI W LATACH 20 M.IN. EWALD LATACZ, JÓZEF KOŻDOŃ, JAN HENRYK XV, Loyd George ITD.
G
Gość
W dniu 12.05.2017 o 12:27, psuj napisał:

i nie będzie im przeszkadzać, że w święto komisje będą pracować i to od rana do nocy? przeciez ci ludzie też chcą byc ze swoimi rodzinami w wolny dzień, tak jak panie sklepowe w niedziele!

Wybory zawsze są w niedziele. A praca w komisjach wyborczych za pieniądze.

C
Calineczka

Tak. W soboty i w niedziele Polska powinna być nieczynna. Odpowiednie tablice na granicach powinny być. Lewactwo by się z nudów posr.ło

p
psuj

i nie będzie im przeszkadzać, że w święto komisje będą pracować i to od rana do nocy? przeciez ci ludzie też chcą byc ze swoimi rodzinami w wolny dzień, tak jak panie sklepowe w niedziele!

G
Gość
Nie jestem prawnikiem, nie znam Kodeksu Wyborczego w szczegółach, ale czy napewno 11 listopada to wg tegoż kodeksu jedyny możliwy dzień wyborów? Czy nie jest to np. najpóźniejszy termin wyborów?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska