https://pomorska.pl
reklama

Wyciąg z konta bankowego – jak zrobić? Historia rachunku do kredytu lub pożyczki

Materiał informacyjny vivus
Starając się o pożyczkę lub kredyt musimy spełnić kilka warunków formalnych. Banki najczęściej wymagają zaświadczenia o zarobkach i sprawdzenia historii kredytowej, a instytucjom pozabankowym wystarczy zazwyczaj przelew identyfikacyjny oraz weryfikacja wnioskodawcy w bazie BIK i BIG. W szczególnych sytuacjach instytucje pozabankowe mogą wymagać przedstawienia wyciągu z konta.

Czym w takim razie jest wyciąg bankowy? Wyciąg z konta bankowego to dokument, który zawiera wszystkie operacje na koncie bankowym, które wykonaliśmy w danym okresie czasu. Na wyciągu bankowym zawarte są wszelkie wpłaty i wypłaty dokonywane za pośrednictwem konta, nawet te najdrobniejsze i na pozór nieistotne. Pozwala to na dokonanie precyzyjniejszej oceny naszego budżetu domowego, niż w przypadku składanego oświadczenia, czy nawet zaświadczenia o zarobkach.

Dlaczego banki proszą o wyciąg z konta bankowego?

Pożyczkodawca ma ogląd całej sytuacji, nie tylko wpływów naszego konta. Pozwala to sprawdzić, jak zarządzamy naszymi pieniędzmi. Na dokumencie znajdzie się także ostateczne saldo miesięczne – kwota, która pozostała na koncie lub ewentualny debet. Wyciąg z konta bankowego dokładnie pokazuje, więc naszą sytuację finansową i pozwala dokonać dokładniejszej oceny zdolności kredytowej.

Bank ma również wgląd w to, czy nasza pensja jest stała, czy jej wysokość zależy od innych, dodatkowych czynników – np. części ruchomej, nadgodzin lub premii. Dzięki wyciągowi z konta analitycy mogą dokonać analizy wpływów i wydatków, które wraz z historią w BIK i BIG, dadzą pełniejszy obraz sytuacji finansowej wnioskodawcy.

Skąd wziąć i jak pobrać wyciąg z konta?

Wyciąg bankowy to prosta forma poświadczenia naszej sytuacji finansowej, niewymagająca wiele zachodu. Dlaczego? Ponieważ możemy wygenerować go samodzielnie, nie wychodząc z domu. Wystarczy zalogować się do konta bankowego za pośrednictwem Internetu i wejść w zakładkę z historią operacji. W zależności od wymagań banku, musimy zaznaczyć konkretny okres czasu, którego dotyczyć ma wyciąg. Najczęściej przedstawia się historię z 3 ostatnich miesięcy, zdarza się jednak, że może być to zarówno jeden miesiąc, ostatnie pół roku, jak i cały rok.

W zależności od instytucji pobrany wyciąg bankowy przedstawiamy pożyczkodawcy w wersji elektronicznej lub tradycyjnej – wydrukowanej. Jeśli wysyłamy dokument za pośrednictwem Internetu, najlepiej zapisać go w formie pliku PDF, to najwygodniejsza forma. Co jednak w przypadku, gdy nie mamy dostępu do internetowej wersji naszego konta? Wtedy możemy udać się do banku i poprosić obsługę o wykonanie za nas takiej czynności. Musimy potwierdzić swoją tożsamość za pomocą aktualnego dowodu osobistego i określić konkretny przedział czasu, który ma znaleźć się na dokumencie z wyciągiem bankowym z konta.

Historia rachunku bankowego – jakie informacje zawiera?

Na wyciągu bankowym znajdują się wszystkie informacje dotyczące transakcji finansowych w danym okresie czasu. Dokument zawiera również nasze dane i numer konta. Historia rachunku bankowego zawiera uznania i obciążenia, takie jak:

·         pensja, premia i dodatkowe wpływy na konto (np. zyski z wynajmowania mieszkania);

·         zasiłki, alimenty, zapomogi i inne formy wsparcia finansowego;

·         spłata rat kredytu i opłaty rachunków dokonywane za pośrednictwem konta;

·         opłaty za przedszkole i paliwo;

·         płatności kartą w sklepach i punktach usługowych oraz wypłaty z bankomatów.

Podsumowując – historia rachunku bankowego, to wszystkie transakcje, których dokonaliśmy w danym okresie czasu. Dzięki niemu bank może przeanalizować wszystkie wpływy na konto i zestawić je z wydatkami, które realnie ponosimy w ciągu danego okresu. Na wyciągu widoczne są nie tylko kwoty ostateczne, ale również pozycje opisane w konkretny i prosty do zidentyfikowania sposób.

Pożyczka na wyciąg z konta – jakie operacje i obciążenia mogą wpływać pozytywnie lub negatywnie na zdolność kredytową

Bank, rozpatrując wniosek o kredyt lub pożyczkę, sprawdza naszą zdolność kredytową. Na czym polega ten proces? Analitycy biorą pod uwagę szereg danych, których zestawienie pokaże, w jakiej kondycji finansowej jesteśmy. Zdolność kredytowa to wynik analizy, który pokazuje, jakie zobowiązanie z odsetkami jesteśmy w stanie spłacić w danym czasie.

Jest kilka zmiennych, które bank bierze pod uwagę w pierwszej kolejności. Do najważniejszych należą:

·         wysokość wynagrodzenia;

·         obecne kredyty, pożyczki i zobowiązania;

·         przyznane alimenty i zasiłki;

·         aktualne egzekucje komornicze;

·         przyznane limity kredytowe i ich wykorzystanie.

To jednak nie wszystkie dane, które podlegają analizie. Dodatkowymi zmiennymi są:

·         wiek i stan cywilny;

·         liczba osób na utrzymaniu wnioskodawcy;

·         status mieszkaniowy i majątkowy;

·         historia kredytowa.

Pełny obraz pomoże trafniej określić, czy będziemy w stanie spłacić kredyt, o który wnioskujemy.

Jakich wpływów i wydatków lepiej nie pokazywać bankowi na wyciągu?

Po pierwsze dobrowolne przelewy, które powtarzają się, co miesiąc. Bez względu na to, czy wysyłamy pieniądze babci, czy wspieramy lokalne schronisko dla psów – bank może uznać to za nasz stały wydatek. Wynikiem tego będzie obniżenie zdolności kredytowej. Nie wszystkie wpływy na konto bankowe podniosą jednak kwotę możliwego kredytu. Warto uważać na przychody z gier hazardowych i zakładów bukmacherskich, ponieważ mogą one wskazywać na pasję do zakładów i zwiększać ryzyko niespłacenia zobowiązania. Podobnie jest z regularnymi wpływami za pośrednictwem platform płatniczych, gdzie nie widać konkretnych informacji na temat nadawcy.

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska