Jerzy Różycki, Henryk Zygalski i bydgoszczanin Marian Rejewski w 1932 r. jako pierwsi na świecie złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Niemcy stosowali ją do zaszyfrowywania wiadomości od 1928 r. Zdaniem współczesnych historyków, dokonanie Polaków przyspieszyło o dwa-trzy lata zakończenie II wojny światowej.
Czytaj: Wywiad dzieli się tajemnicą, czyli spotkanie z "głupcami i ignorantami"
Tablicę upamiętniającą "Kamień milowy" (Milestone) przyznany polskim inżynierom odsłonięto dzisiaj przed Instytutem Matematycznym Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Na odsłoniętej tablicy widniej napis:
"Odznaczenie IEEE - "Kamień milowy" w rozwoju inżynierii elektrycznej i obliczeniowej. Złamanie po raz pierwszy kodów Enigmy przez zespół matematyków z polskiego Biura Szyfrów w latach 1932-1939. Polscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski z krajowego Biura Szyfrów złamali kody maszyny szyfrującej Enigma. Pracując razem z inżynierami fabryki AVA w Warszawie zbudowali "bombę" - pierwszą maszynę deszyfrującą kody Enigmy. Ich osiągnięcia były podstawą do dalszych prac Brytyjczyków nad deszyfracją, które w okresie późniejszym z pomocą Amerykanów, przyczyniły się do zakończenia II-giej Wojny Światowej. Sierpień 2014 r.".
Przyznanie wyróżnienia Milestone Polakom ostatecznie zamyka kwestię autorstwa dokonań deszyfrujących. Przez 70 lat bowiem złamanie kodów Enigmy przypisywane było Amerykanom bądź Brytyjczykom, a dokonania polskich inżynierów były marginalizowane. Nie bez znaczenia na to wpływ miały zarówno lata "zimnej wojny", jak i Hollywood, którego produkcje są dla milionów ludzi źródłem wiedzy o świecie i historii.
Dwie superprodukcje filmowe, "U-571" oraz "Enigma", pomijały wkład Polaków w złamanie kodów, przypisując dokonanie tego Amerykanom bądź Brytyjczykom.
Czytaj e-wydanie »