Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysłanie pracownika na urlop wypoczynkowy. Szef może wyznaczyć nam termin?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
W okresie epidemii, jak również w każdym innym, to pracownik sam decyduje kiedy idzie na urlop.
W okresie epidemii, jak również w każdym innym, to pracownik sam decyduje kiedy idzie na urlop. 123RF
W okresie epidemii, jak również w każdym innym, to pracownik sam decyduje kiedy idzie na urlop. Jeśli zakazi się koronawirusem, jego urlop zostanie przesunięty na późniejszy termin ustalony z szefem.

Zgodnie z kodeksem pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni, gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Wyłączeniu z tego limitu podlegają 4 dni tzw. urlopu na żądanie. - Pracodawca nie powinien zatem zmuszać pracowników do zaplanowania całego przysługującego im w danym roku urlopu wypoczynkowego - zaznacza Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy.

Co ważne, urlop bieżący powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów lub w przypadku braku planu, w porozumieniu z pracownikiem.

Szef może przesunąć urlop

Mimo ustalenia planu urlopowego, urlop pracownika może ulec przesunięciu, ale taka ewentualność jest ściśle regulowana przez prawo. - Po pierwsze urlop wypoczynkowy może ulec przesunięciu na wniosek samego pracownika. Po drugie przesunięcie urlopu może nastąpić z inicjatywy pracodawcy, gdy z powodu szczególnych jego potrzeb nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy firmy - tłumaczy Marta Kotowska, radca prawny w DAS Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.

Jak dodaje, taka zmiana w planach urlopowych musi być rzeczywiście uzasadniona.

Wolne trochę później

W prawie jest już uregulowana kwestia prawa do urlopu w obliczu styczności z wirusem. Jeżeli pracownik zostanie objęty przymusową kwarantanną np. w związku z podejrzeniem kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem, to nie straci swoich dni urlopowych. Jego urlop zostanie przesunięty na późniejszy termin ustalony z pracodawcą.

Decyzja w rękach pracownika

Nadal jednak to pracownik decyduje kiedy chce iść na urlop. Szef może go na niego wysłać tylko w dwóch ściśle określonych przypadkach. W tej kwestii, pomimo pandemii koronawirusa, nic się nie zmieniło.

Zatem pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop. Taki zapis od lat jest w kodeksie pracy. Znalazł się też w Ustawie z 4 czerwca 2020 roku o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, czyli tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Zgodnie z jej treścią, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu. Pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.

Drugą sytuacją, kiedy pracodawca na zasadzie własnej, jednostronnej decyzji może skierować pracownika na urlop wypoczynkowy, jest okres wypowiedzenia. Pracownik jest w tym przypadku zobowiązany taki urlop wykorzystać. Gdy szef nie skieruje pracownika na urlop w okresie wypowiedzenia, będzie zobowiązany wypłacić mu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.

Tak więc w okresie epidemii, jak również w każdym innym, pracodawca może zaproponować pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w zaproponowanym przez siebie terminie. Jednak decyzja o wykorzystaniu dni wolnych pozostaje po stronie pracownika.

W 2020 roku najniższe krajowe wynagrodzenie na pełnym etacie wynosi 2600 złotych brutto. A jak zarabiają mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego? Sprawdzamy, jak wynagradzani są pracownicy w naszym regionie. Zobaczcie, ile zarabia policjant, nauczyciel, lekarz, urzędnik, kierowca, handlowiec i wielu innych. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>>>>>

Zarobki w Kujawsko-Pomorskiem. Zobacz, ile zarabiamy w regio...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska