Zobaczymy zbiory dokumentujące życie codzienne Zaboraków od połowy XIX w. do chwili obecnej. Tradycje regionu przedstawione są przez dawne przedmioty codziennego użytku, archiwalia, sztukę ludową, materiał wizualny i audio. To mieszkańcy sołectwa Swornegacie przekazali przedmioty, które służyły ich przodkom. Większość z nich poddano renowacji i konserwacji przez profesjonalistów z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Są dwa działy - dom i praca. Przekonamy się, jak wyglądała izba kaszubska i zobaczymy, czym się zajmowały Kaszubki. Tych zajęć domowych było sporo - poczynając od obróbki włókna przez szycie ubrań, pranie, maglowanie, prasowanie, a kończąc na przygotowywaniu pożywienia. Cóż, to nie dzisiejsze kuchenne gadżety, za to z duszą jak żarna czy formy do pieczenia wafli (pokarmy mączne) lub masielnice, formy do masła (pokarmy mleczne).
Owa centryfuga to urządzenie służące do oddzielenia śmietany z mleka. W dziale „Praca” podziwiać można eksponaty związane z głównymi zajęciami ludności kaszubskiej: rolnictwem, hodowlą zwierząt oraz tymi poza gospodarstwem: pozyskiwaniem torfu czy pracą w lesie.
Jest po uroczystym otwarciu wystawy. W wernisażu udział wzięli głównie samorządowcy z gminy Chojnice i mieszkańcy. - Osoby, które były wcześniej w Kaszubskim Domu przed uporządkowaniem ekspozycji, doceniły ogrom pracy włożonej w
przygotowanie wystawy - mówi Justyna Rząska.
Zwiedzanie wystawy jest nieodpłatne. Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, poza sezonem turystycznym, jest otwarty od wtorku do piątku od godz. 10 do godz. 17, a w soboty do godz. 16.
Projekt dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?