https://pomorska.pl
reklama

Wyzwania doradztwa rolniczego w 2025 r.

Materiał informacyjny - KUJAWSKO-POMORSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO W MINIKOWIE

Produkcja Zwierzęca

Jednym z głównych wyzwań doradztwa rolniczego w 2025 roku jest wsparcie działań podejmowanych przez środowisko hodowców oraz polskie służby weterynaryjne w kontekście zwiększającego się zagrożenia epizootycznego dla wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich. W obliczu rosnącego ryzyka związanego z występowaniem chorób zakaźnych zwierząt musimy znacząco zwiększyć wysiłki związane z edukacją w zakresie prowadzenia nowoczesnego chowu w gospodarstwach stosujących najwyższe standardy oraz rzetelnej bioasekuracji. Specjaliści Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie muszą być wyjątkowo aktywni, aby poprzez działania dedykowane dla posiadaczy zwierząt gospodarskich być pośrednikiem pomiędzy światem nauki, a realnym wdrażaniem proponowanych rozwiązań. Pozwoli to zwiększać poziom bezpieczeństwa epizootycznego i zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób zwierzęcych, będących ogromnym zagrożeniem dla przyszłości całego sektora w Polsce. Pod dużym znakiem zapytania stoi organizacja wystaw przez związki branżowe i Ośrodki Doradztwa Rolniczego w kraju. 

Dużym wyzwaniem dla naszych doradców jest przeszkolenie ponad 9 000 beneficjentów ekoschematu Dobrostan zwierząt w zakresie metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Jest to szkolenie bezpłatne, które należy ukończyć do 14 marca br. Do tej pory obowiązek ten wypełniła ponad połowa rolników. Przypominamy, że szkolenie ekranowe dostępne jest na www.sdr.kpodr.pl Zgodnie z §48 ust. 7b rozporządzenia dobrostanowego – w przypadku, gdy rolnik nie odbył szkolenia, to nakłada się na niego karę wynoszącą 30% płatności dobrostanowej. Po szkoleniu rolnik otrzymuje zaświadczenie, które musi dołączyć w eWnioskuPlus (ARiMR) najpóźniej do 21 marca 2025 roku.

Wypas krów w gospodarstwie ekologicznym. Fot. Agnieszka Dobosz-Idzik
Wypas krów w gospodarstwie ekologicznym. Fot. Agnieszka Dobosz-Idzik


Rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne stanowi wyzwanie dla województwa kujawsko-pomorskiego, które jest rolniczym województwem. Założenia Zielonego Ładu w odniesieniu do rolnictwa ekologicznego są ambitne, do roku 2030 planuje się wzrost powierzchni ekologicznych użytków rolnych w UE do 25%. Celem Polski jest osiągnięcie 7% takich użytków. Na chwilę obecną powierzchnia użytków rolnych w systemie rolnictwa ekologicznego w Polsce stanowi 3,7% w strukturze gruntów, tym samym założony cel naszego kraju w powyższym zakresie, jest ogromnym wyzwaniem. Kujawsko-Pomorski ODR w Minikowie prowadzi szerokie doradztwo w zakresie rolnictwa ekologicznego, zaczynając od poprowadzenia rolnika przez ścieżkę certyfikacji gospodarstwa, poprzez bieżące doradztwo w zakresie wymogów i obowiązujących przepisów prawnych. Ośrodek posiada szeroką ofertę edukacyjną w powyższym zakresie w formie szkoleń, konferencji, wyjazdów studyjnych, które pozwalają na transfer wiedzy teoretycznej i praktycznej. 

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego powstały demonstracyjne gospodarstwa ekologiczne, które przez okres 3 ostatnich lat przyjmowały grupy rolników, dzieliły się wiedzą i doświadczeniem w zakresie ekologicznej uprawy zbóż i ziół, hodowli bydła i trzody, jak również przetwórstwa zbóż. 


Uzupełnieniem całego procesu przestawiania gospodarstwa na system ekologiczny, jest wsparcie doradcze w zakresie korzystania z dostępnych środków unijnych, dedykowanych dla rolnictwa ekologicznego. Doradztwo w zakresie Interwencji „Rolnictwo ekologiczne” w ramach PS WPR 2023-2027 poprzez porady, usługi w zakresie opracowania niezbędnej dokumentacji jak plan działalności ekologicznej czy też wsparcie w zakresie prowadzenia rejestrów agrotechnicznych. 
Ważnym zadaniem dla Ośrodka jest wsparcie rolnika w zakresie ochrony środowiska w temacie właściwego postępowania z odpadami w obrębie gospodarstwa rolnego. Kujawsko-Pomorski ODR w Minikowie organizuje szkolenia, prowadzi doradztwo oraz oferuje pomoc rolnikom, którzy podlegają obowiązkowemu wpisowi do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami – BDO. Rolnicy, którzy gospodarują na powierzchni użytków rolnych powyżej 75 ha są zobowiązani do zarejestrowania się w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami. Taki rolnik na bieżąco zobowiązany jest do  prowadzenia ewidencji wytwarzanych w gospodarstwie odpadów na podstawie Kart Przekazania Odpadów – KPO, Kart Ewidencji Odpadów – KEO oraz przygotowywać roczne sprawozdanie o wytworzonych odpadach do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy. 

Zarządzanie gospodarstwem

W nowym okresie programowania Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powierzyło Ośrodkom Doradztwa Rolniczego w całym kraju poza ich statutową działalnością realizowano w formie doradztwa indywidualnego i grupowego, bardzo odpowiedzialne zadanie jakim jest realizacja operacji polegającej na świadczeniu kompleksowych usług doradczych w ramach interwencji I.14.2.1 Kompleksowe programy doradcze w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Działanie ma na celu zapewnienie kompleksowego, bezpłatnego, wsparcia doradczego dla rolników oraz wyróżnionej grupy młodych rolników, prowadzących gospodarstwa rolne na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Celem realizacji kompleksowych usług doradczych jest poprawienie wyniku ekonomicznego gospodarstw rolnych, ułatwienia przestrzegania zasad ochrony środowiska oraz adaptacji do zmian klimatycznych. Świadczenie programów doradczych „powinno przyczynić się do ułatwienia podejmowania decyzji w sprawie restrukturyzacji i modernizacji gospodarstw rolnych, a tym samym poprawy efektywności gospodarowania i efektywności środowiskowej, a przez to przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym. 


Mówiąc o zwiększaniu konkurencyjności gospodarstw nie sposób zapomnieć o skali wyzwania jakim jest dla rolników podejmowanie racjonalnych decyzji gospodarczych w obliczu wielkiej zmienności cen rynkowych. Aby ułatwić rolnikom z naszego województwa dostęp do aktualnych i rzetelnych informacji rynkowych, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego udostępnia nieodpłatnie portal rolniczy NOTOWANIA. W ramach funkcjonalności Portalu publikujemy bieżące ceny sprzedaży i skupu zbóż paszowych i konsumpcyjnych, rzepaku, ceny żywca wołowego i trzody chlewnej, ceny z targowisk (owoców, warzyw, zbóż i zwierząt), nawozów mineralnych, materiału siewnego, surowców paszowych oraz ceny usług rolniczych. 

Na portalu Notowania podajemy również najważniejsze aktualności z kraju (MRiRW, KOWR, ARiMR i CDR,) oraz notowania europejskich i światowych rynków giełdowych (Giełda MATIF, VEZG, IWS, GDT).

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska