Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzgórze Wolności - osiedle wielkich inwestycji i... wielu problemów

Piotr Wiśniewski [email protected] tel. 52 32 63 214
Inwestycje zlokalizowane na tym osiedlu pochłoną prawie miliard złotych. Góra pieniędzy nie czyni go jednak zbyt atrakcyjnym
Inwestycje zlokalizowane na tym osiedlu pochłoną prawie miliard złotych. Góra pieniędzy nie czyni go jednak zbyt atrakcyjnym Jarosław Pruss
Wzgórze Wolności naznaczone jest dwoma wielkimi przedsięwzięciami - budową Trasy Uniwersyteckiej i Galerii Kujawskiej. Inwestowane miliony nie oznaczają jednak dla osiedla jakichś fundamentalnych zmian.

Dziś Wzgórze Wolności jest stosunkowo niewielką dzielnicą. Ma powierzchnię niecałych 80 hektarów. - To specyficzne osiedle, bo położone między dwoma większymi - Szwederowem i Wyżynami - mówi Marcin Brachowski, przewodniczący rady osiedla.

Wiadomości z Bydgoszczy

Trudny bój o mieszkańców

- Od co najmniej kilku lat obserwujemy, że Wzgórze Wolności starzeje się. Niestety, ale młodzi ludzie niechętnie się tu osiedlają. Dzieje się tak z dwóch powodów: jeżeli mogą wybierać, to albo przenoszą się do innych, większych dzielnic, lub poza miasto. Po drugie - Wzgórze Wolności nie ma na dobrą sprawę czego zaoferować. Brakuje chociażby placów zabaw lub jakiegokolwiek "orlika".

Największym problemem z potencjalnymi inwestycjami, mogącymi zmienić obliczę osiedla jest fakt, że nie zostało już dla nich zbyt dużo miejsca. Wzgórze Wolności jest gęsto zabudowane dość starymi blokami. Większość z nich wzniesiono już pod koniec lat 70.

- Plany zagospodarowania przestrzennego przewidują m.in. nową zabudową wielorodzinną we wschodniej części osiedla, w okolicy marketu Netto. Mogą to być jednak maksymalnie tylko dwa budynki - mówi Barbara Liszkiewicz-Czyżewska, zastępczyni dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy.

MPU ma przygotowany dla całego Wzgórza Wolności jeden, duży plan zagospodarowania przestrzennego dla całego osiedla. Przewiduje on w przyszłości m.in. przewężenie ul. Karpackiej oraz przebudowę ronda Kujawskiego.

Kluczową inwestycją dla mieszkańców osiedla, szczególnie tych zmotoryzowanych, jest budowana Trasa Uniwersytecka.

Zobacz jak powstaje Trasa Uniwersytecka w Bydgoszczy [zdjęcia]

W cieniu wielkiej budowy

Ma ona odciążyć ruch na ul. Kujawskiej i Planu 6-letniego oraz ułatwić przejazd ze Wzgórza Wolności, Szwederowa i Wyżyn na os. Leśne i do reszty miasta. To największe przedsięwzięcie drogowe w historii Bydgoszczy. Pierwsi kierowcy pojadą trasą w przyszłym roku.

- Zapewne ułatwi ona dotarci z górnego tarasu do centrum, jednak mieszkańcy naszego osiedla początkowo zdecydowanie sprzeciwiali się jej budowie - przyznaje Brachowski. - Wielu z nas liczyło, że w jakiś sposób zyskają na tej inwestycji. Musieliśmy się rozczarować. Wydaje mi się jednak, że mieszkańcy pogodzili się już z tą inwestycją. Niemniej uważamy, że trzeba wprowadzić pewne zmiany w jej planach, bo trasa będzie bardzo utrudniała nam np. dojazd w okolice szpitala im. Biziela.

Handlowy moloch

Poza budowaną trasą panorama osiedla zmienia swój wygląd także w innym miejscu - z powierzchni ziemi zniknęły już dawne zakłady graficzne ORTIS oraz pobliska stacja benzynowa. W ich miejscu powstanie największy w Bydgoszczy kompleks handlowo-usługowy - Galeria Kujawska, której budowa ma pochłonąć 170 mln. euro.

Grunt pod nową Galerię Kujawską podszyty milionami

Na 48 tys. m. kw. znajdzie się około 200 lokali. Zrezygnowano z budowy hotelu, ale w galerii najprawdopodobniej powstanie klub fitness, kręgielnia oraz kino. Budowa ma ruszyć wiosną 2013 roku. Według planów pierwszy klientów galeria przyjmie za dwa lata.

Wielomilionowe przedsięwzięcia nie rozwiązują jednak wszystkich problemów Wzgórza Wolności. Jedną z jego wyraźnych bolączek pozostaje między innymi mała ilość terenów rekreacyjnych a nawet zieleni. - Jako mieszkanka osiedla uważam, że potrzebna jest tu większa ilość tzw. zieleni izolacyjnej - przyznaje Barbara Liszkiewicz-Czyżewska. - Osiedle jest gęsto poprzecinane ruchliwymi drogami, do których zaliczać się będzie także Trasa Uniwersytecka. Powinny być one możliwie często oddzielone od zabudowy mieszkaniowej pasami zieleni lub drzewami - dodaje wiceszef MPU.

Śmierdzi na Wzgórzu Wolności

Wzgórze Wolności - co to za okolica?

Nazwa dzielnicy wywodzi się od wzgórza, które współcześnie znajduje się przy ulicy gen. S. Grzmota-Skotnickiego i ulicy Toruńskiej. W 1913 Niemcy zbudowali na nim wieżę Bismarcka, od czego nazwano je Bismarckshöhe (Wzgórze Bismarcka). Przemianowano je po I wojnie światowej, nadając mu dzisiejszą nazwę, a sama wieża została zniszczona w 1928. Od 1946 na wzgórzu znajduje się Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy. Oficjalnie nazwę "Wzgórze Wolności" dzielnica otrzymała w roku 1973. Wcześniej nazywano tę część miasta Rupienicą, od wsi która leżała na tych terenach od XIX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska