Spis treści
Liczba rachunków klientów z dostępem do bankowości elektronicznej wyniosła w drugim kwartale 2024 roku ponad 43,5 mln, co stanowi wzrost o 0,5% w porównaniu z poprzednim - podał Związek Banków Polskich ostatniej konferencji prasowej.
Mobilny internet. Coraz więcej korzysta!
Ponad 23 mln z tych klientów przynajmniej raz w miesiącu loguje się do e-bankowości, co oznacza wzrost o 0,5 proc. w porównaniu z I kwartałem 2024 roku.
Z danych za drugi kwartał 2024 r. wynika, że liczba aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych na koniec drugiego kwartału br. wyniosła 22,7 mln. A to wzrost na poziomie ok. 2 proc. w odniesieniu do I kwartału 2024 r. oraz 10 proc. w odniesieniu do II kwartału 2023 r.
W II kwartale 2024 roku było także więcej klientów, którzy aktywnie korzystają z bankowości elektronicznej niż w I kwartale 2024 roku – o blisko 1 proc. Ponad 97 proc. tych klientów korzysta z aplikacji mobilnych, liczba użytkowników „mobile only” powiększyła się o 4 proc., a ich liczba wyniosła 16,5 mln użytkowników.
Używasz gotówki, płacisz więcej
– Na koniec czerwca 2024 r. liczba osób aktywnie korzystających z bankowości internetowej wyniosła ponad 23 mln użytkowników. Widać tutaj stałą tendencję wzrostową, co pokazuje, że Polacy chętnie wykorzystują możliwości, jakie oferuje nowoczesna bankowość - powiedział na konferencji Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich. - Cenią funkcjonalności, które zapewniają aplikacje bankowe i łatwość zarządzania finansami z poziomu bankowości elektronicznej. Bankowość internetowa, jak również aplikacje mobilne, są stale wzbogacane o nowe produkty i funkcjonalności, weryfikowane pod kątem bezpieczeństwa i intuicyjności obsługi. Dopasowywane do potrzeb klientów, dzięki czemu korzysta z nich coraz więcej użytkowników.
Banki zachęcają do korzystania z bankowości internetowej, bo tak jest taniej. „Tradycjonaliści” płacą więcej. Nie płacisz np. blikiem, to zapłacisz więcej m.in. za korzystanie z bankomatów. Płacisz gotówką też płacisz więcej! Wypłaty z bankomatów drożeją, ponieważ coraz więcej kosztuje przechowywanie w nich gotówki, zasilanie pieniędzmi, transport czy pracownicy do obsługi tych urządzeń.
Bankomaty są coraz droższe
- Dziś już 65 procent transakcji odbywa się bezgotówkowo, dlatego że tak wolą konsumenci. Obrót gotówkowy, w tym utrzymanie bankomatów, generuje coraz większe koszty, częściowo wynikające z regulacji prawnych, jak np. obowiązek barwienia banknotów w celu przeciwdziałania kradzieżom z bankomatów, czy obowiązek dostosowania bankomatów do potrzeb osób z mnpełnosprawnościami - powiedziała nam Agnieszka Wachnicka, wiceprezes Związku Banków Polskich. wiceprezes ZBP. - Warto jednak sprawdzać oferty banków, ponieważ wiele z nich proponuje bezpłatne wypłaty, w szczególności tzw. bankomatów własnych.
Usługa cashback, pamiętaj!
I na koniec: pamiętajmy o usłudze cashback, którą oferuje wiele sklepów i pozwala wypłacić pieniądze podczas zakupów, za co w większości przypadków nie trzeba płacić.
Dodajmy, że co czwarte takie urządzenie w naszym kraju należy do Euronetu. Prowizje w nim wynoszą od 2,5 do 10 zł za wypłatę (zależy od umowy z bankiem).
