Nasza Loteria

X Forum Rolnicze „Gazety Pomorskiej” już 2 grudnia w Żninie. Aktualne problemy rolników, opinie ekspertów, uroczysta gala

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
2 grudnia w Cukrowni Żnin odbędzie się Forum Rolnicze „Gazety Pomorskiej”. Przedyskutujemy sprawy najważniejsze dla rolników. To dla nich okazja do rozmowy z ekspertami z branży rolniczej, a dla przedstawicieli władzy – do wsłuchania się w opinie gospodarzy.

Byli ministrowie rolnictwa, doradcy rolniczy, naukowcy, przedstawiciele samorządu rolniczego i wielu innych organizacji rolniczych, biznesmeni działający w branży rolnej, a przede wszystkim rolnicy będą uczestnikami jubileuszowego, X Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej”, które w tym roku organizujemy 2 grudnia w Cukrowni Żnin.

Jak maksymalnie wykorzystać ekoschematy?

Co rok stawiamy na naszym Forum sprawy najbardziej frapujące branżę i nie inaczej będzie w tym roku. Zapytamy o pieniądze dla polskich rolników do 2027. Zyskają czy stracą na Europejskim Zielonym Ładzie? To pytanie gospodarze zadają sobie od 2020 r., gdy Komisja Europejska ogłosiła zielone założenia w produkcji rolnej. Co na ten temat myślą eksperci?
Podczas Forum porozmawiamy też z cudzoziemcami, którzy od lat prowadzą gospodarstwa w Polsce. Zaprosiliśmy Francuza i małżeństwo Szwajcarów. Wiele lat temu przyjechali z Zachodu, ale dziś są już tutejsi. Co oni myślą o zmianach w polskim i europejskim rolnictwie?
Pod lupę weźmiemy również Krajowy Plan Strategiczny z naciskiem na wsparcie dla rolników także w ramach ekoschematów. Co może zrobić rolnik, by maksymalnie wykorzystać tę pomoc?

O przyszłości produkcji mleka, wieprzowiny, wołowiny

Zapytamy też ekspertów o to, co musi się wydarzyć, żeby rolnicy nie rezygnowali z produkcji mleka, wołowiny, trzody chlewnej, ale chcieli ją rozwijać? Jakie są szanse i zagrożenia? Będziemy rozmawiać o rozchwianej produkcji na globalnym rynku oraz o unijnym i krajowym wsparciu dla producentów mleka i mięsa.
Europa premiuje rolnictwo ekologiczne. Czy przejście z produkcji konwencjonalnej na produkcję bio może się opłacić? Jakie są najnowsze zmiany w przepisach, regulujących rynek żywności? Czy wpłyną na większą opłacalność? Jakie wymogi trzeba spełnić, żeby po nie sięgnąć?
Wielu rolników, zajmujących się produkcją zwierzęca zauważa, że są coraz gorzej postrzegani np. przez sąsiadów, którzy nie są rolnikami. Ich praca obrosła szeregiem mitów, m. in. na temat śladu węglowego. Rolnicy działają zgodnie z prawem, dbają o dobrostan swoich stad, ale zdaniem niektórych – także organizacji ekologicznych – męczą zwierzęta. Czy ten problem może narastać? W jaki sposób rolnik może zadbać o swój wizerunek, by móc spokojnie pracować? Przyjrzymy się kontroli społecznej polskich gospodarzy zajmujących się produkcją zwierzęcą.

O wyzwaniach Europejskiego Zielonego Ładu

Na Forum nie sposób pominąć tematu ochrony roślin i nawożenia. Spróbujemy ocenić dostępność środków w Unii Europejskiej i nowe wyzwania w związku z Europejskim Zielonym Ładem. Zapytamy, czy biologiczna ochrona upraw bardziej się upowszechni? Co rok na Forum Rolniczych omawiamy innowacje w rolnictwie i rolnictwo precyzyjne. Robotyzacja i automatyzacja w polskich gospodarstwach jest faktem również w Kujawsko-Pomorskiem. Czy to się opłaca? Jaki jest stan bieżący i perspektywy wdrażania nowych technologii w polskich realiach?

Skoro mowa o nowoczesności, będzie też panel poświęcony odporności energetycznej polskich gospodarstw. Chodzi o fotowoltaikę, pompy ciepła i biogazownie rolnicze. Jakie jest zainteresowanie, problemy, a co za tym idzie, przyszłość energetyczna polskiej wsi?

W Forum Rolniczym „Pomorskiej” mogą uczestniczyć tylko osoby zaproszone. Podczas gali zwieńczającej to wydarzenie nagrodzimy też laureatów konkursu „Rolnictwo mam w genach”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska