- Sport pożarniczy to pokaz sprawności strażaka. Element wyszkolenia i przygotowania do wykonywania zawodowych zadań, często tych najtrudniejszych, które wymagają dużego wysiłku fizycznego, szybkości działania, refleksu, opanowania i działania w zespole. Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym były od zawsze nie tylko najważniejszym sprawdzianem sprawności fizycznej startujących strażaków, ale także pokazem specyfiki służby – mówi st. kpt. Arkadiusz Piętak, oficer prasowy Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu.
Nowa droga z Łubianki do Bierzgłowa [zdjęcia]
Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Sporcie Pożarniczym rozpoczęły się w poniedziałek 27 maja w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Łubiance. Zawodnicy rywalizują w czterech konkurencjach:
- Pożarniczy tor przeszkód – konkurencja polega na przebiegnięciu 100 metrów i równoczesnym wykonaniu następujących czynności: pokonaniu ściany, rozwinięciu i połączeniu 2 odcinków węża pożarniczego W52, pokonaniu równoważni, podłączeniu jednego końca linii wężowej do nasady rozdzielacza, a drugiego do prądownicy.
- Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej – zawodnik, trzymając drabinę hakową, dobiega do wspinalni i zacinając drabinę o parapet okna na poszczególnych piętrach, wspina się na trzecie piętro.
- Sztafeta 4x100 metrów z przeszkodami – w konkurencji startuje czterech zawodników. Każdy z nich przebiega 100 metrów pokonując przeszkodę.
- Ćwiczenie bojowe – zadanie wykonuje siedmiu strażaków, mających do dyspozycji: motopompę, dwa odcinki węża ssawnego W 110, smok ssawny, 3 odcinki węża W 75, 4 odcinki węża W 52, rozdzielacz, 2 prądownice. - Zawodnicy będą mieli za zadanie zbudować linię ssawną do ustawionego obok motopompy zbiornika, linię główną i 2 linie gaśnicze. Po zajęciu stanowisk przez prądowników – napełnić 10-litrowy zbiornik wodą podawaną przez otwory nalewowe w tarczach – informuje Arkadiusz Piętak.
Flash INFO, odcinek 13 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
