Każda edycja Welconomy przyciąga polityków z pierwszych stron gazet, samorządowców, biznesmenów, naukowców, ekspertów i dziennikarzy,
W tym roku padł frekwencyjny rekord - w spotkaniu w toruńskich Jordankach (tam odbyło się uroczyste otwarcie i Sesja Plenarna) oraz w hotelu Copernicus (panele dyskusyjne) uczestniczy niespełna 2000 osób.
- Tegoroczna edycja jest niezwykle ważna, 15 października nastąpiła zmiana władzy w Polsce, mamy nowy rząd, a stare problemy. Przed nami rok pod znakiem kolejnych wyborów: samorządowych i do Parlamentu Europejskiego. Dla mnie niezwykle ważne jest to, że na Welconomy ponownie spotykają się wszyscy: politycy Platformy, PiS-u, PSL-u, Konfederacji, Lewicy – powiedział nam Jacek Janiszewski, przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, które jest organizatorem forum.
Wiosna w Toruniu nie może się obyć bez Welconomy
Konferencję otworzyli Michał Zaleski - prezydent Torunia i Piotr Całbecki - marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
- Nie wyobrażamy sobie wiosny w Toruniu bez Welconomy - przyznał Michał Zaleski. - Te dwa dni są w Toruniu są niezwykłe. Welconomy tłumaczy jak radzić sobie z rzeczywistością ekonomiczną. Trzeba na niej też mówić jak dzielenie i w jak strasznych warunkach walczy Ukraina. To się wplecie w dyskusje tego spotkania. Ale trzeba patrzeć w przyszłość. Będą kolejne, nowe inwestycje. Pierniki zostały specjalnie na tę uroczystość wypieczone
.
Welconomy to wielka promocja naszego regionu. Rekordowa frekwencja pozwala liczyć, że w efekcie przyciągnie do nas inwestycje i inwestorów - powiedział marszałek.
Zaraz też przyznano nagrody. Ta najważniejsza - Szmaragd Welconomy - wręczono Idze Sarzyńskiej – Komorowskiej, mistrzyni piekarnictwa i cukiernictwa z Torunia.
Prelegenci jak zwykle znakomici
W Sesji Plenarnej, jak zawsze, wzięli udział znakomici goście: Stefan Krajewski – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka - podsekretarz stanu ds. europejskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Krzysztof Kwiatkowski – przewodniczący Senackiej Komisji Ustawodawczej, prezes Najwyższej Izby Kontroli w latach 2013-2019, minister sprawiedliwości w latach 2009-2011, Marek Zagórski – prezes Krajowej Grupy Spożywczej SA, prof. Piotr Skarżyński – Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach, Paweł Borys – prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Agnieszka Wachnicka - wiceprezes Związku Banków Polskich, Piotr Całbecki – marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi opowiadał o trudnej sytuacji w rolnictwie, co wiąże się m.in. z Zielonym Ładem, ochroną granic przed napływem produktów spoza UE i protestami rolników: - Rolnictwo nie może być dotowane kroplówkami, które wystarczą na jakiś czas, a musi być wspierane systemowo, żeby stało się efektywne - stwierdził.
To też może Cię zainteresować
Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu ds. europejskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwróciła uwagę, że wzrosła liczba osób, które świadomie unikają dostępu do informacji: - Takie osoby są zaś zasypywane w internecie fake newsami i łatwiej nimi manipulować. Fake newsy często zniechęcają do Unii Europejskiej, a na ich podstawie ludzie tworzą niewiarygodne opinie i sami w nie wierzą.
- Przez 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej biznes, na przykład przemysł rolno-spożywczy zmienił się nie do poznania, ale przed nami są bardzo trudne wyzwania - mówił Marek Zagórski, prezes Krajowej Grupy Spożywczej. - Musimy sami produkować żywność, żeby Europa była pod tym względem samodzielna i zabezpieczona, napływ tych produktów spoza UE nie jest dla nas dobry. Potrzeba również więcej innowacji.
Profesor Piotr H. Skarżyński wskazywał m.in. na dużą rolę sztucznej inteligencji w medycynie: - Ta daje duży dostęp do danych np. na temat różnych metod leczenia jakiejś dolegliwości i można wybrać najkorzystniejszą. Marzy nam się wszystkim dostęp do lepszej profilaktyki. Sporym wzywaniem są powikłania po covidzie, neurologiczne czy problemy z drogami oddechowymi.
O tym, jak bardzo rozwinięta jest polska bankowość opowiadała Agnieszka Wachnicka, wiceprezes Związku Banków Polskich: - Nasz system bankowy jest jednym z najbardziej innowacyjnych w Europie i na świecie. 80 procent banków pozwala otworzyć konto przez aplikację. Mamy nowoczesne aplikacje, ale również przestępcy się rozwinęli. Jednak te ataki nie są na infrastrukturę bankową, a wynikają głównie z nieostrożności klientów. Wiceprezes podkreśliła jednak, że o ile banki są zaawansowane technologiczne, to nasz sektor MŚP zajmuje 24. miejsce w UE pod względem cyfryzacji.
Krzysztof Kwiatkowski, szef Senackiej Komisji Ustawodawczej zwrócił uwagę m.in. na to, że trzeba usystematyzować prawo: - Musi być bardziej przewidywalne, ustawy nie mogą się tak często zmieniać.
Jego zdaniem 30 ostatnich lat, swoisty karnawał wolności, dobrobytu, także Polski – to wszystko powoli się kończy. Ale dobrze wykorzystaliśmy ten czas – jesteśmy w NATO i Unii Europejskiej. Jesteśmy też przykładem jak złamać europejski populizm. Jednocześnie mamy nadzieję, że nie będzie otwartej wojny. Krzysztof Kwiatkowski uświadamiał, że przed nami jest ostatnia perspektywa w funduszach unijnych – środki z KPO będziemy mogli wydać tylko do sierpnia 2026 roku, tylko czy zdążymy?
* We wtorek 26 marca drugi dzień Welconomy Forum In Toruń - w Hotelu Copernicus.
