Certyfikat Umiejętności Komputerowych to dokument potwierdzający, że jego posiadacz pomyślnie zdał egzamin sprawdzający wiedzę teoretyczną z zakresu obsługi komputera i aż sześć egzaminów praktycznych, badających szereg umiejętności, w tym przetwarzania tekstów, tworzenia i obsługi arkuszy kalkulacyjnych oraz baz danych.
- Umiejętności komputerowe mają coraz większe znaczenie we wszystkich dziedzinach życia - podkreśla Jolanta Woźnica, dyrektor Fundacji Ekspert-Kujawy. - Laboratorium powstało z myślą o tych, którzy muszą lub chcą wiedzieć, jak korzystać z komputera. Jest odpowiednim miejscem dla ludzi wszelkich zawodów, o różnym statusie na rynku pracy, w każdym wieku. Certyfikaty ECDL honorowane są na całym świecie, bez względu na to, w jakim kraju były uzyskane i zachowują swoją ważność bezterminowo.
Uzyskanie certyfikatu zwiększa możliwości znalezieni pracy i przez młodych ludzi, i przez osoby, które powracają do pracy po dłuższej przerwie lub poszukujących zatrudnienia w dowolnym kraju europejskim.
Nie ma konieczności zdawania wszystkich siedmiu egzaminów od razu. Można skorzystać z programu ECDL Start - dzięki któremu zdobywa się certyfikat potwierdzający kompetencje w zakresie dowolnie wybranych czterech modułów dostępnych w programie ECDL.
- Certyfikat ECDL Start stanowi otwarty etap potwierdzania umiejętności. Oznacza to, że umożliwia on uczestnikom kontynuowanie zdawania dalszych egzaminów, w terminie 3 lat od rozpoczęcia pierwszego egzaminu. Z chwilą zdania wszystkich siedmiu egzaminów, kandydat uzyska prawo do pełnego certyfikatu ECDL i po wniesieniu odpowiedniej opłaty może wystąpić z wnioskiem o wydanie go do Polskiego Biura ECDL - dodaje Jolanta Woźnica.
W naszym kraju działa w tej chwili około 160 laboratoriów ECDL, 130 instytucji ubiega się o zdobycie takiego uprawnienia.