Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Podwórka na Stadion śladami Pauliny Dudek i Ewy Pajor

Akcja specjalna „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”
Reprezentantka Karolina Gec (numer 9) była królową strzelczyń i MVP turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.
Reprezentantka Karolina Gec (numer 9) była królową strzelczyń i MVP turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. mat. prasowe
Piłka nożna kobiet rozwija się w szybkim tempie. Największe kluby na świecie założyły żeńskie sekcje i promują je z równym zainteresowaniem jak drużyny mężczyzn. Widownia na meczach Ligi Mistrzyń jest porównywalna do męskiej rywalizacji. Wszystko jednak zaczyna się od pracy u podstaw, a na tym polu Polska ma czym się pochwalić.

Największy turniej dla dzieci w całej Europie

Mowa o rozgrywkach „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, czyli największym turnieju piłkarskim dla dzieci, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Rozgrywki odbywają się w trzech kategoriach wiekowych: do ośmiu, dziewięciu i dwunastu lat. Co ważne, udział może wziąć praktycznie każdy uczeń szkoły podstawowej. Do tej pory do rywalizacji stanęło ponad 2,5 mln dzieci z całego kraju. 30 procent z tej liczby to dziewczynki! Zakończenie turnieju jest wyjątkowe, bo finałowe mecze rozgrywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie przed finałem Pucharu Polski.

Piotrek Zieliński jest rekordzistą w kadrze

Już ponad połowę piłkarzy męskiej reprezentacji Polski stanowią uczestnicy tego turnieju. Najwięcej występów w narodowych barwach spośród tego grona zaliczył Piotr Zieliński. Po piętach depcze mu Arkadiusz Milik. Obaj brali udział w tej samej, IV edycji „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Dziś są ważnymi postaciami w swoich klubach: Zieliński w Napoli, a Milik w Olympique Marsylia.

Podobnie rzecz ma się z żeńską reprezentacją, w której również jest wiele zawodniczek, które w dzieciństwie grały w turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Poza Pauliną Dudek i Ewą Pajor do tego grona należą m.in. Małgorzata Mesjasz, Nikol Kaletka, Adriana Achcińska, Dominika Grabowska czy Weronika Zawistowska. A ostatnio swoje debiuty zaliczyły kolejne dwie piłkarki, w wygranym 2:1 meczu z Kosowem, który odbył się 25 listopada.

Debiut królowej ozdobiony golem

Karolina Gec z Krakowa nie tylko zaliczyła swój pierwszy występ w seniorskiej reprezentacji, ale jeszcze strzeliła gola. W maju 2014 roku miała 10 lat i świętowała po raz drugi z rzędu triumf w finale rozgrywek „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Zwycięski puchar podniosła na Stadionie Narodowym, a sama została nie tylko królową strzelczyń, ale otrzymała także tytuł najlepszej zawodniczki.

Karolina już jako dziesięciolatka miała jasno sprecyzowane marzenia, które właśnie spełnia. - Kiedy na pierwsze urodziny dostawałam piłkę, pewnie nikt nie spodziewał się, że będę kiedyś strzelać gole na takim stadionie, dlatego każde dziecko, które lubi piłkę nożną, powinno wziąć udział w turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Udało mi się spełnić marzenia. Dzięki Turniejowi grałam na Stadionie Narodowym, spotkałam się z reprezentacją Polski oraz obejrzałam mecze biało-czerwonych z Niemcami i Anglią. Jako mistrzyni Polski mogłam też zagrać w Hamburgu i Londynie z tamtejszymi dziewczynami. Wygrane dały mi pewność, że w przyszłości mogę zwyciężać, już jako reprezentantka Polski - podkreślała Gec.

Najlepszy sposób, aby zbliżyć się do idolki

Z kolei dla Natalii Wróbel wygranie turnieju w 2013 r. było krokiem, który przybliżył ją do jej idolki, Pauliny Dudek, która wygrała go sześć lat wcześniej. „Wróbelek”, jak nazywają ją koleżanki z zespołu, to jedna z najzdolniejszych polskich piłkarek młodego pokolenia. W zespole KS Prokocim Kraków przez długi czas trenowała i grała wyłącznie z chłopakami. W meczu z Kosowem mogła nie tylko rozegrać swój pierwszy mecz w dorosłej reprezentacji Polski, ale także spotkać na boisku Paulinę Dudek, która jest kapitanem naszej kadry narodowej.

Śladami Zielińskiego, Milika, Gec i Wróbel ruszyli właśnie uczestnicy XXII edycji, której rozgrywki wystartowały po półtora roku przerwy. Spowodowana była ona pandemią koronawirusa. Wiosną przekonamy się, kto wywalczy sobie prawo gry na PGE Narodowym.

Dzieci już grają i mogą cieszyć się piłką

- Po wielu miesiącach przerwy turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” nareszcie wrócił na boiska i stadiony. Dzieci już grają i mogą cieszyć się piłką, co jest dla nas bardzo ważne. Rozgrywki odbywają się w całej Polsce, a to stwarza dzieciom szanse na pokazanie swoich piłkarskich umiejętności, na przeżycie fantastycznej przygody i złapanie pasji do sportu, która zostanie na całe życie - mówi Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Maspex.

Na zwycięzców tegorocznej edycji czekać będzie wyjątkowa nagroda główna - wyjazd na mecz reprezentacji Polski oraz spotkanie ze wszystkimi piłkarzami powołanymi do kadry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z Podwórka na Stadion śladami Pauliny Dudek i Ewy Pajor - Gol24

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska