MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z pożółkłych łamów Gazety Pomorskiej. O tym pisaliśmy 50 lat temu - w 1973 roku

Wybrał: Jan Szczutkowski
28 lutego 1973 r. Fabrykę Samochodów Osobowych na warszawskim Żaganiu opuściła ostatnia warszawa, wytwarzana w oparciu o konstrukcję radzieckiego samochodu M20 Pobieda, unowocześnianą w FSO. Załoga tej fabryki od 1951 r., a więc w ciągu 21 lat, wyprodukowała ponad 348 tys. aut tej legendarnej dziś marki
28 lutego 1973 r. Fabrykę Samochodów Osobowych na warszawskim Żaganiu opuściła ostatnia warszawa, wytwarzana w oparciu o konstrukcję radzieckiego samochodu M20 Pobieda, unowocześnianą w FSO. Załoga tej fabryki od 1951 r., a więc w ciągu 21 lat, wyprodukowała ponad 348 tys. aut tej legendarnej dziś marki Narodowe Archiwum Cyfrowe
Prezentujemy skrót wybranych wiadomości, które 50 lat temu, w lutym i marcu 1973 r. było można przeczytać na łamach inowrocławskiego wydania Gazety Kujawskiej (dziś Pomorska).

Z Gwiazdami - Anna Popek - zajawka

od 16 lat
 • Bydgoski jacht Euros pod dowództwem kapitana Aleksandra Kaszowskiego opłynął skalisty przylądek Horn, położony na wyspie Hornos w archipelagu Ziemi Ognistej (Chile), czyli najdalej na południu wysunięty punkt Ameryki Południowej. W skład załogi wchodzili też Henryk Jaskuła, Hubert Latoś, Tomasz Głuszko, Henryk Lewandowski i nasz redakcyjny kolega Zbigniew Urbanyi.
 • Alojzy Czarnecki, nestor toruńskich fotografików, skończył 80 lat. Z tej okazji w klubie "Iskra" została otwarta retroperspektywna wystawa prac artysty.
 • Placówki banku PKO rozpoczęły przyjmowanie przedpłat na małolitrażowe samochody polskiej produkcji "Fiat-126p". Akcja potrwa do 15 grudnia. Wysokość pierwszej wpłaty wynosi co najmniej 5 tys. zł. Cena auta wyniesie 69 tys. zł. Zainteresowanie kupnem polskiego "fiata" jest bardzo duże. Auto jest też prezentowane we wszystkich miastach.
 • W Chojnicach zbudowano Wytwórnię Konstrukcji Stalowych "Mostostal".
 • Wyłoniono zwycięzców powiatowych eliminacje 12. Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Radzieckiej w Inowrocławiu. Jury pod przewodnictwem Witolda Kocikowskiego zadecydowało, że na wojewódzkie eliminacje do Grudziądza pojadą: Urszula Malczak (solistka Zespołu Pieśni i Tańca "Kujawy"), Anna Nowicka (uczennica Zespołu Szkół Zawodowych nr 1), Grażyna Jarząbek (Technikum Gastronomiczne) i Elżbieta Waszkiewicz (Liceum Ekonomiczne).
 • Trojaczki w stadach bydła mlecznego to rzadkość. Taka niespodzianka miała miejsce w oborze rolnika Mieczysława Karczewskiego w Górsku (pow. toruński). Jedna z krów, notabene sztucznie zapłodniona, po raz drugi wydała na świat trzy cielęta.Trojaczki są zdrowe i szybko przybierają na wadze.
 • Derby Pomorza w hokeju na lodzie pomiędzy Polonią Bydgoszcz a Pomorzaninem Toruń, w ramach rozgrywek o mistrzostwo I ligi, zakończyły się dwukrotną wygraną zespołu bydgoskiego 6:4 i 6:1. Zmagania hokeistów na Torbydzie obserwowało około 5 tys. kibiców. Bydgoska ekipa grała w składzie: Datkiewicz, Redwens, Bielicki, Niedzielski, Feter, Sauer, Szlapa, Borowicz, Cholewiński, Cebula, Gałęzewski, Majewski, Piszczek, Szulc, Piszczek, Wojtczak, Rybski, Karłowski, Majewski. W tabeli po 24. kolejce rozgrywek prowadzi Podhale Nowy Targ przed Naprzodem Janów - po 33 punkty, Polonią - 31. Pomorzanin jest siódmy.
 • Ewa Demarczyk odleciała na Kubę. To jest już trzecie tournee w tym kraju polskiej piosenkarki.
 • 99 proc. załogi Inowrocławskich Zakładów Metalowych Przemysłu Terenowego zadeklarowało 0,5 proc. swojego wynagrodzenia na Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia.
 • Ośmioosobowa załoga Gospodarstwa Rybackiego w Charzykowych w ciągu jednej zmiany złowiła 10 ton leszczy. Ryby trafiły do Centrali Rybnej w Bydgoszczy i Zakładu Rybackiego w Chojnicach.
 • Pod koniec 1972 r. stan wkładów ludności na kontach PKO wyniósł około 149 mld zł, najwięcej złotówek zgromadzono na rachunkach oszczędnościowych - ponad 143 mld zł.
 • Cukrownie woj. bydgoskiego w kampanii 1972/1973 wyprodukowały przeszło 281 tys. ton cukru, o 4 tys. ton więcej w porównaniu z poprzednią kampanią.
 • Piłkarze Zawiszy Bydgoszcz do drugiej rundy rozgrywek o mistrzostwo II ligi przygotowywali się na zgrupowaniu w Szczyrku.Trenerowi Joachimowi Szołtyskowi w zajęciach kondycyjnych pomagał Zdzisław Krzyszkowiak, reprezentant Polski w biegach długodystansowych. Natomiast futboliści III-ligowej Goplanii Inowrocław z nowym szkoleniowcem Kazimierzem Gurtatowskim i jego asystentem Józefem Czukiem udali się na obóz przygotowawczy do Bierutowic.
 • Z listu do redakcji: W naszej wsi Kamieniec (pow. Radziejów) jest kilku młodych ludzi, którzy już nie chodzą do szkoły, ani też nie pracują, a tylko chuliganią. Niedawno pobili nauczyciela.
 • Tysiące mieszkańców Włocławka uczestniczyło w pogrzebie Stefana Wałęsy - weterana ruchu robotniczego, byłego członka PPS-Lewicy. Zmarły był odznaczony Orderem Sztandaru I klasy.
 • Bokserscy juniorzy woj. bydgoskiego w finałowym meczu o puchar Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki pokonali rówieśników z Łodzi 12:10. Barw zwycięskiej ekipy bronili: Kikowski, Radtke, Wołowiec, Szychowski, Keister, Lewandowski, Gołębiewski,Tadych, Osiński, Kolasiński.
 • 28 lutego Fabrykę Samochodów Osobowych na warszawskim Żaganiu opuściła ostatnia warszawa. Załoga tej fabryki w ciągu 21 lat wyprodukowała ponad 348 tys. aut tej marki.
 • W ciągu pięciu dni podczas tegorocznego karnawału w stolicy Brazylii śmierć poniosło 159 osób, a ponad 16 000 zostało rannych.
 • 4 marca o świecie na Zamku Anny Wazówny w Golubiu Dobrzyniu zakończył się jeden z największych balów w Polsce. W komnatach tego zabytkowego obiektu bawiło się przeszło 200 par, prezentujących środowiska twórcze z wielu rejonów kraju, a także ze Związku Radzieckiego, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Anglii i Szwecji.
 • Z okazji Dnia Kobiet, prezesi Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców "Społem" w Inowrocławiu odwiedzili pracujące w firmie panie. Obdarowano je kwiatami i czekoladami.
Trwa głosowanie...

Czy oglądasz kolejną edycję programu Love Island - Wyspa Miłości?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska