Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z upałami wróciły burze. Dziś też miejmy się na baczności

Marek Weckwerth
Dziś też możemy spodziewać się burz. Może spaść również grad.
Dziś też możemy spodziewać się burz. Może spaść również grad. Pixabay
Lato znów pokazało swe gniewne oblicze i nie zamierza odpuścić. Służby ostrzegają, że dzisiaj przez nasze województwo również mogą przejść burze z gradem.

Każdego roku od czerwca do 
sierpnia gwałtowne burze na 
Kujawach i Pomorzu pojawiają się średnio 4-6 razy. - W najnowszej dwutygodniowej prognozie połowa dni zagrożona jest burzą - przestrzega bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk. - Nie będą to już burze frontowe, jakie mieliśmy w ostatnim czasie, ale konwekcyjne. Te pierwsze wędrowały do Polski znad Morza Śródziemnego. Teraz będziemy mieli już do czynienia raczej z burzami wewnątrzmasowymi, czyli tymi tworzącymi się na skutek wznoszenia ciepłych mas powietrza i schładzania wysoko nad ziemią.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Pogoda będzie im sprzyjać, bo dzisiaj temperatura w 
regionie wzrosła do 26 stopni Celsjusza, a w czwartek wyniesie 28. A to już ryzyko powstania nawałnicy. I tak też będzie. Synoptycy ostrzegają, że dziś po południu i w pierwszej połowie nocy nad naszym województwem znów pojawią się burze. Wiatr może osiągnąć prędkość do 70 kilometrów na godzinę. Może spaść też grad.

W piątek i sobotę należy spodziewać się ochłodzenia do 22, a nawet 20 stopni, ale nawet w te dni może zagrzmieć. W niedzielę zaś słupek rtęci w termometrach powędruje do 
26-28 kresek, zaś w poniedziałek nawet do 30. Rosnąć będzie także zagrożenie burzowe. - Będzie parno, z dużą wilgotnością w powietrzu. To warunki zbliżone do tych, jakie występują w niektórych krajach tropikalnych - mówi Bogdan Bąk. - Opady deszczu będą zróżnicowane. Lokalnych ulew można spodziewać się w zachodniej i północno-zachodniej części regionu. Na południu i na wschodzie opadów ma być znacznie mniej.

Upał ma się skończyć około 25 sierpnia. Temperatura spadnie do 22-23 stopni. Na razie jednak musimy się mieć na baczności. Tragedia podczas obozu harcerskiego w 
Suszku dowodzi, że namiotów nie należy rozbijać pod wysokimi drzewami. W Suszku drzewa poprzewracały się na namioty, ale niebezpieczne mogą być także uderzenia pioruna. Lepiej więc rozbić namioty na polanie.
Podobnie rzecz się ma w 
przypadku zmotoryzowanych - nie wolno zatrzymywać pojazdu pod drzewami, ale na parkingu, na stacji benzynowej.

Jak radzą strażacy, na otwartej przestrzeni człowiek powinien szukać schronienia przed 
intensywną burzą w zagłębieniach terenu, rowach, pod mostami bądź przepustami wodnymi. Najlepszym schronieniem jest oczywiście uziemiony budynek. Burzy nie należy lekceważyć na wodzie. Pływający obiekt jest dobrym celem dla pioruna, podobnie jak dla sztormowych fal. Dlatego przed zbliżającą się nawałnicą wodniacy powinni jak najszybciej płynąć do brzegu, na przystań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska