Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z ziemi do muzeum, czyli co z odkryciami archeologów w Bydgoszczy?

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Prace przy przebudowie teatru kameralnego i ulicy Kujawskiej przyniosły wiele znalezisk archeologicznych - od epoki kamienia i kultury łużyckiej, przez średniowiecze po nowożytność. Natknięto się na średniowieczny miecz i pochówki.
Prace przy przebudowie teatru kameralnego i ulicy Kujawskiej przyniosły wiele znalezisk archeologicznych - od epoki kamienia i kultury łużyckiej, przez średniowiecze po nowożytność. Natknięto się na średniowieczny miecz i pochówki. Arkadiusz Wojtasiewicz
Po zakończeniu prac wykopaliskowych na dwóch inwestycjach w centrum Bydgoszczy powstała długa lista wykopalisk archeologicznych. Miasto ma pomysły, jak je zagospodarować. Ale najpierw - konserwacja.

Zobacz wideo: Nowa siedziba IPN w Bydgoszczy

Przypomnijmy, że na budowie Teatru Kameralnego przy ulicy Grodzkiej znaleziono w 2020 roku chyba jeden z najcenniejszych historycznie przedmiotów - miecz pochodzący z czasów wojen z Zakonem Krzyżackim. Takich znalezisk na terenie inwestycji było o wiele więcej.

Miecz na Krzyżaków już w muzeum

- Wszystkie zabytki zgodnie z metodyką badań są obecnie w fazie konserwacji, analizy i naukowego opracowania - jest to proces długotrwały, który w przypadku obiektów drewnianych trwa ok 2 do 3 lat - podkreśla Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Potem zabytki zasilą zbiory Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Ale miecz już można oglądać na ekspozycji - po konserwacji został udostępniony muzeum. Ma zachowaną głowicę, chwyt i prosty jelec. Już został zakonserwowany. Jest częścią ekspozycji "Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała". Miasto nie wyklucza, że znaleziska z terenu Teatru Kameralnego pojawią się na wystawie czasowej w Młynach Rothera. W dodatku po przebudowie okolic teatru w przyszłym roku ma się w jego pobliżu pojawić tablica informująca o odnalezionych tu zabytkach.

Podobny los jak znaleziska z okolic teatru czeka te artefakty, na które natknęli się archeolodzy podczas przebudowy ulicy Kujawskiej i Wiatrakowej. Decyzje o ich przekazaniu do Muzeum Okręgowego musi podjąć wojewódzki konserwator zabytków.

W okolicach Kujawskiej i ronda Bernardyńskiego archeolodzy odnaleźli:

  • ceramikę naczyniową,
  • kafle,
  • nożyki, kabłączki skroniowe, medaliki, monety - to wyposażenie grobowe,
  • zabytki kamienne i krzemienne.

Przy rondzie też tablica

- Znaleziska w większości są datowane na średniowiecze i nowożytność. Zebrano też nieliczne materiały starsze z czasów kultury łużyckiej i epoki kamienia. Odnalezione podczas badań szkielety zostaną poddane analizie antropologicznej - informuje Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Prawdopodobnie na wysokości rozebranej kamienicy przy ul. Zbożowy Rynek 2 stanie tablica upamiętniająca znaleziska i przeszłość Bydgoszczy w tym miejscu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Z ziemi do muzeum, czyli co z odkryciami archeologów w Bydgoszczy? - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska