Na uprawę konopi włóknistych w Polsce trzeba mieć zezwolenie (koszt 30 zł), podaje rządowy serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy. Warunkiem, który trzeba spełnić jest niekaralność za przestępstwa lub wykroczenia, o których mowa w art. 63, 64 lub 65 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Zatem rolnik, który chce podjąć się takiej uprawy, nie mógł być karany za:
- nielegalną uprawę maku, konopi lub krzewu koki,
- nielegalną uprawę maku niskomorfinowego lub konopi włóknistych,
- zabór w celu przywłaszczenia lub kradzież z włamaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych, mleczka lub słomy makowej.
Państwowa instytucja namawia rolników do uprawy konopi
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, który podlega Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprasza rolników, którzy chcieliby uprawiać konopie przemysłowe do współpracy ze swoją jednostką. To największy producent materiału nasiennego polskich, wyhodowanych w Instytucie odmian. "W ramach umów kontraktacji w roku 2020 zapewniamy rolnikom profesjonalne wsparcie i korzystne warunki współpracy". Tu instytut wylicza korzyści ze współpracy:
- Uprawa odmian o bezpiecznym (poniżej 0,2%) poziomie THC
- Wysokiej jakości materiał nasienny
- Zakup całego plonu nasion wg ustalonych cen
- Atrakcyjną rentowność, przychód z hektara na poziomie do 15 000 zł
- Pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych.
- Wsparcie agrotechniczne w całym okresie upraw
- Opiekę merytoryczną ekspertów/pracowników naukowych IWNIRZ
- Możliwość nabycia wiedzy w zakresie upraw, zbioru i przetwórstwa konopi przemysłowych w trakcie organizowanych szkoleń I spotkań indywidualnych.
Szczegóły na stronie: www.programkonopny.pl
Legalna uprawa konopi w Polsce - zasady
Uprawę konopi włóknistych w naszym kraju można prowadzić tylko na określonej powierzchni, w wyznaczonych rejonach, na podstawie zezwolenia na uprawę, przy zastosowaniu materiału siewnego kategorii elitarny albo kategorii kwalifikowany. Trzeba również posiadać umowę kontraktacji, zawartą z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu konopi włóknistych.
Uprawa konopi. Wszystkie formalności trzeba załatwić przed rozpoczęciem uprawy (w urzędach miast czy gmin)
Konopie uprawiane w Polsce mogą być przeznaczone wyłącznie na potrzeby przemysłu:
- włókienniczego,
- chemicznego,
- celulozowo-papierniczego,
- spożywczego,
- kosmetycznego,
- farmaceutycznego,
- materiałów budowlanych
- nasiennictwa.
Uprawa innych konopi jest zabroniona!
