- Czym właściwie jest tzw. zaćmienie superksiężyca?
- To bardzo spektakularne zjawisko, bo Księżyc zanurzy się całkowicie w cień Ziemi. Dodatkowo, będzie to całkowite zaćmienie Księżyca w czasie superpełni, które potrwa ponad godzinę. Oznacza to, że nasz satelita będzie najbliżej Ziemi w tym roku, a jego tarcza będzie wydawała się ok. 10 proc. większa niż zwykle.
Przeczytaj także: Zaćmienie superksiężyca widoczne w Polsce już 28 września!
- Dlaczego warto zarwać noc i obserwować niebo?
- Księżyc nabierze wówczas niespotykanej, czerwonej barwy. Ponadto, z obliczeń naukowców wynika, że następne zjawisko z tak bliskim Księżycem będzie miało miejsce dopiero za 18 lat. Warto wstać rano albo - jeżeli ktoś ma problem z obudzeniem się - po prostu nie kłaść się spać i czekać.
- Jak dokładnie będzie przebiegało zaćmienie?
- Rozpocznie się w nocy z niedzieli na poniedziałek tuż po godz. 2 fazą wejścia w półcień (można wtedy nie zauważyć różnicy między Księżycem sprzed zaćmienia a tym wchodzącym w półcień). Natomiast po godz. 3 rozpocznie się faza częściowa i będzie można zaobserwować, że Księżyc znika z jednej strony. Pomiędzy godz. 4.11 a 5.23 ziemski satelita wejdzie w fazę zaćmienia i stanie się krwistoczerwony. Tego nie widzimy na co dzień. Dopiero o godz. 6.27 zjawisko się zakończy i Księżyc całkowicie wyjdzie z cienia Ziemi.
- Co dla miłośników astronomii przygotowało grudziądzkie planetarium?
- Astronomiczną noc rozpoczniemy o godz. 1 w sali kinowej pokazami programów o tematyce astronomicznej. Na czas zaćmienia przygotowaliśmy dwa stanowiska: na tarasie, gdzie możemy pomieścić więcej teleskopów i osób, ale także pod kopułą obserwacyjną, gdzie równolegle będą prowadzone obserwacje i rejestracja tego zjawiska. We wspólnej obserwacji nieba udział może wziąć każdy. Mamy tutaj profesjonalny sprzęt, ale jeśli ktoś ma lornetkę, to zachęcamy, żeby ją wziąć. Wstęp do planetarium jest bezpłatny.
- Co jeśli pogoda nie dopisze?
- Proponujemy seans w planetarium - opowieść o tym, co by było widać, gdyby nie było chmur. Liczymy też, że z innych części świata będziemy mogli zobaczyć transmisję na żywo. Zaćmienie Księżyca jest widoczne na całej kuli ziemskiej, na której jest noc, czyli gdzieś na pewno musi się trafić dobra pogoda.
- Czy - jak straszą niektórzy - w związku z zaćmieniem powinniśmy obawiać się końca świata?
- Koniec świata to kwestia obliczeń. Jako naukowiec mogę zdecydowanie powiedzieć, że teraz go nie będzie. Śpijmy więc spokojnie, byle nie w czasie zaćmienia.
Przeczytaj także: Koniec Świata wrzesień 2015. Krwawy superksiężyc to zły znak...