Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczarowane ogrody naszego regionu - piękne „botaniki”

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
RDOŚ Bydgoszcz
Teraz, gdy wokół szaro i buro, warto przypomnieć sobie feerię barw i zapachów pogodniejszych miesięcy. W wyjątkowym natężeniu można je znaleźć w ogrodach botanicznych województwa kujawsko-pomorskiego, o których ukazała się publikacja pod takim właśnie tytułem.

To dzieło Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, we współpracy z ogrodami Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”, Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Zoobotanicznego w Toruniu.

Jak czytamy - w publikacji, oprócz walorów przyrodniczych obiektów, zwrócono uwagę na szczególną rolę, jaką pełnią współcześnie w krajobrazie miejskim i ochronie różnorodności biologicznej. Te zielone przestrzenie, objęte ochroną prawną, wyróżniają się zgromadzonymi kolekcjami roślin i bogatą dendroflorą.

Są też ekosystemami zastępczymi dla ochrony ex situ (czyli poza miejscem pierwotnego występowania) gatunków roślin zagrożonych wyginięciem. Często wzbogacone są alpinariami, palmiarniami, ogrodami różanymi i małą architekturą, co czyni je niezwykle atrakcyjnymi dla odwiedzających je mieszkańców miast i turystów.

Nasze ogrody stały się też ważnymi jednostkami w realizacji projektów badawczych i dydaktyki.

- Najstarszy z czterech obiektów założony został w XVIII wieku w Toruniu, w pobliżu Starego Miasta, najmłodszy - Ogród Botaniczny Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku - w latach 80. XX wieku - mówi Maria Dombrowicz, regionalna dyrektor ochrony środowiska w Bydgoszczy.

Wspomniany obiekt w Toruniu to Ogród Zoobotaniczny przy ul. Bydgoskiej 7. W drugiej połowie XVII stulecia powstał tu należący do barona Karola Zahradeckiego dworek z dużym ogrodem, który stał się zaczątkiem przyszłego „botanika”.

Ale o faktycznym ogrodzie botanicznym można mówić od roku 1797, gdy cały teren zakupił lekarz i botanik Johann Gottlieb Schultz. Uporządkował drzewostan i wprowadził wiele cennych okazów roślin z różnych zakątków Europy. Dziś jest dobrze utrzymanym parkiem, a także ogrodem zoologicznym, w którym pielęgnuje się także pamięć założyciela - Johanna Gottlieba Schultza.

Drugim najstarszym obiektem jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przy ul. Niemcewicza, który znajduje się w pobliżu ścisłego centrum miasta. Pomysł rzuciło w roku 1925 Kuratorium Szkolne Poznańskie, obejmujące wówczas także Bydgoszcz. Początkowo (od 1930 r.) był to Szkolny Ogród Botaniczny.

W Bydgoszczy funkcjonują jeszcze dwa inne ogrody botaniczne: Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin przy ul. Jeździeckiej 5 (Myślęcinek) oraz - bardziej znany bydgoszczanom - Ogród Botaniczny Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”.
Ten ostatni utworzony został na opadających ku południowi, malowniczych stokach Pradoliny Toruńsko - Eberswaldzkiej, na rozległych terenach tzw. Lasu Gdańskiego.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska