https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci i diagności apelują: przygotuj auto na zimę! Już niedługo rusza akcja ,,Twoje światła – nasze bezpieczeństwo"

Marek Weckwerth
Policyjna akcja rusza 24 października. Na wybranych stacjach diagnostycznych będzie można sprawdzić prawidłowość ustawienia świateł samochodowych
Policyjna akcja rusza 24 października. Na wybranych stacjach diagnostycznych będzie można sprawdzić prawidłowość ustawienia świateł samochodowych Fot. Marek Weckwerth/ Archiwum
Szaro, buro, byle jak – tak już wkrótce będzie na polskich drogach, gdy tylko z zachodu nadciągną niże. W takich warunkach podstawą bezpieczeństwa jest właściwe ustawienie świateł w autach.

Spis treści

Akcja "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo" – na czym polega?

W czwartek 24 października policja w całym kraju rozpocznie coroczną akcję prewencyjną „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Przeprowadzi ją wspólnej z wybranymi stacjami kontroli pojazdów – w naszym regionie swoje drzwi otworzy 78 punktów. Pełny wykaz stacji będzie dostępny od 24 października na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Kierowcy dowiedzą się także w jakich dniach i godzinach będą mogli skorzystać z tej oferty. Wiemy już, że będą to soboty: 26 października, 16 i 23 listopada oraz 7 grudnia.

- Diagności za darmo sprawdzą chętnym ustawienie świateł w pojazdach, a jeśli trzeba będzie poprawić ustawienie, to z pewnością pomogą – zachęca podkom. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

W czasie inauguracji akcji „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” policjanci będą przekonywać zmotoryzowanych jak ważne jest właściwe ustawienie świateł.

Policjanci apelują o bezpieczeństwo na drogach – przygotowanie techniczne pojazdu

Zdecydowanie warto to zrobić dla własnego bezpieczeństwa oraz innych uczestników ruchu drogowego, ale także po to, aby policja nie była zmuszona zatrzymać nam dowód rejestracyjny. Może do zrobić, jeśli tylko stwierdzi nieprawidłowości. A wtedy kierowca nie pojedzie dalej niż do warsztatu samochodowego, jeśli usterki nie usunie i nie uzyska poświadczenia od diagnosty. Może też otrzymać mandat w wysokości od 20 zł do 3 tysięcy (sic!).

To też może Cię zainteresować

- Mandat jest ostatecznością. Bardziej chodzi nam o uświadomienie kierowcom jak ważne jest właściwe oświetlenie auta. A to szczególnie ważne o tej porze roku, gdy zmrok zapada wcześnie i warunki atmosferyczne pogarszają się. Nowoczesne samochody wyposażone są w żarówki ksenonowe lub ledowe o dużym natężeniu światła, co w przypadku niewłaściwego ich ustawienia może oślepiać kierowców pojazdów nadjeżdżających z przeciwka. A te kilka – kilkanaście sekund, gdy oślepiony kierowca nic nie widzi, traci orientację na drodze, może doprowadzić do nieszczęścia - wyjaśnia Remigiusz Rakowski.

Przed oślepionym kierowcą może właśnie jechać rowerzysta, co gorsza nieoświetlony, albo nagle pojawić się pieszy… Szansa na ich zauważenie jest wtedy znikoma.

Najczęstsze błędy w oświetleniu samochodowym

Bywa też, że na skutek niewłaściwego ustawienia świateł albo po przepaleniu się żarówki, auto oświetla przed sobą tylko niewielki fragment asfaltu albo promienie światła „uciekają” tam gdzie nie powinny.

- Warto wozić ze sobą zapasowe żarówki albo – w razie przepalenia – zajechać na najbliższą stację benzynową, kupić je i wymienić – radzi podkomisarz.

Osobnym problemem są zabłocone oprawy świateł i wyrobione pióra wycieraczek samochodowych, co także pogarsza bezpieczeństwo jazdy.

Dlaczego przygotowanie auta do zimy jest tak ważne?

Zmierz zapada teraz wcześnie. W poniedziałek 21 października słońce zajdzie o godz. 17.30 (według czasu warszawskiego).

W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 26 na 27 października, czyli z soboty na niedzielę. Wskazówki zegarka należy przesunąć z godziny 3.00 na 2.00. To oznacza także, że ciemności będą zapadać godzinę wcześniej.

Szybko zapadające ciemności, a do tego częste mgły, mżawka i opady deszczu będą nam tylko utrudniać obserwacje tego co dzieje się na drogach.

Widoczność pieszych i rowerzystów na drodze zimą

Nasz rozmówca apeluje także do rowerzystów, użytkowników e-hulajnóg i pieszych, aby byli widoczni. W październiku na kujawsko- pomorskich drogach w terenie niezabudowanym życie straciło już dwóch rowerzystów, którzy nie zadbali o oświetlenie swych jednośladów. Zginęli najechani od tyłu – w pierwszym przypadku przez autobus, w drugim przez ciężarówkę.

Ceną życia lub śmierci było kilkanaście złotych jakie należałoby wydać na zakup lampek rowerowych. A przypomnijmy, że jest to obowiązkowe wyposażenie każdego roweru.

Jeszcze tańsze są zwykłe elementy odblaskowe, które poprawiają widoczność pieszych, zwłaszcza tych poruszających się poboczami dróg pozamiejskich, gdzie nie ma lamp ulicznych.

Taki jest zresztą wymóg prawny – każda osoba korzystająca z drogi po zapadnięciu zmroku jest zobligowana do noszenia odblasku w sposób widoczny dla kierowców nadjeżdżających z przeciwka pojazdów. Jeszcze lepiej jeśli pieszy założy kamizelkę odblaskową, bowiem wtedy powierzchnia odbicia świateł samochodowych zdecydowanie zwiększa się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska