Zobacz wideo: Bydgoszcz. Centrum Edukacyjno-Społeczne na Okolu gotowe
W trakcie ostatnich prac na trawniku przy parkingu na ul. Długiej w Bydgoszczy natrafiono na kolejne znaleziska dotyczące historii miasta. W tym miejscu muszą zostać przeprowadzone dodatkowe prace archeologiczne.
- Prawdopodobnie są to dalsza część staropolskiego traktu, który został już odkryty w trakcie wcześniej prowadzonych prac budowlanych. Warto dodać, że przy ul. Zbożowy Rynek, w miejscu wyburzonej kamienicy, odtworzono historyczny zarys fundamentów kościoła św. Stanisława. Położenie obiektu zaakcentowane zostało klinkierową cegłą. Wcześniej archeolodzy natrafili również na inne obiekty, m.in. dawny cmentarz i fundamenty kościoła św. Idziego - pod dzisiejszym tramwajowym przystankiem Zbożowy Rynek - informuje Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
POLECAMY:
Rondo Kujawskie w Bydgoszczy jak po nalocie. Zobacz zdjęcia ...
Kujawska do odbioru
Wykonawca zgłosił do ZDMiKP gotowość do odbioru robót prowadzonych w ciągu ulicy Kujawskiej.
Rzecznik drogowców mówi: - Jeszcze w tym tygodniu zostanie sprawdzone całe oznakowanie poziome i pionowe. Po jego akceptacji będzie można testowo uruchomić sygnalizację świetlną na obu rondach. Przez kilka dni działanie świateł będzie dokładnie monitorowane i synchronizowane z bydgoskim system ITS.
W tym czasie sprawdzone będą przez pracowników ZDMiKP elementy wykonane w obrębie ronda Kujawskiego i Bernardyńskiego: kontroli poddane zostaną chodniki, jezdnie, zjazdy do posesji, schody, drogi rowerowe i przystanki. Wskazane przez drogowców usterki będą musiały być poprawione przez wykonawcę.
W terminie do dwóch miesięcy wykonawca ma obowiązek uzyskać pozwolenie na użytkowanie dla wykonanych robót.
- W związku z powyższym w wakacje mieszkańcy mogą jeszcze spodziewać się drobnych prac na jezdniach czy chodnikach oraz terenach przyległych do inwestycji. Nie będą one jednak generowały większych utrudnień w ruchu, a o wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco - ostrzega Okoński.
Przesunięcia terminów
Przypomnijmy, że termin oddania Kujawskiej przesuwano. Po podpisaniu umowy konsorcjum firm Onde z Torunia, bydgoskiej firmy Gotowski i krakowskiego Tor-Krak miało dwa lata na zakończenie prac - licząc od 19 lutego 2019 roku. Nic z tego nie wyszło, a powodem były przeciągające się prace archeologiczne i zmarznięta ziemia. Kolejny termin wypadał 18 maja br., ale i tego nie dotrzymano - ZDMiKP podpisał więc aneks do umowy. Teraz na pełne otwarcie musimy formalnie czekać jeszcze dwa miesiące.
Drzewa się nie przyjęły - będzie powtórka
Upały panujące pod koniec inwestycji spowodowały, że duża część drzew posadzonych w rejonie inwestycji po prostu się nie przyjęła. Drogowcy zdecydowali, że powtórka nasadzeń będzie jesienią br. W tym miejscu miasta ma się pojawić docelowo 600 drzew i setki krzewów.
Zalety linii tramwajowej i przebudowy Kujawskiej:
- kupno 15 nowoczesnych tramwajów;
- czas podróży komunikacją miejską z Wyżyn do ronda Jagiellonów skrócił się do 12 minut;
- autobusy kilku linii korzystają z buspasa na ul. Kujawskiej;
- wszystkie przystanki i przejścia zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami;
- powstało bezpieczne rowerowe połączenie górnego tarasu ze Starym Miastem;
- Park Wolności z ul. Kujawską łączą nowe schody;
- badania archeologiczne pozwoliły lepiej poznać historię Bydgoszczy;
- zrewitalizowany został ostatni odcinek ul. Długiej;
- powstał duży parking przy rondzie Kujawskim.
To Cię może też zainteresować
Koszt prac budowlanych na Kujawskiej wyniósł 174 mln zł.
