Widok na średniowieczne grodzisko z balkonu? Miejski konserwator zabytków zapewnia, że osiedle mieszkaniowe, które miałoby powstać w Fordonie-Wyszogrodzie, nie będzie zagrażało pozostałościom zabytkowej warowni. Ratusz będzie szukał pomysłu, w jaki sposób uczynić z zabytku atrakcję turystyczną.
Nad samą Wisłą na trasie prowadzącej z centrum Bydgoszczy do Starego Fordonu wznoszą się wysokie na kilka metrów wały średniowiecznej twierdzy Wyszogród. Teren pomiędzy grodziskiem a ulicą Fordońską przeznaczony jest na zabudowę mieszkaniową oraz handlowo-usługową. Czy osiedle, które może tam powstać nie będzie zagrażało unikatowemu zabytkowi?
Zapomniana perełka
W ostatnią sobotę Wyszogród odwiedzili uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Z kolei wojowie z bractwa "Kruki" odtworzyli tam potyczkę o gród. Inscenizację obejrzało ponad trzydzieści osób.
- Jestem przekonany, że 90 proc. osób, które pojechały z nami w sobotę do Wyszogrodu, nigdy wcześniej nie miało okazji odwiedzić tego miejsca. A przecież to prawdziwa historyczna perełka Bydgoszczy - mówi Jerzy Derenda, prezes TMMB. - To przykre, że nie ma tam nawet zwykłej tabliczki informacyjnej o warowni. Być może uda nam się doprowadzić to tego, że przy ulicy Fordońskiej pojawi się w końcu jakiś znak informujący o zabytku. Druga zaś powinna stanąć już na terenie samego grodu.
Spojrzą na historię z okna?
O potężnie ufortyfikowanym grodzie pisał nawet w XII wieku Gall Anonim w swojej kronice. Tymczasem jest możliwe, że w bliskim sąsiedztwie warowni powstanie osiedle mieszkaniowe.
Teren między grodem a ulicą Fordońską należy obecnie do skarbu państwa. Obszar jest jednak ujęty w planach Miejskiej Pracowni Urbanistycznej z przeznaczeniem na budownictwo mieszkaniowe i handlowe.
- Nawet jeśli w pobliżu grodu miałyby powstać budynki mieszkalne, to zachowana zostanie strefa buforowa. Teren jest również pod dozorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nie ma mowy, aby inwestor naruszył tę unikalną formację. Poza tym trzeba zadbać o odpowiednią ekspozycję wałów. Muszą one być w dalszym ciągu widoczne z ulicy Fordońskiej - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.
Zabytek trzeba promować
Ratusz odnosi się przychylnie do pomysłu umieszczenia w Wyszogrodzie tablic informacyjnych. Co więcej, przyszłość średniowiecznego grodu stanie się jednym z głównych tematów programu ochrony zabytków, który będzie dyskutowany podczas listopadowej sesji Rady Miasta.
- Wyszogród może stać się jednym z punktów trasy śladami bydgoskich fortyfikacji - tłumaczy Marcysiak.
Nie wiadomo jednak jeszcze dokładnie, w jakim kierunku pójdzie promocja grodu.
- To ważny zabytek i zapewniam, że groźniejsza jest dla niego Wisła, która podmywa średniowieczne wały, niż ewentualna działalność ludzi - dodaje konserwator.