Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadowalająca praca na etat to rzadkość. Nie daj się wypaleniu zawodowemu!

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Osobom, które lubią to, co robią, pracuje się lepiej. Wykonują swoje zadania sprawniej i szybciej. Więc szefowie powinni poprawiać warunki pracy i dopasowywać zadania do kompetencji pracownika
Osobom, które lubią to, co robią, pracuje się lepiej. Wykonują swoje zadania sprawniej i szybciej. Więc szefowie powinni poprawiać warunki pracy i dopasowywać zadania do kompetencji pracownika Pixabay.com
Tylko 6 proc. dorosłych Polaków ma pracę w pełnym wymiarze godzin, która satysfakcjonuje

Pod względem poziomu satysfakcji z zatrudnienia nasi rodacy zajmują 10. miejsce w Europie. Jesteśmy społeczeństwem na dorobku. Często zamiast pracy interesującej wybieramy tę, która jest lepiej płatna albo w ogóle jest.

- Właściwy wybór rodzaju wykonywanej pracy jest bardzo ważny. „Właściwy” tzn. możliwie zgodny z naszymi możliwościami kompetencyjnymi, potencjałem, zainteresowaniami i poczuciem sensu tego, co warto robić, a czego nie warto - wyjaśnia Sebastian Popiel, członek zarządu firmy doradztwa personalnego People, w rozmowie z infoWire.pl. - To wszystko zdecydowanie będzie sprzyjać temu, że praca będzie dla nas satysfakcjonująca. W innym przypadku możemy czuć się nią zmęczeni i wypaleni.

Przeczytaj też: Pracujemy długo, efektów brak. Co mamy w zamian? Stres!

To po prostu się opłaca

Zadowolenie z wykonywanej pracy ma oczywiście bardzo duży wpływ na efektywność zawodową. Pracownikom, którzy lubią to, co robią, pracuje się lepiej – wykonują oni swoje zadania sprawniej. Dlatego tak ważne jest, aby pracodawcy sprawdzali poziom satysfakcji oraz zaangażowania swojej kadry (najpopularniejszą metodą jest przeprowadzanie ankiet wśród pracowników i odbywanie z nimi indywidualnych rozmów), a następnie skutecznie go zwiększali.

Czytaj również: "Zasnąć nie mogę, nienawidzę mojej **** pracy!!!". Gdzie i w jaki sposób Polacy narzekają na robotę i szefa?

Są sposoby. Przeciwdziałaj

Stres, niepokój i wypalenie zawodowe mogą zniszczyć nawet najlepszy zespół. Co mogą robić firmy, aby zatrudnieni byli z pracy bardziej zadowoleni?

- Na pewno należy starać się poprawiać warunki, w których pracuje kadra - radzi Popiel. - Po drugie ważne jest jak najlepsze dopasowanie zakresu zadań na danym stanowisku do kompetencji oraz oczekiwań pracownika. Będzie on wtedy pracował z większą przyjemnością i zmniejszy się ryzyko, że nastąpi u niego wypalenie zawodowe.

- Bądź przykładem i zachęcaj do działań zwiększających dobre samopoczucie. Znajdź czas, aby oderwać się od pracy poza nią. Naucz swój mózg, jak radzić sobie z chaosem. Promuj koncentrację dzięki jednozadaniowości. Organizuj przerwy w pracy w ciągu dnia lub okresy mniejszej aktywności w ciągu roku. Okazuj empatię i współczucie - wymieniają w jednym ze swoich poradników eksperci Harvard Business Review.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska