Ślad po Michale Rosiaku urywa się na przystanku autobusowym Garbary przy ulicy Szelągowskiej w kierunku Winograd, o godzinie 1.36, kiedy zarejestrowała go kamera autobusu miejskiego. Mężczyzna tego dnia imprezował ze znajomymi: najpierw w mieszkaniu, potem w poznańskim klubie na Starym Rynku. Do tej pory nie wiadomo, co się stało z Michałem Rosiakiem.
Zaginionego studenta, oprócz śledczych, szukali także ochotnicy. Strażacy, biorący udział w poszukiwaniach, wskazują, że teren za przystankiem bezpośrednio graniczy z Wartą. Dodatkowo jest niebezpieczny, łatwo tam spaść ze skarpy do wody.
Czytaj: "To mogło spotkać każdego z nas" - mówią ochotnicy poszukujący zaginionego chłopaka z Turkowic
- Należy podkreślić, że tereny nadwarciańskie to straszne mokradła, nie wiadomo było na co się przygotować - zaznacza Wacław Szajrych, prezes OSP Turkowice, który brał udział w poszukiwaniach studenta.
- Dla mnie straszna jest ta stara śluza za przystankiem Garbary, tuż koło Warty. Tam idąc od przystanku w stronę rzeki, ścieżka prowadzi prosto nad wodę. Z lewej strony są zabudowania, jest mur, nagle mur się kończy i jest półtora metra, gdzie można dojść do samego brzegu. I tam jest spad gdzieś z dziesięć metrów w dół. Stromy i murowany. Dziwię się, że to nie jest zagrodzone. Z przystanku nawet dziecko, które ucieknie matce może wpaść do wody. Jeżeli Michał przez pomyłkę gdzieś się obrócił, poszedł w tym kierunku, to on nawet nie zauważył tej rzeki. Zrobił krok w dół i mógł spaść.
Wraz z fotoreporterem „Głosu Wielkopolskiego” sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda i czy rzeczywiście jest tam niebezpiecznie. Za przystankiem autobusowym Garbary wydeptane są dwie ścieżki, obydwie prowadzą do „lasku” i wprost nad Wartę. Ponoć bardzo często osoby, czekające na przystanku urządzają sobie w nim właśnie toaletę. Właściwie zza drzew nie można dostrzec gdzie kończy się ścieżka, a gdzie zaczyna rzeka.
Teren jest nieogrodzony. Stojąc na murze oporowym (do którego zresztą wiedzie ścieżka), około 50 metrów od przystanku, jeden chwiejny krok dzieli nas od rzeki. Spad, o którym mówią strażacy, faktycznie jest stromy. Tuż przy śluzie swoje koczowiska mają osoby bezdomne. Na murach widać ślady od opalania kabli.
Zobacz też: Zaginął Michał Rosiak: Co stało się z 19-latkiem? Policja zrobiła eksperyment
- Od lat rada osiedla stara się o zabezpieczenie muru oporowego i wpisanie go do rejestru zabytków, ale tu pojawiają się problemy własnościowe - mówi Tomasz Dworek, radny RO Stare Miasto. - Faktycznie przydałoby się ogrodzenie tego terenu. Ten lasek wymagałby zagospodarowania - dodaje.
Jak udało nam się ustalić, teren za przystankiem Garbary, przy ruinach śluzy fortecznej należy do miasta.
- Ten teren, jak i wiele innych nadrzecznych, może być niebezpieczny - przyznaje Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej w Poznaniu. - Dlatego, jeśli są takie podejrzenia należy zgłosić to do zarządcy. Różne podmioty mogą bowiem mieć tam swoje kolektory.
Zobacz też: Gdzie jest M. Rosiak? Strażacy mają swoje teorie
Sprawą niebezpiecznej skarpy udało nam się także zainteresować radnego Henryka Kanię z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.
- Będę starał się poruszyć ten temat na najbliższej komisji, a także wystosuję do urzędu interpelację. Ważne, by zminimalizować liczbę niebezpiecznych miejsc w mieście - mówi H. Kania.
Zaginieni z Poznania i okolic. Rodziny w 2021 roku wciąż cze...
POLECAMY:
Zobacz też: Zaginięcie Michała Rosiaka. Co udało się ustalić?
(Źródło: TVN)