Pallmed jest spółką prowadzącą NZOZ Dom Sue Ryder. W 2017 roku kupiła część budynku przy ul. Szpitalnej w Żninie (tam, gdzie w latach 80. miał powstać oddział ginekologiczno - położniczy szpitala).
W ubiegłym roku obiekt został ocieplony i zyskał nowy wygląd.
Firma wystartowała w konkursie i dostała pieniądze z Unii Europejskiej. Właśnie po to, aby w Żninie wybudować zakład opieki długoterminowej. Powiat żniński na mapie potrzeb zdrowotnych był białą plamą jeżeli chodzi o taką właśnie opiekę. Po drodze pojawiły się jednak problemy.
- Proces budowlany trwa od stycznia 2021 roku. Ma się zakończyć pod koniec października. Gotowość do udzielania świadczeń planujemy na grudzień lub styczeń. Niestety problemem jest uzyskanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, pomimo że utworzenie ZOL-u było jednym z priorytetów w niwelowaniu białych plam w opiece długoterminowej - mówi Szymon Wojciechowski, dyrektor ds. administracyjno - inwestycyjnych w spółce Pallmed.
Aby kontrakt doszedł do skutku, inwestor pisze pisma, gdzie tylko może. Także do Ministerstwa Zdrowia. Bez skutku. Dlaczego to takie ważne? W umowie na pieniądze unijne jest zapis, że w okresie karencji zakład opiekuńczo - leczniczy musi być prowadzony ze środków publicznych. Jeżeli kontrakt nie zostanie podpisany, obiekt będzie stał pusty.
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy będzie zlokalizowany na czwartej kondygnacji budynku przy ul. Szpitalnej w Żninie.
Znajdzie się tu 26 łóżek, które rozmieszczone zostaną:
- w sześciu pokojach jednoosobowych,
- sześciu dwuosobowych,
- a także jednej sali intensywnego nadzoru dla pacjentów w stanie wegetatywnym.
Każdy pokój będzie miał łazienkę, pomieszczenie kąpielowe, a także salę dla odwiedzających z możliwością pobytu na noc. Powstanie także duża sala do rehabilitacji.
Obiekt ma być wyposażony w windę.
- W ZOL znajdzie się sprzęt najwyższej jakości, m.in. respiratory, koncentratory tlenu, sprzęt rehabilitacyjny. Będziemy go kupowali w tym roku - przyznaje Szymon Wojciechowski.
W centrum dziennym planuje się terapię manualną i warsztaty z terapeutą.
Kolejne pomieszczenia, które będą znajdowały się na czwartej kondygnacji, to kuchnia z jadalnią, a także kaplica oraz miejsce "post mortem" (z chłodnią na ciała), gdzie bliscy będą mogli pożegnać się ze zmarłym.
- To wszystko ma być tak przygotowane, żeby udzielić najlepszej pomocy, łącznie z psychologiczną. Przez 25 lat prowadzimy hospicjum stacjonarne w Bydgoszczy. Mamy w tym doświadczenie. Można powiedzieć, że w opiece paliatywnej jesteśmy pionierem w województwie - dodaje Szymon Wojciechowski.
Interesujące jest to, że korytarze mają być pomalowane w barwach terapeutycznych - wybrano żółty, pomarańczowy, zielony i niebieski. Podobnie będzie w pokojach. Dzięki temu pacjenci się nie zgubią.
Pallmed ma ponadto trzecią kondygnację budynku przy Szpitalnej w Żninie. Jej adaptację na potrzeby firmy przewidziano jednak na czas późniejszy - wtedy, gdy przyjdzie zapotrzebowanie na kolejne pomieszczenia.
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żninie jak nowe! Zobacz budynek po remoncie
- Tak kiedyś wyglądał budynek PCPR przy ulicy Szpitalnej w Żninie [zdjęcia]
- Budynek PCPR w Żninie zyskuje nowe oblicze. Zobaczcie jak teraz wygląda
- Obiekt PCPR Żnin oraz Dom Sue Ryder dziś i w przyszłości. Jakie tu zajdą zmiany? [zdjęcia]
Zobaczcie video: Wodowanie statku turystycznego "Barwanna" na jeziorze Gopło w Kruszwicy
