Zakłady pracy chronionej w Kujawsko-Pomorskiem. Zostało 211, bo państwo żałuje pieniędzy. Będą zlikwidowane?

agad
SXC
Rosną koszty zatrudniania takich osób. Rynkowi pracy chronionej grozi upadek.

- Firmę, która chce dać pracę niepełnosprawnemu, zniechęca się do tego już na samym początku - twierdzi Jerzy Deja, specjalista ds. zatrudnienia w Zakładzie Remontowo-Budowlanym "Zabłocki" w Bydgoszczy.
"Zabłocki" ma w swojej załodze m.in. osoby niepełnosprawne. Jednak, niezależnie od trudności, zamierza przyjąć kolejne.

Dlaczego taka firma od razu budzi nieufność?

- W naszym kraju bardzo rozwinął się system niedowierzania, dlatego i taki pracodawca od razu budzi nieufność państwa. Nieważne, że ma dobre zamiary. Trzeba go kontrolować do bólu i wymagać jak najwięcej różnych papierów. Tak się składa, że sam również jestem osobą niepełnosprawną i przeszedłem trudną drogę w urzędzie pracy, by mój szef dostał dofinansowanie do mojego stanowiska pracy - dodaje Deja.

Popiera on dopłacanie do takich etatów. Jednak ma wątpliwości czy powinno dotyczyć również lekkiego stopnia niepełnosprawności.

- W Europie Zachodniej nie ma dotacji dla takich pracowników, a w Polsce cały czas są i między innymi z tego powodu brakuje pieniędzy dla bardziej potrzebujących, czyli ze znacznym i umiarkowanym stopniem - uważa Jerzy Deja.

Niestety, pieniędzy jest coraz mniej.

- Choć minimalne wynagrodzenie wzrosło od tego roku z 1680 zł do 1750 zł, wysokość dofinansowania jest wciąż taka sama - komentuje Monika Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Zakłady pracy chronionej w Kujawsko-Pomorskiem. Liczba ZPCh: 211.  Liczba pracowników ZPCh: 21 727 - w tym 13 948 to osoby niepełnosprawne.  Zatrudnieni w ZPCh ze znacznym stopniem niepełnosprawności: 329, z umiarkowanym: 6274
z lekkim: 7278. Dofinansowanie: 1800 zł miesięcznie - dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 1125 zł - z umiarkowanym, 450 zł - z lekkim (Źródło: POPON)

Od kwietnia ubiegłego roku nie jest już uzależniona od kwoty minimalnego wynagrodzenia. - Są to sztywne limity i takiej samej wysokości, jak rok wcześniej. Koszt zatrudnienia niepełnosprawnego nie jest dostatecznie rekompensowany i regularnie wzrasta. Ma to szczególne znaczenie dla firm prowadzących zakłady pracy chronionej, które częściej niż dotychczas podejmują decyzję o rezygnacji ze statusu - zauważa Tykarska

Piętnaście lat temu istniało w Polsce 4 tysiące ZPCh.  Dzisiaj pozostało zaledwie 1275 takich firm - w Kujawsko-Pomorskiem jest 211. W zeszłym roku liczba zakładów pracy chronionej w Polsce zmniejszyła się o kolejne 100 firm.

Wszystko zmierza do likwidacji

Czy otwarty rynek przejmie niepełnosprawnych? Czy w tych firmach znajdą zatrudnienie osoby ze poważnymi dysfunkcjami pracujące obecnie w ZPCh?

- Mam co do tego poważne wątpliwości, gdyż tacy pracownicy znajdują na rynku chronionym nie tylko etaty, ale także wsparcie w rehabilitacji leczniczej i społecznej. Tymczasem wszystko zmierza właściwie do likwidacji chronionego rynku pracy - podsumowuje Monika Tykarska.

Pocieszające jest tylko to, że od tego roku przedsiębiorstwa, które nie są zakładami pracy chronionej, a korzystają z funduszu rehabilitacji, nie muszą już odprowadzać składek do ZUS za pomoc udzieloną niepełnosprawnym. Do tej pory było tak, że w firmach, które utraciły status ZPCh, każde świadczenie na rehabilitację zawodową, społeczną lub leczenie, było objęte składkami.
 

* Znaczny stopień niepełnosprawności:
To osoby o naruszonej sprawności organizmu w sposób uniemożliwiający podjęcie zatrudnienia, albo są zdolne do wykonywania pracy w ZPCh. Wymagają stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innych w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Ograniczona możliwość samodzielnej egzystencji oznacza uniemożliwienie - bez pomocy innych - podstawowych potrzeb życiowych: samoobsługi, poruszania się, komunikacji.

* Umiarkowany stopień niepełnosprawności
To osoby o naruszonej sprawności organizmu zdolne do wykonywania zatrudnienia na stanowisku pracy przystosowanym odpowiednio do ich potrzeb i możliwości . Wymagającą częściowej lub okresowej pomocy innych w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

* Lekki stopień niepełnosprawności
To osoby o naruszonej sprawności organizmu zdolne do podjęcia pracy zatrudnienia. Nie wymagającą pomocy. 

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
niepełnosprawny
Niektórzy pracodawcy rzeczywiście niepełnosprawnych mieli za dodatkowe żródło dochodu,ale nie
wszyscy.Zamiast tym cwaniakom zabrać ZPCH ,to ukarali wszystkich.Ten fałszywy ryży  jednym podpisem
pozbył się pracujących niepełnosprawnych emerytów.Wychodzi na to że emerytury mamy w Polsce
tak wysokie,że tylko Wyspy Bahama.We mnie wjechał pijak za kierownicą.Bardzo długo się leczyłem
kilka lat nie mogąc pracować byłem na reńcie.Wreście udało mi się znaleść pracę ale nie nacieszyłem
się nią za długo.Przyszedł wiek emerytalny i zostałem zwolniony bo wg.Tuska emeryt jest w Polsce
bogaczem.I tak klepię tą Polską biedę za najniższą emeryturę,którą ten pijak nie pozwolił mi ją wyrobić
na wyższą,a Tusk uznał za wystarczającą.
Dodaj ogłoszenie