https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakupy i dary dla włocławskiego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

W Muzeum Historii Włocławka, po jego otwarciu, prezntowane będą m.in. dary z cyny. To cenna kolekcja
W Muzeum Historii Włocławka, po jego otwarciu, prezntowane będą m.in. dary z cyny. To cenna kolekcja aw
Liczne dary wzbogaciły muzealną kolekcję zabytkowego rzemiosła artystycznego. Są wśród nich m.in. okazałe wyroby cynowe z XVI i XVII wieku, przekazane przez Andrzeja Wójcika z Warszawy.

W jednym z warszawskich domów aukcyjnych, pojawił się unikalny obraz olejny przedstawiający panoramę Włocławka z połowy XIX wieku. Dzieło to zostało zakupione przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej za kwotę 10 tys. zł. - Jest to jeden z najstarszych znanych widoków Włocławka - mówi Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. - Jego autorem jest warszawski malarz, rysownik i litograf Alfons Matuszkiewicz.

Obraz przedstawia panoramę miasta od strony Wisły, z fragmentem pałacu biskupiego sprzed jego przebudowy w 1861 r. oraz mostem drewnianym na Zgłowiączce, który rozebrano w 1854 r. Nad widocznymi zabudowaniami kanonii dominuję katedra w dawnym kształcie.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

- Oprócz wartości artystycznej, obraz jest cennym uzupełnieniem ikonografii miasta - twierdzi dyrektor Nowakowski. - Może znaleźć się na ekspozycji stałej Muzeum Historii Włocławka, która będzie udostępniona w 2018 roku.

Ogółem w minionym roku Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej pozyskało do swoich zbiorów niemal 400 eksponatów, z czego jedną trzecią stanowią dary.

Do ciekawszych tegorocznych nabytków należy m.in. rękopis wiersza Marii Wodzińskiej narzeczonej Fryderyka Chopina oraz jej korespondencja z żoną wybitnego polskiego malarza Józefa Brandta.

Ikonografia Włocławka została wzbogacona o kilkanaście dużych fotografii nieistniejącej cegielni Leona Bojańczyka przy ul. Szpitalnej, zawartych w albumie fotograficznym z 1896 r. Najokazalszym zabytkiem darowanym w 2016 r. dla muzeum jest XVIII-wieczny kościółek drewniany z Brzeźna gm. Lipno, który jest obecnie stawiany w skansenie w Kłóbce.

Liczne dary wzbogaciły kolekcję zabytkowego rzemiosła artystycznego.

Są wśród nich m.in. okazałe wyroby cynowe z XVI i XVII wieku, przekazane przez Andrzeja Wójcika z Warszawy. Cała kolekcja tego darczyńcy przekazywana systematycznie do muzeum od 1997 r. będzie zaprezentowana na wystawie, która zostanie zorganizowana we wrześniu przyszłego roku.

Pogoda na dzień (2.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska