Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast ulgi internetowej, ulga na książki dla uczniów? To możliwe

tik
Zamiast ulgi internetowej, ulga na książki dla uczniów? To możliweZastąpienie ulgi na internet taką na podręczniki nie będzie miało żadnych negatywnych skutków dla budżetu państwa
Zamiast ulgi internetowej, ulga na książki dla uczniów? To możliweZastąpienie ulgi na internet taką na podręczniki nie będzie miało żadnych negatywnych skutków dla budżetu państwa sxc
W 2013 roku nie otrzymamy już zwrotu za korzystanie z internetu. Pojawił się jednak pomysł, aby w to miejsce weszło dofinansowanie na zakup książek.

Autorami akcji społecznej jest portal Historia.org.pl. Poparło ją już Polskie Stronnictwo Ludowe.

To dobry pomysł - uważa Tomasz Kotowski z Włocławka. - Wydaję krocie na książki dla córek. O wiele więcej zyskuje dziecko korzystając z nich, niż z internetu. Sieć kusi pójściem na łatwiznę. Istnieje zagrożenie, że młodzi kończąc szkołę korzystając tylko z e-gotowców będą bezmyślnymi analfabetami.

- Od maja 2011 roku książki zostały obłożone 5-procentową stawką VAT. Spowodowało to podwyżki cen, zwiększyło też spadek czytelnictwa w Polsce - tłumaczą autorzy pomysłu. - Sprzedaż książek zmalała w 2011 roku o 8 procent. Potrzebne jest wprowadzenie ulgi na zakup podręczników i książek naukowych w wysokości co najmniej 760 złotych dla uczniów (do 18. roku życia), studentów (do 25.) i doktorantów (do 29.).

Propozycję poparło Polskie Stronnictwo Ludowe.

- Zastąpienie ulgi na internet taką na podręczniki nie będzie miało żadnych negatywnych skutków dla budżetu państwa - przekonuje Krzysztof Kosiński, rzecznik prasowy partii. - Podjęliśmy ten temat w wakacje, bo to kluczowy moment dla rodziców i studentów, którzy za chwilę będą kupowali książki. Potrzebna jest teraz zgoda naszego koalicjanta (przyp. red. PO). Mamy nadzieję, że uda się wprowadzić pomysł w życie w 2013 roku. Chcemy, aby osoby, które nie mają dochodów, i tym samym nie łapałyby się na ulgę, otrzymywały też taki zwrot. Potrzebny byłby do tego na przykład rachunek za książki.

Z odliczenia ulgi internetowej w zeszłym roku skorzystało ponad 218 tysięcy podatników na łączną kwotę około 122 milionów złotych. W 2010 roku było to przeszło 204 tysiące osób (ponad 114 mln zł).

Ile mogłoby skorzystać z takiej na podręczniki? Łącznie uczniów i studentów jest około 7,3 milionów. To mniej niż internautów (ok. 16,5 mln).

W Sejmie trwa dyskusja na ten temat. Jak podało „Gazecie Prawnej” Ministerstwo Finansów, zgodnie z ustawą o finansach publicznych, do momentu uchylenia wobec Polski procedury nadmiernego deficytu, Rada Ministrów nie może przyjmować projektów ustaw, określających zwolnienia, ulgi i obniżki, których skutkiem finansowym może być zmniejszenie dochodów jednostek sektora finansów publicznych. Ministerstwo nie wyklucza tego jednak w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska