Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanosi się, że w gminie Kęsowo będzie przemysłowe wydobycie gazu

(jw)
Wójt Kęsowa spotkała się z firmą poszukującą gazu na w gminie.
Wójt Kęsowa spotkała się z firmą poszukującą gazu na w gminie. Nadesłane

Wójt Kęsowa Radosław Januszewski potwierdza wiadomości, ale zastrzega, że na wydobycia trzeba jeszcze poczekać. Procedury i przygotowanie dokumentacji są czasochłonne. - Cieszę się, ale to będzie dopiero za dwa lata, kiedy zaczniemy odnosić jakieś korzyści. Nie liczę jednak na kokosy. Gmina przygotowuje właśnie dokumentację na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Dokumentacja będzie gotowa gdzieś za rok. Niestety, taka jest rzeczywistość, że w każdym urzędzie trzeba czekać - podkreśla wójt. - Z tego, co wiem, to wydobycie na skalę przemysłową na dwóch odwiertach ma być nie wcześniej niż w 2017 roku. Przedstawiciele amerykańskiej firmy są mało rozmowni i nie chcą zdradzać szczegółów. Całość jest objęta tajemnicą.

Januszewski potwierdza, że trwa przygotowanie dokumentów i koncesji. Będzie to wydobycie na skalę przemysłową. Gmina będzie miała korzyści w postaci podatków, ale ile i kiedy wójt nie powie, bo "to wszystko od niego i urzędu nie zależy". - Firma gromadzi dokumenty, ale to nie jest proste w naszej rzeczywistości. Wiadomo, że im więcej będą wydobywać, tym także więcej my skorzystamy - dodaje wójt.

Pewne jest jedno - będą dwa odwierty: w Sicinkach i koło Obrowa. Amerykańska firma FX Energy to potentant, od kilku lat mieszkańcy gminy oswoili się już z samochodami, które jeździły po terenie. Na jej zalecenie zakładano setki kabli i poszukiwano gazu nie tylko w gminie Kęsowo, ale i Tucholi i Chojnicach. Po pozytywnych próbnych odwiertach zdecydowano się na wydobywanie gazu.

Przedstawiciele firmy nie chcą się wypowiadać, ale na stronach internetowych można znaleźć informacje. Na przykład, że spółka podpisała kontrakt z firmą konsultingowo-inżynieryjną Tebodin Poland, która jest odziałem niemieckiej spółki Bilfinger. W ramach umowy spółka będzie zarządzała projektowaniem inwestycji oraz operacjami przetargowymi i budowlanymi przy powstaniu zakładu produkcyjnego oraz infrastruktury rurociągowej w rejonie Tucholi. Zakład powinien rozpocząć prace w 2017 r., będzie mógł wydobywać dziennie ponad 283 tys. m sześciennych gazu ziemnego. Instalacja umożliwi przetwarzanie surowca na takie produkty jak gaz wysokometanowy, kondensat, hel i skroplony gaz ziemny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska